Návštěva obydlených ostrovů

Pokud chcete poznat opravdový život Maledivců, vypravte se na některý z ostrovů obydlených domorodci. Uvidíte malé rybářské osady s tradičními barevnými domky a přístavy a poznáte životní styl Maledivců. Návštěva obydleného ostrova je také dobrou příležitostí k zakoupení suvenýrů, nejčastěji dřevěných lakovaných předmětů, výrobků z kokosových skořápek a zlatých či stříbrných šperků. Ostrov je třeba opustit před západem slunce.

Přístav - Maledivy

Jak se dostat na obydlený ostrov

Pokud chcete opravdu poznat tu pravou tvář Malediv, pak musíte navštívit jeden z oficiálně určených ostrovů k trvalému bydlení. I když Maledivy se skládají z více než 1,200 ostrovů, pouze 200 z nich je trvale obydlených.

Do roku 2009 bylo pro turisty velmi složité navštívit tyto ostrovy, kde bylo zapotřebí oficiálních povolenek. V dnešní době je povolen vstup na velké množství z těchto obydlených ostrovů jakou součást jednodenního výletu. Ostrovy osídlené domorodým obyvatelstvem je nutné opustit do západu slunce.

Na obydlený ostrov se dostanete v rámci výletů, které pořádají ostrovní resorty. Další možností je využít místních trajektů, zvláště pokud se budete nacházet v hlavním městě Malé.

Které ostrovy a vesnice stojí za návštěvu

Barevná vesnice Mulhadhoo 

Ostrov Mulhadhoo je součástí severního Haa Alif atolu. Zde poznáte tradiční umění využívání místních volně rostoucích surovin, jako jsou palmové listy. Z nich se zde vyrábí košíky, klouky nebo různé tvary zvířat. Pokud se zeptáte, pak Vám tuto dovednost místní rádi ukáží, popřípadě Vás to sami naučí. Při procházce po této vesnici narazíte na základní školu, sto let staré barevné koloniální domy, mešitu, a nebo budovu ostrovního úřadu.

Rybářská vesnice Guhaidhoo

Poloha této tradiční vesnice je na Jižním atolu pouhé 2 hodiny jízdy místním trajektem z hlavního města Malé. Pokud hledáte místo, kde se jakoby na Maledivách zastavil čas, pak je to právě Guhaidoo.

V této vesnici bydlí kolem 2, 300 obyvatel hlavně muslimského víry, kteří se živí především rybolovem a výstavbu tradičních lodí. Vesnici si projdete po písečných uličkách lemovanými palmami během 30 minut. Kousek od pláže zde uvidíte místní muže jak staví tradiční rybářské lodě dhonis.

Pomalu se rozvíjející turismus ve vesnici znamená, že si zde můžete v pár obchůdcích zakoupit místní suvenýry. Naleznete zde i lékárnu nebo také tradiční restauraci.

Pokud plánujete na ostrově pobýt celý den, pak si určitě vezměte plavky s sebou. Jsou zde totiž krásné pláže ideální na šnorchlování. Ostrov také nabízí vhodné vlny na surfing.

Z města do klidné vesnice Vilimalé

Kousek od hlavního města Malé, na které sedí přirovnání k betonové džungli, leží idlický ostrůvek Vilimalé.

Na tento malý ostrov, vzdálený pouhé 2 km od hlavního města, dorazíte rychlým městským trajektem. Po výstupu z lodi si budete připadat jako v jiném světě. Na ostrově Vás přivítá naprosté ticho pouze se zpěvem ptáků a příjemné pláže k relaxaci.

Tradiční umění Maledivách

Návštěva obydlených ostrovů nabízí jedinečnou příležitost ke koupi tradičních, ručně vyráběných suvenýrů.

Na ostrovech se odjakživa využívají přírodní zdroje, jakou jsou palmové dřevo, mušle, nebo kokosové skořápky. Z těchto materiálů dnes můžete zakoupit praktické výrobky jako jsou ručně tkané podložky, ale i dekorační suvenýry. Mezi další populární předměty patří zlaté či stříbrné šperky vyrobené přímo na ostrovech.

Mezi nejvyhledávanější výrobky patří liye laajehun, neboli lakované produkty. Tato tradiční metoda na Maledivách přetrvává po staletí, kdy se tímto stylem zdobily vázy, skříňky, nebo kuchyňské předměty. Kreativní designy hlavně v červené a černé barvě jsou tvořeny nánosy barvy, které se postupně vyškrabávají a tak odhalují spodní nátěry.

Ochutnejte tradiční pokrmy Malediv

Jak jinak poznat tradiční kulturu, než ochutnat místní kuchyni.

I když v resortech a hotelech je na jídlo na vysoké úrovni, ne všude připravují tradiční maledivské speciality.

Zvláště pokud plánujete vycestovat na jiné, lokální ostrovy, pak byste neměli opomenout vyzkoušet nějaké místní pokrmy. Ty se přirozeně skládají z toho, čeho vždy bylo na ostrovech dostatek, a to ryb a kokosů. Ty v různých variacích tvoří základ maledivské kuchyně.

Tradiční snídaně na Maledivách mas huni se skládá z rozmačkaného masa tuňáka a nastrouhaného kokosu, cibule, chilli a limetkové šťávy. Tato směs se pak jí s roshi, což je opečený chleba z mouky.

Klasický maledivský snack je pak hedhikaa. Pod tento název pak spadají různé druhy smažených “kapsiček” z mouky plněných kořeněnými rybami.

Jako zákusek je zde pak podáván huni folhi, což je váleček z kokosu a medu.

Každé jídlo na Maledivách je tradičně zakončeno jemně nakrájenými betelovými ořechy spolu s listy, limetkovou šťávou a hřebíčkem. To vše se pak požvýká a slouží to jako podpora zažívání.

 

Výlety na tradiční obydlené ostrovy Vám zařídí ve Vašem hotelu. Ceny jsou různé podle vzdálenosti od vašeho hotelu. Orientačně se pohybují kolem $150 USD za osobu.