Potápění na souostroví Maledivy

Maledivy patří právem mezi top světové potápěčské destinace. Potápění na Maledivách je díky fantastické viditelnosti, rozmanitosti podmořské flóry a fauny, teplé vodě a nepřebernému množství potápěčských lokalit rájem pro amatérské i pro profesionální potápěče.

Potápěčských středisek na Maledivách je opravdu mnoho a jsou na velmi vysoké úrovni. Kromě klasických výletů spojené s potápěním zde můžete také absolvovat i kurzy, které jsou zakončené získáním certifikátu PADI Open Water Diver. Ten je celosvětově nejpopulárnějším certifikátem pro začátečníky. Po absolvování získáte mezinárodně platný potápěčský průkaz s možností potápět se do hloubky maximálně 18 metrů bez instruktora.

Potápěčské kurzy na Maledivách jsou sice finančně nákladnější, ale máte zaručenou vysokou úroveň výuky, příjemné prostředí a kvalitní vybavení.

Potápění Maledivy

Co uvidíte při potápění na Maledivách

Při potápění na Maledivách uvidíte nádhernou podmořskou flóru, hejna barevných korálových ryb, sasanky, obří manty, trnuchy i murény, pyskouny obrovské, žraloky bělocípé útesové, žraloky kladivouny, žraloky vouskaté a další druhy, kromě žraloka bílého.

Vyskytují se zde i žraloci obrovští, kteří patří mezi největší ryby na světě, protože dosahují délky až 12 metrů. Tito žraloci se živí převážně planktonem, případně i malými rybami Kolem útesů také často proplouvají želvy, k nejběžnějším patří karety pravé a karety obrovské. V některých lokalitách můžete narazit na kosatky, velryby, delfíny a mnoho dalších mořských živočichů.

 

Kdy je nejlepší doba na potápění na Maledivách

Obecně nejlepší období na potápění na Maledivách, kdy je dobré počasí a průzračná voda, je leden až duben. V květnu a červnu může být počasí lehce nestabilní a až do září jsou na Maledivách časté bouřky nebo zatažená obloha. V říjnu a listopadu bývá o něco horší viditelnost kvůli zvýšenému planktonu ve vodě. Na druhou stranu někteří potápěči naopak toto období preferují, protože plankton láká do průlivů i velké druhy ryb, včetně žraloků obrovských a mant.

Podmořský svět Maledivy

Kde se na Maledivách můžete potápět

Potápěčské lokality na Maledivách je možné rozdělit do čtyř základních kategorií:

  • Útesy – k potápění se doporučují okraje útesů, kde svahy spadají do hluboké vody, protože je zde velmi bohatý podmořský život;
  • Kandu – průlivy mezi ostrovy, útesy a atoly. Velmi dobře se tu daří především měkkým korálům a zvýšená koncentrace planktonu přitahuje žraloky obrovské;
  • Vraky – lodě, které ztroskotaly nebo záměrně potopená plavidla, která následně obrostla korály;
  • Thily a giri- thily jsou korálové formace, které vyrůstají ze dna atolu až do výšky mezi 5 a 15 metry pod mořskou hladinou, giri vyrůstají až téměř k hladině.

 

Cena potápění na Maledivách

Cena potápění na Maledivách je různá, její výše záviší především na tom jakou potápěčskou výstroj si chcete půjčit, kde se budete potápět a s kým se budete potápět. Cena bude vyšší v hotelovém resortu než například v guesthousu. Nicméně průměrná cena jednoho ponoru, jehož součástí bude pouze lahev a závaží, stojí cca 70 USD. Pokud si budete půjčovat i automatiku a kompenzátor vztlaku (BCD), cena bude přibližně 70 USD – 150 USD. Noční ponory jsou obecně o něco dražší.

Potápěčské plavby Maledivy

Vybavení na potápění

Potápěčské školy na Maledivách vám mohou poskytnout veškeré vybavení, které budete potřebovat. Lahve a závaží jsou vždy v ceně ponoru. Můžete si půjčit neoprenový oblek, který sice k vysoké teplotě vody (27°C - 30°C) není uplně nezbytný, ale i tak vám může potápění jedině zpříjemnit. Plicní automatika, kompenzátor vztlaku i potápěčský počítač jsou obvykle v ceně kompletního vybavení. Samozřejmě si můžete půjčit i vodotěsnou svítilnu, podvodní fotoaparát, kompas nebo signalizační náboje. Naopak zde nebudete potřebovat potápěčské rukavice, protože se pod vodou nemáte ničeho dotýkat. Ani tu neseženete harpunu, protože lov harpunou je na Maledivách striktně zakázán.

Vybavení na potápění

Výletní potápěčské plavby - safari cruise

V každém resortu na Maledivách najdete profesionální potápěčskou základnu, která pořádá jednodenní výlety k nejzajímavějším potápěčským lokalitám v okolí. Je-li potápění vaším hlavním důvodem, proč jedete na dovolenou na Maledivy, pak se můžete zúčastnit i několikadenní potápěčské plavby kolem atolů. Kromě potápění můžete v rámci plavby i šnorchlovat, rybařit nebo navštívit okolní obydlené i neobydlené ostrovy.

Okružní plavba je vhodná spíše pro skupiny, většina lodí ani jednotlivce neubytuje. Na lodi nejsou striktní pravidla, nicméně nudismus je přísně zakázán i zde a samozřejmě musíte dodržovat bezpečnostní pravidla a pokyny. Jde zde povolený alkohol a ceny za občerstvení jsou podobné jako v hotelových resortech. Ženy na lodích mohou nosit dvojdílné plavky, ale při návštěvě ostrovů nezapomeňte, že alkohol není dovoleno konzumovat na veřejnosti a musíte se oblékat dle místních požadavků, tzn. žádné vyzývavé oblečení a mít zakrytá ramena a kolena.

Výletní potápěčské plavby - safari cruise