Galle - koloniální město s holandskou pevností

Zajeďte si prohlédnout starou část města Galle na jižním pobřeží Srí Lanky. Díky své zachovalé unikátní architektuře domů ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci a původnímu opevnění z roku 1663 je město zapsáno na seznamu UNESCO. Je tu stará dosud funkční budova soudu, holandský kostel, muzea i luxusní hotely v nádherných historických budovách. Z hradeb s majákem je hezký výhled na oceán a město. Uličky města jsou plné obchůdků se šperky s drahokamy a suvenýry.

Koloniální město Galle

Unikátní staré město Galle

Stará část města Galle je nejlépe zachovalou ukázkou koloniálního života na Srí Lance i v celé Asii. V roce 1505 zde zakotvili Portugalci, kteří v polovině 17.století předali vládu Holanďanům a po dobytí Kandy v roce 1815 se město dostalo pod vládu Britů. Ačkoliv je stará část města oddělená od nové rušné části kriketovým stadionem a hlavní silnicí, je to, na rozdíl od Anurádhapury a Polonnaruvy, stále živé město.

Ulice jsou lemovány původními domy, jejichž architektura je ovlivněna všemi třemi kulturami, nejvíce ale holandskou. Většina ulic ma doposud holandské jména.

V některých domech bydlí lidé, jiné byly přestavěny na stylové hotely a restaurace, sídla úřadů nebo obchody. 

 

Zajímavost: Holanďané zde během své nadvlády vybudovali složitý kanalizační systém, který byl každodenně vyplachován přílivem. V tomto kanalizačním systému pak efektivně chovali pižmové krysy, které byly dále vyváženy pro svůj pižmový olej.

Galle


Vydejte se na prohlídku města Galle z pláže v Mirisse nebo Unawatuně nebo v rámci našich zájezdů na ostrov Srí Lanka
 

Hradby v Galle a tsunami

Galle bylo jedním z měst nejvíce postižených tsunami a česká vláda mu věnovala mobilní porodnici. Až budete stát na hradbách, pochopíte, jak obrovskou sílu měla přílivová vlna. Hradby staré město sice částečně ochránily, přelití vlny přes jejich vršek však zabránit nedokázaly. Dnes je většina domů opravená a následky tsunami zde už nejsou zřejmé.

Galle

Město Galle - nové město

Nová část Galle je rušným městem plným obchodů a rybích a zeleninových tržnic. Prohlédnout si můžete původní holandskou zeleninovou tržnici, která je tvořena velkou střechou postavenou na vysokých sloupech. Nová nechráněná část Galle dostala při tsunami tvrdý zásah. Dnes však už následky tsunami nejsou patrné.

 

Mix mezi historií a moderní dobou

I když Galle je známé hlavně pro svoji bohatou historií, samotné město ovšem není zcela zaseknuté v dávných dobách. Opak je pravdou. Galle je zažilo něco jako renesanci a stává se trendy místem pro celou Srí Lanku. Město je plné s trendy kavárnami, malými bohémskými butiky a na pobřeží se začínají otevírat luxusní hotely.

Holandská tržnice v Galle

5 Top tipů co nevynechat v Galle a okolí

1. Objevte zdejší pevnost

V 17. Století postavili Holanďané zdejší pevnost sloužící jako své hlavní sídlo na Srí Lance. V dnešní době se staré budovy pevnosti transformovaly na obchůdky, kavárny, a restaurace. Unesco nazvalo pevnost v Galle za světové dědictví, a tak krása stavby zůstává zachována. Od nakupování, přes zkoumání historie až po pozorování západu slunce - na pevnosti Galle můžete strávit celý den.

2. Unawatuna - Top pláž Srí Lanky

Jedna z nejkrásnějších pláží celého ostrova se nachází necelých 20 min jízdy z Galle. Pláž Unawatuna je jako dělaná na plavání v moři díky svým klidným vodám. Pokud máte rádi šnorchlování a jiné vodní aktivity, pak zkuste vedlejší Jungle beach.

3. Procházka na Japonskou

Pagodu Míru Japonská Pagoda Míru postavená na vrcholku kopce Rumassala s nádhernými výhledy na oceán je jedním z nejhezčích míst k návštěvě v Galle. Postavena v roce 2004, tato ohromná bílá stavba bylo postavena tak, aby vyzařovala čistotou a vyrovnaností. Celá stavba je lehce viditelná jak z pláže Unawatuna, tak z města Galle. Dostanete se k ní hezkou procházkou či můžete vyjet autem. Nejlepší je ji navštívit brzy ráno na romantický východ slunce.

4. Navštivte kostel holandské reformované církve

Kostel datující do roku 1755 je jedním z nejstarších protestantských míst na Srí Lance, i když samotná konstrukce se datuje o dalších 100 let dříve. Za návštěvu kostela stojí samotný interiér. Podlaha kostelu je lemována náhrobky bývalých nizozemských obyvatel, zatímco jemně vyřezávaná kazatelna sedí vedle nástěnných ploch zachycující pozdější život britských osadníků.

5. Západ slunce z majáku Galle Fort Lighthouse

Tento maják, postaven v roce 1848 během britské nadvlády, patří k těm nejstarším na Srí Lance. Stavba, která je zapsána na seznamu UNESCO, patří mezi populární místa, kam si jak turisté, tak i místní, chodí na procházky během západů slunce. Výhled z vrcholku majáku na červenající se odlesky západu slunce nad indickém oceánem je opravdu zážitek.

5 Top tipů co nevynechat v Galle a okolí

Jak se dostat do Galle

Autobusem: Galle nabízí dobré spojení se všemi ostatními přímořskými městy jižního pobřeží. Autobusové nádraží se nachází v Novém městě Galle. Z Colomba do Galle místním autobusem cesta trvá asi 3,5 hod (pobřežní cestou). Pokud chcete klimatizovaný přímý autobus, pak autobus Southern Expressway s číslem EX001 vyjíždějící z Colomba Maharagama vás do Galle dostane o 2 hodiny rychleji. Cena jízdenky je asi $3 USD.

Vlakem: Pobřežní cesta mezi Colombem a Galle patří mezi jednu z těch nejvíce scénických na celé Srí Lance. Každodenně jezdí minimálně 6 přímých vlakových spojení mezi oběma městy. Cesta trvá asi 3,5 hod. Další přímé spojení je pak z Kandy.

Autem: Zpoplatněná silnice Southern Expressway je rychlejší (2-3 hod).. Cena taxi jedním směrem se pohybuje mezi $60 - $100 USD. Delší cesta je přes pobřežní Galle Road, která se protáhne i o hodinu nebo více, ovšem nabízí nádherné výhledy.

Jak se dostat do Galle

Kdy navštívit Galle

Nejlepší období k návštěvě Galle a jižního pobřeží Srí Lanky je od prosince do března, kdy je sucho a teplo. Ovšem díky poloze nedaleko rovníku zde teploty zůstávají celoročně relativně konstantní. Průměrná roční teplota je 26°.

Kde se v Galle ubytovat

Pokud chcete přenocovat přímo v historickém centru, pak budovy samotné bývalé pevnosti nabízejí ubytování, a to od levných hostelů až po luxusní ubytování butikového stylu. Určitě se vyplatí zamluvit pokoj dopředu, hlavně během hlavní sezony. Na pobřeží naleznete dále hotely resortového typu s bazény.

Kdy navštívit Galle