Veřejná doprava na Srí Lance - autobusy

Veřejná doprava na Srí Lance - autobusy

Veřejné autobusy

Cestování místními veřejnými autobusy indické značky TATA se pro běžné turisty a cestovatele Srí Lankou může stát mnohdy až nepohodlným zážitkem a mačkající se tlačenicí.
Všechny veřejné autobusy se v centru Kolomba běžně zastavují mávnutím ruky, na znamení řidiči, který na moment své vozidlo zastaví a lidé do něj naskakují, někdy téměř doslova za jízdy. Po celou dobu má většinou autobus otevřené dveře, což je v mnoha veřejných dopravních prostředcích známou a také jedinou možnou klimatizací. Potěšující ale je, že i přes veškerý nekomfort se Srílančani vždy a za jakýchkoliv okolností na vás usmívají. Proto i v ten nejnepohodlnější okamžik během jakékoliv jízdy se i vám na tváři vykouzlí úsměv, který musíte všem oplatit.


Také si můžete povšimnout, že pokud je autobus narvaný k prasknutí, spousta lidí neví jak by vytvořili více místa a kam by také umístili své kabelky nebo batohy. Proto zde funguje jedno praktické pravidlo, kterým se tu každý řídí. Všechny batohy a kabelky musí každý po nastoupení do autobusu sundat a odložit je buď do přední části autobusu k řidiči, na jednu hromadu nebo do přihrádek nad sedadlo anebo (a to nejčastěji) na klín cizím sedícím osobám. Takže pokud sedíte a máte svůj batoh na klíně, je dost pravděpodobné, že dostanete ještě druhou nálož.


Dalším neobvyklým překvapením v dopravních prostředcích je také stání v koloně nebo čekání na zastávce, během něhož nastoupí do autobusu chudí žebráci, kteří nejprve povypráví svůj příběh ve sinhálštině a když domluví, prochází uličkou a s nataženou dlaní prosí a žebrají o peníze.
Každý den jsou všechny autobusy v centru velmi přelidněné, protože se stále jedná o nejlevnější dopravní prostředek, který využívá téměř většina domácich. Styl jízdy probíhá v doprovodu hlasitých melodií a písniček, které hrají z televize visící obvykle nad panem řidičem.

Během jízdy také neminete pana revizora – obvykle velmi štíhlého a trochu ušmudlaného mužíka s barevnými papírky v ruce, který na každé zastávce pravidelně křičí a vříská: "Ba-hi-nna, Ba-hi-nna, Ba-hi-nna!" Jako pokyn k rychlému nastupování a vystupování. Od lidí pak tenhle mužík vybírá za jízdy pár drobných na jízdenku. Někdy jízdenku dostanete, někdy ne, ale platit musíte vždy. Většinou je to jen něco málo okolo 20 -70 rupií, v závislosti na vzdálenosti, kam daleko máte namířeno. Místo, kde chcete vystupovat si ale musíte pohlídat sami a včas upozornit pana revizora či ostatní postávající lidi, kdy a kde budete vystupovat.

Vládní autobusy

Pokud se chcete vydat za cestováním někam daleko, (např. z centra Kolomba směrem na jih či východ na krásné pláže nebo surfovat) je lepší zvolit jízdu tzv. Government busem neboli vládním autobusem, který slouží většinou pro přepravu osob na dlouhé vzdálenosti. Poznáte jej tak, že má obvykle červenou barvu a jízda v něm, bude stejně nezapomenutelným zážitkem jako v obyčejném veřejném autobusu, jen s tím rozdílem, že bude trvat dvakrát tolik hodin s menším počtem zastávek.

Vládní autobusy mají většinou své jízdní řády, kterými se řídí. Občas ale může být velký problém tyto jízdní řády dohledat, ať už na autobusových zastávkách nebo na internetu. Proto je vždy lepší zvolit osvědčenou metodu a na informace o odjezdech a příjezdech je lepší se zeptat u místních lidí, kteří vždy přesně vědí a dokáží ochotně pomoci a poradit.


Bohužel Srí Lanka patří k těm zemím, kde se na jízdní řády nelze skoro nikdy spolehnout a informace o odjezdech a příjezdech je tu jedna velká neznámá. Mezi nejznámější a hlavní autobusové stanice patří např. Pettah Bus Station, Colombo Bus Station, Mawatha Bus Station a Kandy Bus Station.

A/C autobusy

Na Srí Lance existují i klimatizované autobusy, micro busy či van dodávky. Cestování v těchto dopravních prostředcích je velmi pohodlné a proto je také cena jízdenek či místenek o něco vyšší. Občas se také může stát, že cena jízdenky je ještě dvakrát tolik větší právě pro turisty a cizince.