Historie sloního centra Pinnewala

Historie sloního centra Pinnewala

Tento sloní azyl byl zaveden v roce 1975 jako krmná stanice poskytující domov pro opuštěná slůňátka nalezena v divočině. V roce 1982 byl zahájen chovný program v zajetí. Od původních 4 slůňátek sloním centrem prošlo již přes 100 slonů z celého ostrova od opuštěných mláďat po slony zraněné či trápené v zajetí. Postupem času se také zvětšila plocha, kde se mohou sloni přes den volně pohybovat na nynějších 10 hektarů kokosové plantáže.

V současné době má sloní centrum Pinnawela přes 100 zaměstnanců, kteří se starají jak o slony, tak o chod centra. Mezi ně patří více jak 40 “sloních trenérů” známých pod názvem mahout. Mahouti zastávají funkce jako chovatelé, trenéři a jezdci.

Mahout většinou začne jako chlapec v brzkém věku, kdy pokračuje v povolání svého otce. V brzkém věku je mu přidělen slon, ke kterému si vytváří silné pouto trvající po celý život.

 

Slon Sumana hvězdou sirotčince

Slon Sumana byl nalezen opuštěný v lese vzdáleného asi 3 hodiny jízdy od Pinnewala v roce 1997. Bylo mu v té době asi 3.5 roku. Díky jeho obrovským klům a zábavné povaze se stal jednou z největších atrakcí pro turisty a je také miláčkem mezi pracovníky útulku.

Věděli jste, že v celé Asii pouze sloni mužského rodu mají kly, kde dokonce pouhých 5% ze slonů srílanských z rodu Elephas Maximus Maximum má v dospělosti tyto špičáky.

Sloní útulek Pinnewala