Otevření Srí Lanky a Malediv

Znovuotevření Srí Lanky a Malediv pro turismus po koronavirové pandémii

aktualizováno 18.9.2020

SRÍ LANKA

Dle prohlášení Tourist boardu by letiště nemělo být otevřeno během následujícího 1-2 měsíců. Srí Lanka se chce na přílet turistů pořádně připravit a maximálně zamezit možné nákaze místních obyvatel.

Původně bylo 25.5.2020 oznámeno plánované otevření letiště na Srí Lance pro turisty od 1.8.2020.

Hlavní podmínky vstupu do země byly následující a pravděpodobně budou platé i po otevření země:

  • vízum na 35 USD
  • negativní PCR test z ČR
  • PCR test po příletu na letišti v Kolombu
  • 1.noc do doby výsledku testu je nutné ubytování ve 4* nebo 5* certifikovaném hotelu Negombu nebo Kolombu (defacto karanténa)
  • další PCR test 5.den pobytu 
  • při pobytu nad 10 dní další PCR test 10.-12. den pobytu (za všechny testy na Srí Lance zaplatíte 65 USD)
  • ubytování je možné pouze v certifikovaných hotelích a jejich seznam je třeba doložit spolu s plánem cesty a cestovním pojištěním k žádosti o vízum
  • certifikovaný řidič musí být předem zajištěn a po dobu jízdy je nutné používat roušku
  • není dovoleno používat prostředky veřejné dopravy (vlaky, autobusy)
  • není dovoleno cestovat tzv. na vlastní pěst, cesty je nutné zajistit prostřednictvím cestovních kanceláří

MALEDIVY

Maledivy se pro turisty otevřely 15.7.2020. Víza jsou po příletu nadále zdarma. Turisté přijíždějící na Maledivy od 10.9.2020 musí doložit negativní PCR-covid test. Toto opatření bylo vyhlášeno 1.9. s cílem chránit před nákazou jak turisty, tak místní obyvatelstvo, jelikož země si už nemůže dovolit podruhé uzavřít hranice a nejvíce turistů přijíždí z Velké Británie, USA a SAE. U osob s příznaky nemoci mohou být testy po příletu provedeny a test platí testovaná osoba. Před odletem na Maledivy a před odletem z Malediv zpět je třeba vyplnit online zdravotní prohlášení.

Letecká společnost Emirates požaduje od 1.8.2020 při checkinu předložit negativní covid test, jak při odletu z Prahy, tak i při návratu z Malediv. Většina resortů je již schopná testy před odletem zajistit, cena se pohybuje kolem 170 USD. Vzorky se odebírají přímo na resortech dva dny před odletem. Návrat do ČR je třeba do 72 h nahlásit příslušné krajské hygienické stanici a předložit negativní covid test (dělají je na letišti za 1750 Kč) nebo nastoupit 14 denní karanténu.
Po celou dobu letů u všech leteckých společností a při transferech na resorty je třeba mít nasazenou roušku. Na resortech jsou dodržována hygienická opatření dle nařízení maledivské vlády. Jídlo si na talíř nebudou hosté nandavat sami, ale nandá jim ho obsluha, případně je jídlo servírované jako menu z jídelního lístku. Podrobné info v CK.

Guesthousy na lokálních ostrovech kromě Malé a jeho širšího okolí by měly otevřít 15.10.2020. Ubytování na nich ale nedoporučujeme, protože aktuálně i při jednotkách pozitivních osob jde celý ostrov do karantény.

Pro září a říjen zůstávají omezená letecká spojení - letadla nelétají každý den, Qatar airways mají buď 9 h 25 min. čekání v Doha při návratu, nebo 2 kratší přestupy při návratu. Zlepšení by mohlo nastat v listopadu.

Zájezdy na Srí Lanku i Maledivy pro vás rádi připravíme. Kontaktujte nás.