Adamova hora (Srí Pada)

Adamova hora (Srí Pada) je poutním místem Srílančanů všech náboženství i mnohých turistů a čeká na zápis na seznam UNESCO. Nachází se na jihu vysočiny. Říká se, že každý obyvatel Srí Lanky na ní aspoň jednou za život vystoupí. Hora je vysoká 2 243 metrů. Poutní sezóna trvá od úplňku v prosinci do (úplňku) slavnosti Vesak v květnu. V ostatní měsíce může být výstup obtížný kvůli silnému dešti, větru nebo mlze a stezka může být kluzká.

Do programů našich zájezdů zařazujeme Adamovu horu na přání.

 

Adamova hora (Srí Pada)

Adamova hora - proč se vydat na vrchol

Na vrcholu hory je ve skále otisk velkého chodidla. Křesťané věří, že chodilo patřilo Adamovi a Adamova hora byla prvním místem, kam došlápl, když byl s Evou vyhnán z ráje. Buddhisté věří, že své chodilo zde otiskl Buddha, hinduisté Šiva a muslimové Alláh.

Mnohem větším lákadlem pro výstup na Adamovu horu je pro turisty východ slunce. Paprsky vycházejícího slunce ozařují na jedné straně zvedající se vysočinu a na druhé rovinatou nížinu. Za jasných dnů je vidět až k oceánu. Hora má navíc relativně symetrický tvar a při východu slunce vrhá dlouhý trojúhelníkovitý stín daleko do nížin. Se stoupajícím sluncem se stín žene zpátky k hoře až nakonec zmizí úplně.

 

Noční výstup na Adamovu horu

Pro včasný výstup na vrchol před východem slunce je nutné vyrazit kolem druhé hodiny ranní z vesničky Dalhousie. Při výstupu je třeba zdolat asi 5 200 schodů. V sezóně je celá trasa až na vrchol nádherně osvětlená a jsou zde i stánky s občerstvením a suvenýry. Mimo sezonu doporučujeme vzít si s sebou baterku. Na vrchol vystoupáte v rozmezí od 2,5 hod - 4 hod a zdoláte převýšení více jak 1,000 m.

 

 

Adamova hora - vrchol

Vrchol Adamovy hory

Na vrcholu bývá chladno, teplé oblečení přijde vhod. Nemá cenu spěchat a dorazit na vrchol brzo a pak v zimě dlouze čekat na východ slunce. Z vrcholu při jasném počasí lze vidět i Colombo vzdálené 65km. Někteří poutníci čekají po západu slunce na ranní obětinky. Slunce ale i teploty zde ovšem rychle stoupají a tak nemá cenu se na vrcholku dlouze zdržovat.

Sestup dolů

Pro mnoho lidí je nejnáročnější část túry právě sestup z Adamovy hory. Nekonečné množství schodů dají nálož i na ty nejsilnější kolena. Pokud nebudete mít vhodnou obuv, tak k tomu můžete přidat odřeniny a puchýře. Doporučujeme si vzít s sebou holu, zvláště pokud trpíte na bolesti kloubů. Také doporučujeme pokrývku hlavy proti silným ranním slunečním paprskům. Sestup dolů většinou trvá 1-2 hod.

Co si vzít s sebou na výstup

Jednoznačně vhodnou obuv v podobě trekových bot nebo kvalitních sportovních bot. Teplé oblečení a dostatek vody jsou také nutností.

Výstup na Adamovu horu během festivalu Poya

Pokud přemýšlíte, zda vyrazit na výšlap během Poya (den, kdy je měsíc v úplňku) nebo o víkendu, tak určitě běžte do toho! Je více než možné, že to bude pro Vás jeden z nejvíce zapamatovatelných zážitků z celé Srí Lanky.

Jen pozor: počítejte s náporem jak srí lanských turistů, tak poutníků, kteří dokáží cestu doslova zablokovat. Zvláště před vrcholkem se někdy stojí v dlouhých řadách, a to i několik hodin. To ovšem neznamená, že byste měli výstup během Poya dne vynechat. Kolem Vás bude něco jako karnevalový atmosféra, obchody a stánky s čajem budou narvány a všude kolem Vás to bude hrát zvuky i barvami. Někteří hinduištičtí poutníci se dokonce sami převlečou jako sám bůh Shiva.

Jak se dostat k Adamově hoře

Pokud plánujete výstup na vrchol, pak budete muset přespat ve vesničce Dalhousie. Odtud každé brzké ráno vyrážejí skupiny na Adamovu horu.

Vlakem do Dalhousie: nejbližší stanice je v Hatton. Každý den jezdí 5 vlaků z Colomba do Nana Oya, přes Kandy a již zmíněný Hatton. Z Nana Oya cesta trvá 1,5 hod.

Z Kandy cesta trvá asi 2,5 hod. V době svátků počítejte s možným vlakovým zpožděním. Z Hatton je to pak už krátká jízda autobusem nebo tuk-tukem.

Autobusem do Dalhousie: Během festivalové sezóny jezdí přímý autobus do Dalhousie z Kandy, Colomba a Nuwara Eliya. Mimo sezónu je nutný přestup v Hatton či Maskeliya, asi 20km od Dalhousie.

Zajímavost: Tato svatá hora má tři jména. Adamova hora podle místa, kam Adam prvně vkročil po opuštění ráje. Sri Pada podle místa, kam vkročil Buddha když směřoval do ráje. Nejvíce poetický je název Samanalakande, nebo li Hora motýlů, kam tito tvorové odlétají umřít.

Jak se dostat k Adamově hoře

8 Tipů pro výstup na Adamovu horu

  1. Naplánujte si výšlap na východ slunce - výhledy jsou krásné během celého dne (když počasí dovolí). Ovšem pozorovat východ slunce z vrcholku hory je naprosto dech beroucí.
  2. Vezměte si vrstvy oblečení - na vrcholku bude zima, cestou dolů zase teplo. Vemte si vrstvy tak, aby jste si případně mohli přidat či ubrat oblečení podle potřeby.
  3. Vyhněte se davům - ne každý má rád proudy poutníků kolem sebe na trase na vrchol. Jděte mimo víkend a mimo dny, kdy je úplněk.
  4. Vemte si vodu a svačinu s sebou - ve stáncích při výstupu si můžete koupit pouze místní chleba roti, sladkosti, a brambůrky.
  5. Vezměte si vhodnou obuv - nejdůležitější doporučení - určitě nechoďte v žabkách nebo sandálech.
  6. Běžte ve Vašem tempu - zvláště výšlap po schodech je náročný. Nasaďte tempo tak, abyste se hned brzo nevyčerpali a měli energii na další část túry.
  7. Vezměte si hůlky - pamatujte, že budete muset zdolat více než 5,000 schodů - a to nahoru a dolů! Zvláště pokud Vás bolí kolena, tak hůlky opravdu oceníte.
  8. Zkuste sejít dolů do 8 hodiny ranní - slunce stoupá rychle, a s ním i okolní teploty. Vyhněte se horkému počasí při sestupu a vyrazte dolů po východu slunce.
8 Tipů pro výstup na Adamovu horu