Adamova hora (Srí Pada)

Adamova hora (Srí Pada) je poutním místem Srílančanů všech náboženství i mnohých turistů a čeká na zápis na seznam UNESCO. Nachází se na jihu vysočiny. Říká se, že každý obyvatel Srí Lanky na ní aspoň jednou za život vystoupí. Hora je vysoká 2 243 metrů. Poutní sezóna trvá od úplňku v prosinci do (úplňku) slavnosti Vesak v květnu. V ostatní měsíce může být výstup obtížný kvůli silnému dešti, větru nebo mlze a stezka může být kluzká.

Do programů našich zájezdů zařazujeme Adamovu horu na přání.

Adamova hora Srí Lanka

Adamova hora - proč se vydat na vrchol

Na vrcholu hory je ve skále otisk velkého chodidla. Křesťané věří, že chodilo patřilo Adamovi a Adamova hora byla prvním místem, kam došlápl, když byl s Evou vyhnán z ráje. Buddhisté věří, že své chodilo zde otiskl Buddha, hinduisté Šiva a muslimové Alláh.

Mnohem větším lákadlem pro výstup na Adamovu horu je pro turisty východ slunce. Paprsky vycházejícího slunce ozařují na jedné straně zvedající se vysočinu a na druhé rovinatou nížinu. Za jasných dnů je vidět až k oceánu. Hora má navíc relativně symetrický tvar a při východu slunce vrhá dlouhý trojúhelníkovitý stín daleko do nížin. Se stoupajícím sluncem se stín žene zpátky k hoře až nakonec zmizí úplně.

 

Noční výstup na Adamovu horu

Pro včasný výstup na vrchol před východem slunce je nutné vyrazit kolem druhé hodiny ranní z vesničky Dalhousie. Při výstupu je třeba zdolat asi 5 200 schodů. V sezóně je celá trasa až na vrchol nádherně osvětlená a jsou zde i stánky s občerstvením a suvenýry. Na vrcholu bývá chladno, teplé oblečení přijde vhod.

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA PRŮVODCE 

Adamova hora - vrchol
Adamova hora - stín