Královská města Anurádhapura a Polonnaruva

Králové sinhálského království si za svá sídla vybrali města Anurádhapuru, Polonnaruvu a na konec Kandy. Anurádhapura byla prvním královským městem. Po neustálých bojích ji král ale opustil a založil Polonnaruvu. V obou městech byly vybudovány rozsáhlé královské paláce a mohutné dágoby. Obě tyto města byla nakonec opuštěna a dnes jsou tu k vidění jen pozůstatky staveb roztroušené na rozsáhlých loukách. Kandy bylo královským městem do roku 1815, kdy ho dobyli Britové. Součástí komplexu královského paláce je Chrám Budhodva zubu. Obě města a Chrám Buddhova zubu jsou zapsána na seznamu UNESCO.

Královská města Polonnaruvu a Kandy navšívíte v rámci našich originálních ZÁJEZDŮ NA OSTROV SRÍ LANKA

Polonnaruva

Anurádhapura - první královské město

Anuradhapura byla královským městem na Srí Lance po více než tisíc let, od 4. století př. n. l. do 11. století n. l. Nachází se ve vnitrozemí na severovýchodu země. Králové tu vystavěli královské paláce, údajně až devítipatrové, obrovské dágoby pro uchovávání buddhistických relikvií, klášterní komplexy pro 3000 mnichů a nádrže na vodu.

Zánik Anurádhapury
Anurádhapura odolávala stovky let nájezdníkům z jižní Indie. Byla neustále ničena a znovu opravována až do chvíle, kdy poslednímu královi došla trpělivost a Anurádhapuru opustil a zanechal svému osudu.

Dnes jsou v Anurádhapuře k vidění ruiny královských paláců staré přes 2000 let, z nichž se ale často dochovaly jen sloupy. Zachovalé jsou obrovské dágoby ukrývající vzácné relikvie. Je tu i posvátná smokvoň, která pamatuje založení města. K prohlídce města je třeba půl dne i více.

Anurádhapura

Polonnaruva - druhé královské město

Polonnaruva v Severní provincii vznikla v 10. století východně od Anurádhapury jako druhé královské město poté, co se král rozhodl opustit Anuráhapuru kvůli neustálým bojům. I Polonaruva byla nakonec opuštěna a ponechána svému osudu. Památky jsou zachovalejší než v Anurádhapuře a rozmístěné na rozlehlé louce.
Dochovaly se mimo jiné i obvodové zdi paláců s vytesanými reliéfy. Obdivovat můžete velkolepý královský palác, audienční síň, lotosové jezírko, bazén a mnoho dalších staveb.
Prohlídka trosek zabere 2-3 hodiny.

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA PRŮVODCE 

Polonnaruva