Veřejná doprava na Srí Lance - tuk tuk

Veřejná doprava na Srí Lance - tuk tuk

Sinhálsky přezdívaný „three wheel“ je ten nejkurióznější tříkolový dopravní prostředek a zároveň jeden z těch nejotravnějších, kvůli kterému na silnicích dennodenně vzniká spoustu dopravních nehod a dlouhých kolon, ale i přesto je pro každého obrovským zážitkem se v něm svézt.
Tuk tuk je vhodný zejména pro přepravu na krátké vzdálenosti, ale je dobré se mít na pozoru a vědět, že obvyklá nastavená cena za 1 km se pohybuje okolo 50 – 60 srílanských rupií. Dost často ovšem dochází k tomu, že řidiči zmiňovaných tuk tuků se snaží turisty a cizince obrat o peníze, rádi smlouvají a samozřejmě nabízejí jejich „skvělé a výhodné ceny.“


Každý řidič je na své tříkolové vozítko náležitě pyšný a potrpí si na výzdobě v kýčovitém designu plných samolepek, přívěsků nebo barevných praporků a vtipných citátů. Tím největším lákadlem jsou ale vylepené obrázky delfínů či velryb, plakáty o surfování na plážích, jízdy na vodním skútru, drahokamy a další lákadla, kterými se snaží nalákat a navnadit turisty a cizince na kouzelná místa, ale samozřejmě za velmi nevýhodné ceny.