Svatá místa Malediv

Svatá místa Malediv

V hlavním městě Malé posazená u hlavního náměstí Jumbooree Maidan se nachází nejdůležitější mešita země Golden Grand Friday mosque. Ta byla postavena v roce 1984 díky finančním darům z Pakistánu, Brunei, Malajsii, a států perského zálivu. Pro svůj impresivní moderní design se stala mešita symbolem hlavního města. Je postavena z bílého mramoru v jednoduchém, čistém stylu bez jakýchkoliv dekorací.

Pro turisty je mešita otevřena od 9 - 17 hod a mimo časy modliteb. Brány jsou také zavřeny 15 min před modlitbami a pak celou následující hodinu. Nejlepší doba k návštěvě je před polednem nebo mezi 14-15 hod.

Skupiny náhodných turistů nejsou v mešitě zcela vítány, pokud ovšem máte skutečný zájem si mešitu prohlédnout pak Vás jí rád provede jeden ze zaměstnanců u vchodu do budovy.

Na vstup do mešity musíte mít vhodné oblečení. Muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni či šaty.

Celkem v hlavním městě naleznete 30 mešit. Mešity se také nachází na každém větším obydleném ostrově, celá země jich pak má více jak 700.

V Malé naleznete také hrobku Abu Al Barakata, původem Marokana, který na Maledivy ve 12. století s sebou přivezl Korán. Později se z něho stal dokonce první sultán Malediv.