Galle - koloniální město s holandskou pevností

Zajeďte si prohlédnout starou část města Galle na jižním pobřeží Srí Lanky. Díky své zachovalé unikátní architektuře domů ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci a původnímu opevnění z roku 1663 je město zapsáno na seznamu UNESCO. Je tu stará dosud funkční budova soudu, holandský kostel, muzea i luxusní hotely v nádherných historických budovách. Z hradeb s majákem je hezký výhled na oceán a město. Uličky města jsou plné obchůdků se šperky s drahokamy a suvenýry.

Koloniální město Galle

Unikátní staré město Galle

Stará část města Galle je nejlépe zachovalou ukázkou koloniálního života na Srí Lance i v celé Asii. V roce 1505 zde zakotvili Portugalci, kteří v polovině 17.století předali vládu Holanďanům a po dobytí Kandy v roce 1815 se město dostalo pod vládu Britů. Ačkoliv je stará část města oddělená od nové rušné části kriketovým stadionem a hlavní silnicí, je to, na rozdíl od Anurádhapury a Polonnaruvy, stále živé město. Ulice jsou lemovány původními domy, jejichž architektura je ovlivněna všemi třemi kulturami, nejvíce ale holandskou. V některých domech bydlí lidé, jiné byly přestavěny na stylové hotely a restaurace, sídla úřadů nebo obchody. 

Galle


Vydejte se na prohlídku města Galle z pláže v Mirisse nebo Unawatuně nebo v rámci našich zájezdů na ostrov Srí Lanka
 

Hradby v Galle a tsunami

Galle bylo jedním z měst nejvíce postižených tsunami a česká vláda mu věnovala mobilní porodnici. Až budete stát na hradbách, pochopíte, jak obrovskou sílu měla přílivová vlna. Hradby staré město sice částečně ochránily, přelití vlny přes jejich vršek však zabránit nedokázaly. Dnes je většina domů opravená a následky tsunami zde už nejsou zřejmé.

Galle

Město Galle - nové město

Nová část Galle je rušným městem plným obchodů a rybích a zeleninových tržnic. Prohlédnout si můžete původní holandskou zeleninovou tržnici, která je tvořena velkou střechou postavenou na vysokých sloupech. Nová nechráněná část Galle dostala při tsunami tvrdý zásah. Dnes však už následky tsunami nejsou patrné.

 

 


ZPĚT NA SRÍ LANKA PRŮVODCE 

Holandská tržnice v Galle