Nemoci na Srí Lance

Nemoci na Srí Lance

Srí Lanka leží v tropickém pásmu a zdaleka není tak rozvinutá jako evropské země, čemuž odpovídají i nemoci, které zde hrozí. Většina z nich se dá snadno vyléčit a nepředstavuje velké bezpečnostní riziko. Hlavní je dodržovat základní hygienu jako je pravidelné mytí rukou, nesedání na záchodové mísy a opatrnost při konzumaci jídla a nápojů. Pijte pouze balenou vodu a snažte se vyhnout kostkám ledu v nápojích.

  • Cestovní průjem: Nepříjemný, ale nikterak nebezpečný je cestovní průjem. Ten postihne skoro každého cestovatele a mezi nejčastější příčiny jeho vzniku patří jiná strava a snížené hygienické podmínky. Při cestách na Srí Lanku u sebe proto mějte léky k jeho potlačení, které ve většině případů začnou působit po pár hodinách.
  • Nachlazení: Ani tropické počasí vás neuchrání před nachlazením. Příčinou většinou bývají klimatizované prostory a snadnou pomocí léky jako Ibalgin nebo Paralen.
  • Nemoci způsobené komáry: Stejně jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie, i zde představuje štípanec od komára větší riziko než jen nepříjemné svědění. Především po setmění tedy používejte repelent a vyhledávejte pokoje s klimatizací nebo moskytiérou. Malárie se na Srí Lance vyskytuje pouze ojediněle. Za oblast s možným rizikem nákazy je považována severní část ostrova. Případy horečky dengue naopak v minulých letech vzrostly. K jejím nejčastějším příčinám patří zvýšená teplota, bolest hlavy a svalů a vyrážka. Diagnostika horečky dengue se provádí z krve. V případě, že na sobě některý z těchto symptomů zaznamenáte, vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Vzteklina: V roce 2011 probíhalo na Srí Lance hromadné očkování zvířat proti vzteklině. Pokud tedy necestujete na venkov, je riziko vztekliny velice malé. I tak se ale zkuste vyvarovat kontaktu s opicemi a potulnými psy.

Spoustě nemocem se dá předejít díky očkování. Pokud o očkování uvažujete, přečtěte si článek, který vám pomůže s jeho výběrem Srí Lanka očkování.

Nemoci na Srí Lance
Nemoci na Srí Lance