Malé - hlavní město souostroví Maledivy

Hlavní město Malediv Malé je protipólem klidných ostrovních resortů. Je to živé, více jak stotisícové město s obchody a rušnými tržnicemi, kde uvidíte ten pravý maledivský život. Malé je také dobrým místem k nákupům. Zdejší ceny jsou nesrovnatelně nižší než kdekoliv na okolních ostrovech. Alkohol tu ale stejně jako jinde na Maledivách nekoupíte. Na kterémkoliv místě v Malé nebudete nikdy dále než 10 minut od oceánu.

Trh v Malé

Malé - kam zajít, co vidět

Poznejte náboženství Malediv

Prohlédněte si krásnou Starou páteční mešitu - nejstarší mešitu na Maledivách postavenou v roce 1656 z korálového kamene a uvnitř vyzdobenou lakovanými dřevořezbami.

Jen pozor - platí zde pravidlo, že vstup do mešity je pro ne-muslimy zakázaný. Povolený je pouze v případě, že máte oficiální povolenku z ministerstva. V praxi ovšem platí, že pokud jste konzervativně oblečení a budete chtít navštívit mešitu mimo časy modliteb, pak Vás budovou rádi provedou.

Největší mešitou v zemi je Velká páteční mešita, jejíž zlatá kupole se stala něco jako symbolem hlavního města. Postavena v roce 1984 za finanční pomoci od států perského zálivu, Pákistánu, Bruneje a Malajsie, Velká páteční mešita je zajímavá pro svoji architektonickou jednoduchost. Budova je postavena čistě z mramoru a její jak interiér tak exteriér je velmi prostý s minimem dekorací.

 

Za historií a kulturou do muzea

Prohlédněte si expozice Národního muzea, jehož budova bývala součástí sultánského paláce. Mnohé předměty patřily sultánům, a některé nashromáždil norský mořeplavec Thor Heyerdahl. Bohužel hodně artefaktů hlavně s buddhistickou tématikou bylo zničeno náboženskými extrémisty v roce 2012.

Oázu klidu najdete v přilehlém Sultánově parku, který má více písku než trávníku, a je lemován stromy nabízející příjemný stín k odpočinku.

 

Objevte místní trhy

Žádná návštěva Malé se neobejde bez návštěvy místních trhů, zvláště toho rybího. Toto místo je duší a srdcem Malé. Uvidíte zde, jak rybáři přináší své úlovky z lodi přímo na trh z vedlejšího přístavu hned u tržnice. Na trhu jsou k vidění a ke koupi obrovští tuňáci, chobotnice nebo kanicové. I když maledivské ženy na trh většinou nechodí, není se čeho obávat, cizinek si tady nikdo nevšímá.

Dalšími trhy, které byste neměli minout, jsou s místními produkty. Lidé z celé země se zde sejdou, aby prodali hlavně místní ale i importované výrobky, zeleninu a ovoce. Nejvíce zde na stáncích uvidíte přirozeně banány a kokosy a různé druhy produktů z nich vyrobených. Prodávají se zde také betelové listy, které místní celodenně přežvykují. Procházka po trhu a pozorování místních je jedinečná šance, jak poznat ty pravé Maledivy.

Rybí trh v Malé

Využijte dlouhé čekání na noční odlet z Malediv k návštěvě Malé
Hydroplány ze vzdálenějších resortů přiváží turisty na letiště brzy odpoledne. Mezi příletem hydroplánu a odletem letadla do Evropy je často několik hodin. Tuto dobu můžete využít k návštěvě Malé - lodě do Malé odplouvají z přístaviště u letiště každých 10 minut, cesta trvá 10 minut a prohlídka Malé vám nezabere více než 2 hodiny. Zavazadla si můžete odložit za poplatek do letištní úschovny. 

 

Malé - místo, kde ochutnáte pravou maledivskou kuchyni

V hlavním městě máte jedinečnou šanci ochutnat tu pravou ostrou maledivskou kuchyni. V Malé je mnoho čajoven, zvané jako Teashops, Café nebo Hotaa, které nabízí typický slazený čaj bez mléka. V čajovnách jsou také k dostání tradiční ostrovní pokrmy jako jsou polévky, různé druhy kari s rýží a zeleninou nebo tzv. short eats, což jsou většinou smažené jednohubky připravované na sladko nebo na slano.

Mezi oblíbené restaurace ve městě patří Salt Café & Restaurant - moderní restaurace s příjemnou obsluhou, kde je také krásná střešní terasa s výhledem. Určitě si dejte jejich denní menu s čerstvě chycenou rybou.

Seagull Cafe House je velmi populární bistro, kde je k dostání velký výběr pokrmů od wrapů, přes saláty, kari nebo mořské plody.

Dawn Café je skvělá malá kavárna v těsné blízkosti rybího trhu, kde Vám naservírují klasické maledivské jednohubky ale i čerstvé rybí pokrmy. Ceny jsou nízké, kvalita vysoká a otevřeno non stop. Populární hlavně mezi samotnými místními rybáři, toto místo určitě stojí za návštěvu.

Loď do Malé

Kde se ubytovat na Malé

Hlavní město Malediv se rozprostírá na ostrově velkém pouhých 6 kilometrů čtverečních, na kterých ovšem žije více jak 150,000 obyvatel. Není divu, že je pak ostrov doslova “přecpaný” a kousek půdy zde má obrovskou hodnotu. V porovnání s celou Asií jsou ceny ubytování na Malé vysoké (i když pořád relativně nízké oproti většině resortů na ostrovech). Dobré hotely na ostrově jsou například The Somerset Hotel, Hotel Jen Male a Hotel Octave. Hotel více resortového typu v okolí je Centara Ras Fushi Resort, vzdálený 20 minut jízdou na motorovém člunu.

Pokud chcete ušetřit, pak je dobrou volbou se ubytovat na vedlejším ostrově Hulhumale vzdáleného pouhých 10 minut trajektem. Na tomto ostrově je také letiště s hotelem Hulhule Island Hotel vhodný pokud máte v Malé transit. Hotel s letištěm pak celodenně spojuje shuttle.

Objevte město po svých

Hlavní město Malé zabírá každý kousek ostrova, a je rozděleno podle mřížového vzoru. To znamená, že je zde víceméně nemožné se ztratit, protože všechny ulice na sebe logicky navazují.

Malé je tak vysoce zastavěné budovami, apartmánovými bloky, kancelářemi a obchody, že zde máte pocit, že se ostrov sám pod svou váhou propadne. Město Malé je také jediným místem na Maledivách, kde narazíte na dopravní motocyklové zácpy.

Návštěvníci by se měli oblékat konzervativně, ovšem pohodlně. Místní muslimské ženy nosí oblečení od jeansů a volných dlouhých šatů až po burky zakrývající celé tělo.