Jeskynní chrámy Dambulla

Jeskynní chrámy Dambulla jsou zapsány na seznamu UNESCO

Chrámový komplex se nachází 2 hodiny jízdy z Kandy na sever, nebo 3.5 hodin jízdy z Colomba

Pět překrásně zdobených jeskyní se nachází vysoko na kopci s výhledem do okolí

Ve spodní části areálu je kýčovitý Zlatý chrám s obrovským zlatým sedícím Buddhou dokončený v roce 2000.

Největší ležící Buddha, kterého zde můžete vidět, měří 15 metrů.

Dambulla

Královský skalní chrám Dambulla

Co se nachází uvnitř jeskynních chrámů?

V nejvěším a nejlépe zachovalém chrámovém komplexu na Srí Lance naleznete 153 soch Buddhy v různých polohách, 3 sochy starověkých králů, a 4 sochy bohů Vishnu a Ganeshe.  Stropy a stěny v jeskyních byly přemalovávány po staletí a zachycují snímky ze života královského života.

 

Historie chrámů Dambulla

První oficiální záznam o jeskyních pochází z doby před více než 2 000 lety spadající do vlády krále Valagama (vládl v době 103 a pak dále v letech 89 - 77 před Kristem). Král se v jeskyních schovával spolu s mnichy před jiho-indickými nájezdníky. Po 14 letech usilování o moc zde pak nakonec nechal postavit klášter jako znak díkůvzdání svému lidu a bohům. Ten se pak po staletí oragnicky vyvíjel až do dnešní podoby.

 

Ideální jako 1-denní výlet

Samotné město Dambulla není pro turisty až tak zajímavé. Naleznete zde klasické nekončící dopravní zácpy směřující na jeden z největších srí lanských trhů. Jedna noc ve městě je maximum. Nejvhodnější je chrámy navštívit jako 1-denní výlet z více příjemných, blízkých míst jako jsou Kandy a Sigiriya.

Skalní chrám Dambula

Jak se dostat do Dambulla

Osobním autem

Většina turistů volí variantu soukromého taxi z Kolomba. Cena se pohybuje kolem 11,500 rupií

Organizovaný výlet

Vhodná volba pro ty, co mají málo času. Během 1-denního výletu z Kolomba navštívíte Sigiriya Rock a Dambulla chrámy. Za tuto variantu zaplatíte kolem $60 USD.

Autobusem

Nejlepší je cesta do Dambulla autobusem číslo 48 nebo 43 vyjíždějícího přímo z Kolombana cestě do Kaduruwela (vystoupíte na zastávce Dambulla). Další možností je jet číslem 49 z Kolomba Fort do Trincomalee.

Vlakem

V tuto chvíli neexistuje žádný přímý spoj z Kolomba do Dambulla. Nejbližší možnost je dojet vlakem do Habarana, které je pak už 20 km daleko od Dambulla. Na tento úsek už si pak musíte vzít taxi nebo autobusem. Každý den jezdí pouze dva vlaky do Habarana. První jede v 6:00 ráno a druhý jede ve 21:00. Oba vyjíždí z Colombo Fort.

Tuk-tukem

Asi nejzábavnější volba vhodná pro dobrodružné cestovatele. Z Kolomba Vám tuk-tukem bude cesta do Dambulla trvat kolem 2.5 hod.

Kdy navštívit jeskyní chrámy Dambulla?

 • Komplex je otevřený každodenně od 7 od rána do 7 do večera. Poslední vstupenky se ovšem prodávají do 17 hod.
 • Nejlepším časem kdy se vyhnout davům turistů a vysokým teplotám je buď brzy ráno a nebo pozdě odpoledne. Chrámy jsou často navštěvované místními turisty, poutníky a turisty, a to hlavně o víkendech.
 • Pršet zde může víceméně celoročně s tropickou vlhkostí vzduchu až 80%. Období od ledna do dubna je doba s nejvíce slunečnými dny a nejlepší viditelností. Návštěva jeskynních chrámů je ovšem možná celoročně.

Pozor na fotografování

V jeskyním komplexu je povoleno fotografovat pouze bez blesku. Ovšem nedoporučujeme se fotografovat vedle soch a určitě ne stojící k sochám zády. Tento postoj je považován za ukázku neúcty mezi místními, které byste tímto činem vysoce urazili.

Co si do chrámů obléct?

Jeskyní chrámy v Dambulla jsou posvátným náboženským místem. Podle toho si také musíte zvolit oblečení. Ženy zde musejí mít zahalená kolena a ramena. Díky velkému počtu schodů je také vhodné si vzít pohodlné boty.

Náš TIP: Při vstupu do jeskyň si budete muset vyzout boty a chodit bosí. Je vhodné vzít si s sebou pár ponožek, které Vás ochrání před pálícím horkem a ostrými hranami skal.

TOP 5 aktivit v okolí Dambulla

1. Výšlap na Růženínovou horu / Jathuka Namal Uyana

 • 20 min jízdy z Dambulla se nachází menší přírodní rezervace pořád ještě neregistrovaná mezi davy turistů, která je domovem největší růženínové hory v celé jižní Asii.
 • Při procházce na vrcholek procházíte krásnými starými lesy po upravené cestě schované před sluncem v obklopení hejn motýlů.
 • Procházka trvá 30 min jedním směrem. Celá hora má nádech do růžova, kde je možná si kusy růžového kamene nasbírat doslova pod nohama.
 • Vstupné do rezervace stojí $5 USD na osobu.

2. Návštěva jeskynních chrámů Dambulla

Jeskyně s buddhistickými chrámy se nacházejí přímo ve městě a jsou tou nejvíce navštěvovanou památkou v okolí. Postavené 160 m na okolím, tyto chrámy naskýtají nádherné výhledy do okolí. Z hlavního vchodu trvá cesta k jeskyním asi 15 minut chůze. Vstupné stojí 1,500 RP.

TIP: Určitě je vhodné si domluvit místního průvodce, který Vám řekne o historii a důležitosti těchto jeskynních chrámů. Na místě narazíte na stovky průvodců nabízející své služby. O cenu nezapomeňte smlouvat.

Doporučení: Do parku vedou 2 vstupy. Nezapomeňte říct Vašemu řidiči, že chcete jet ke vstupu, kde prodávají vstupenky. Pokud Vás zaveze před druhý vstup na opačné straně hory, tak budete muset vyšlápnout kopec ke chrámu, pak dolů pro vstupenky, a pak zase nahoru.

3. Socha zlatého Buddhy

Cestou dolů z jeskyních chrámů narazíte na obrovskou sochu zlatého Buddhy. Cena vstupu je již zahrnutá ve vstupence do jeskyních chrámů. Socha Buddhy Vás dostane svojí enormní velikostí a také množstvím zlata, kterým je pokryta. Samotná socha je posazena nad Buddha muzeum a je obklopena dalšími uměleckými díly a sochami. Zespodu je možné vylézt po straně muzea až k podstavci Buddhovi sochy.

4. Návštěva Buddha Muzeum

Nacházející se doslova pod sochou Zlatého Buddhy. Vstupné je pouhých 200 RP na osobu. Je to velmi malé muzeum, kde můžete obdivovat různé sošky s Buddhou a další náboženské artefakty. Je vhodné navštívit jako součást výletu do jeskyň. Počítejte s tím, že muzeum je ve špatném a málo udržovaném stavu.

5. Skála Sigiriya Rock

 • Vzdálené 30 minut jízdy z Dambulla je město Sigiriya, které je plné zajímavých aktivit a míst k návštěvě.
 • Mezi ty největší zajímavosti patří výšlap na horu Sigiriya Rock, která je v samém centru starověkého obrovského města.
 • Hora je 200m vysoká, a na jejím vrcholku jsou pozůstatky dávných chrámů a budov z dob před tisíci lety.
 • I přes relativně drahé vstupné ($35 na osobu) patří návštěva Sigiriya Rock mezi TOP zážitky z celé Srí Lanky.

Zajímavost

Samotné město Dambulla je často navštěvované mezi samotnými Srí Lančany. Není to ovšem kvůli chrámům, nýbrž jednim z největších zeleninových trzích konající se v městě. Samotný trh slouží jako centrální bod pro distribuci zeleniny na ostrově.