Srí Lanka v době pandemie

Jak se žije na Srí Lance v době koronavirové pandemie?

Turistický průmysl na Srí Lance se dosud zcela nevzpamatoval z teroristických útoků v dubnu 2019. Koronavirus je pro něj nyní druhým tvrdým zásahem. Minimálně 10% obyvatelstva je přitom závislých na příjmech z cestovního ruchu. 
Přinášíme vám rozhovor s průvodkyní Věrou Kusou, která již několik sezón na Srí Lance průvodcuje pro naši cestovní kancelář Go2. Na léto se vracela zpět do ČR. Ne však letos, prozatím.

V druhé polovině března jsme klientům naší CK měnili lety, aby se stihli vrátit ze Srí Lanky do Prahy posledními linkovými lety. Ty ses ale rozhodla let si neměnit a na Srí Lance zůstat. Co tě k tomu vedlo?

Během našeho posledního okruhu v polovině března jsem ještě měla pocit, že je všechno v klidu.  Až poslední den, kdy jsme zastavovali na čajových plantážích, abychom si vyfotili sběračky čaje, zastavilo místní auto a z auta na nás křičel Srílančan “korona korona”... Došlo mi, že si nemyslí, že virus mají oni, ale my. Vysvětlili jsme mu, že my jsme zdraví a on se uklidnil. Tehdy jsem měla poprvé pocit, že koronavirus dorazil i na Srí Lanku.
Původně jsem měla letět do ČR na konci dubna, ale jak jsem od začátku sledovala, co se kde ve světě děje, a když počet nakažených v mnohých zemích začal rapidně stoupat a panika narůstat, rozhodla jsem se zůstat raději tady. V klidu, v teple a ve větším bezpečí.

Jak se lidé pracující v turismu s touto situací vyrovnávají a mají možnost jiných příjmů? Z čeho žijí? 

Lidé, kteří pracují v turismu, mají nyní obrovský problém. Koronavirus přišel ještě v době nejvyšší turistické sezóny, kdy lidé nemají dostatečně našetřeno, a nikdo to nečekal. Je mnoho lidí, kteří jsou v situaci, že nemají ani na jídlo, a nemusí to být ani lidé, kteří pracují v turismu, ale všichni, kdo pracují na vlastní pěst - podobně jako v ČR. Všichni se bojí, že by se nákaza mohla rychle rozšířit, proto jsou rádi za radikální zákaz vycházení. Vidí v tom rychlejší ústup nákazy a brzký návrat do normálu. Ale všem je jasné, že letí sezóna buď nebude, a nebo bude opravdu špatná.

Kolik pozitivních výsledků testů a úmrtí je k dnešnímu dni?

Aktuálně máme k 7.4. celkově 180 nakažených, z toho se 38 uzdravilo a 6 osob nemoci podlehlo.

Má vláda nějaké prognózy budoucího vývoje koronaviru? 

Aktuální nejnovější informace je, že pokud se nebude počet nakažených rapidně zvyšovat, tak by se od příštího týdne mohla opatření spojená se zákazem vycházení uvolnit. Ale ani specialisté neví. Minulý týden jsem slyšela názor předních lékařů z Kolomba, kteří tvrdili, že do měsíce zde bude kolem 4000 nakažených. Ale myslím si, že byl názor na počet nemocných za stavu, kdy by vláda nepřijala všechna bezpečnostní opatření, která jsou aktuálně zavedená.

Území Srí Lanky je jen o málo menší než území ČR, žije tam však 20 milionů obyvatel. Mají Srílančané obavy, že se zde virus rychle rozšíří?

Odborníci tvrdí, že pokud by vypuklo to, co v Itálii, mělo by to daleko horší důsledky, protože tady hodně rodin žije pohromadě. V jednom domě žije většinou více generací a celkově na vesnicích jsou lidé zvyklí trávit čas spolu. Ale vláda zasáhla včas a radikálně, proto je tu situace pod kontrolou.

Jaká jsou vládní opatření k zamezení šíření koronaviru? 

V první řadě vláda vytvořila karanténní střediska, kam byli na 2 týdny odváženi všichni, kteří přiletěli z vysoce rizikových zemí - hlavně z Itálie. Viděla jsem fotky těchto středisek a jsou to hezké ubytovny s klimatizací, teplou vodou, televizí a internetem a dobrým jídlem, takže to určitě není žádný hrozný kemp, kde by lidé trpěli hladem. Ve všech hotelech, nákupních centrech a na letišti začali u vstupů plošně kontrolovat příznaky viru - hlavně zvýšenou teplotu, a dezinfikovat ruce. Plošně byl zaveden zákaz vycházení na 3-5 dní, záleží na aktuální situaci. V oblastech, kde bylo více nakažených, je vycházení zakázáno úplně. Například v Kolombu, Kandy, Kalutaře a Jaffně. Policie stojí v ulicích a pokud lidé nemají vyřízenou propustku z policejní stanice, tak dostanou pokutu a nebo je hned zatknou. Letiště je už více než dva týdny uzavřené pro všechny přílety. Odlety fungují v omezeném režimu. Je zde spousta jiných opatření, jako je nařízený home office, neboli práce z domu, pro všechny státní úředníky a pracovníky u soukromých firem. Což nevím, jak si představují realizovat např. u zahradníka v hotelu. Asi si pustí videocall, když si doma bude sekat svoji zahradu :D

Dodržují místní obyvatelé nařízená opatření, např. zákazy vycházení? 

Řekla bych, že v porovnání s jinými zeměmi ano, ale ne každý. Všude se najdou výjimky. Během 24 hodin bývá za porušení zákazu vycházení zatčeno i více než 1000 osob. Nosit roušku tady zatím povinné není, ale všichni, když jdou nakoupit, tak ji mají.

Jsou na Srí Lance k dostání roušky nebo si je lidé šijí sami jako v ČR?

V lékárnách už roušky k dostání nejsou, nebo někde možná, ale u nás ve Weligamě ne. My jsme si kupovali na trhu roušky šité doma a jsou kvalitní a levné. Prodávalo je tam hodně lidí. Takže k dostání jsou.

Existují nějaké státní podpory pro sociálně slabé občany?

Stát celkově v této době podporuje obyvatele jak jen to jde. Například po vesnicích jezdí dodávky s levnou zeleninou a každá rodina má nárok na pytel namíchané zeleniny (asi 2 kg) za 200 rupií - asi 25 Kč. Rozváží se i vajíčka. Splatnosti všech účtů za energie pro domácnosti byly posunuty a řeší se odložení splátek u všech možných půjček. Ale že by stát řekl všem sociálně slabým, aby si přišli pro peníze, to ne. Existují zde dobročinné organizace, které se o ty nejslabší starají, vozí jim základní potraviny.

Blíží se oslavy Sinhálského Nového roku (14.4.), které jsou obdobou našich Vánoc a které jsou tradičně ve znamení velkých nákupů. Všude bývá mnoho stánků s oblečením, kuchyňskými potřebami a zeleninou a všude bývají i davy lidí. Jak probíhají přípravy na oslavy letos?

Letos podle všeho oslavy nebudou. Zaslechla jsem něco jako “Nový rok se odkládá”. Jednoduše řečeno, každý si oslaví Nový rok doma sám, ale rodiny se nebudou navštěvovat a nebudou si kupovat nové oblečení, což je na Srí Lance typický dárek k Novému roku. My už doma rýži i banány máme, takže hlavní část oslav, kdy se vaří rýže v kokosovém mléce, může proběhnout. K velkému zklamání zejména mužské části populace jsou zavřené obchody s alkoholem a jejich otevření se zatím nechystá.