Národní park Yala

Zažijte dobrodružství na safari v jednom z nejznámějších parků na Srí Lance Yala National Park.

V parku Yala jsou skvělé podmínky k pozorování zvířat ja během ranního tak i večerního safari.

Safari v parku Yala je srovnatelném s těmi nejlepšími v Africe.

Koncentrace leopardů (40 kusů) je zde dokonce vyšší než v Africe.

Je zde možné zahlédnout slony, krokodýly a stovky druhů ptáků

Safari Yala Srí Lanka

Kdy navštívit Národní park Yala

Nejlepší dobou pro safari v národním parku Yala je období sucha, tj. prosinec - duben. Ranní i večerní safari bývají stejně dobrá.

Pokud Vás nejvíce láká spatření leoparda, pak je vhodnou dobou k návštěvě únor - červen, kdy jsou vodní hladiny v parku na nízké úrovni a zvířata se častěji shromažďují u pitných rezervoárů.

Pokud máte možnost vyhněte se víkendům a státním svátkům, kdy jsou v parku dlouhé řady a velké množství návštěvníků.

Většina turistů přespává v blízkosti parku, navštíví ranní safari a po poledni opouští park. Proto je dobré navštívit park na večerní safari, které je zpravidla mnohem méně navštěvované.

Národní park Yala Srí Lanka

Jaká zvířata uvidíte v parku?

Kromě již zmíněných leopardů, kterých je zde více než 40 jedinců a z toho více jak 20 v zóně 1.

V parku také žijí stáda slonů, a odhaduje se, že jich je zde více jak 300. Sloni jsou sice více vyhýbaví, ovšem stává se, že i ti zamíří do hlavních turistických cest a přechodů.

Dále v parku žijí sambaři, medvědi pyskatí, levharti skvrnití cejlonští, jeleni indičtí, divocí kanci, promyky, buvoli, velcí krokodýli, šakali, opice a další druhy zvěře.

Park je také rájem pro milovníky pozorování ptactva. Na území parku naleznete více jak 200 druhů. Mezi stěhovavých ptáky, kteří zde nachází útočiště před severními mrazy patří bíle okřídlení rybáci, kučery či divoké kachny. Mezi místní druhy patří divoké barevné slepice, dvojzoborožci a hlavně pávi, kterých je zde obrovské množství.

Navzdory velkému množství volně žijících zvířat v parku není jech spatření a pozorování úplně jednoduché hlavně díky vysokým travám a světle zbarveným lesům. V parku je ovšem několik travnatě porostlých otevřených plání s množstvím vodních nádrží s častým výskytem zvířat.

Národní park Yala Srí Lanka

Rozvržení parku

Park je rozdělen do pěti zón, z nichž pouze dvě (zóna 1 a 5) jsou otevřeny pro veřejnost. Ostatní zóny jsou rezervovány pro profesionální výzkumníky a filmové dokumentární štáby. To umožňuje, aby velká část parku zůstala přirozeným prostředím pro zvířata bez nájezdů jeepů a jiných zvukových vyrušování.

Většina návštěvníků park stráví většinu jízd v zóně 1, také známé jako Yala West. Zde je také k vidění nejvíce zvířat, která si již zvykla na zvuky od aut a turistů. Křoví v této oblasti roste do vysokých výšek a tak většinu zvířat uvidíte v okolí cest nebo při jejich překračování.

V zóně 5 je tráva nižší a tak jsou lepší podmínky k vidění zvířat ve větších vzdálenostech a tak tato oblast určitě stojí za alespoň jednu projížďku.

Národní park Yala Srí Lanka

Jak se dostat do parku Yala

 • Rozlehlý park pokrývající více jak 1 200 km2 se nachází 260 km jihovýchodně od hlavního města Colombo.
 • Nejbližší město je Kataragama vzdálené 25 km.
 • Vlakem do Yala národního parku nedostanete.
 • Kvůli odlehlé poloze parku je nejvhodnější si pronajmout auto s řidičem či koupit si předem organizovaný program s již zajištěnou dopravou.

 

1-denní návštěva parku

Pokud plánujete návštěvu safari jako 1-denní výlet pak se vyplatí ubytovat se v Jižní Provincii. Jižní část ostrova Srí Lanka nabízí krásné dlouhé pláže a mnoho možností s kvalitním ubytováním. Jízda do parku pak trvá kolem 3 hodin.

2-denní návštěva parku

V relativní blízkosti parku (do 1 hodiny jízdy) se nachází několik dobrých hotelů a safari kempů. Doporučujeme například Jetwing Yala se vzdušnými pokoji, výborným jídlem a skvělým venkovním bazénem. Kemp se stany na vysoké úrovni je Mahoora Tented Camp situován pouhých 10 minut jízdy od jednoho ze vstupů do parku. Stany jsou extrémně komfortní s vlastním sociálním zařízením a jsou vhodnou volbou pro autentické ubytování.

Národní park Yala Srí Lanka

TOP 4 tipy k návštěvě Národního park Yala

 1. Naplánujte vhodný čas k návštěvě Nejlepší je si naplánovat ranní safari (vhodná doba je vyrazit hned od otevření park v 6 ráno) nebo na večerní prohlídku (po 16 hod) kdy klesne venkovní teplota zvířata vycházejí z úkrytu před slunce. Přes den jsou zvířata schovaná a odpočívají a tak šance na jejich spatření je mnohem menší.
 2. Přenocujte v blízkosti parku den předem Díky brzkému začátku safari je vhodné se ubytovat v blízkosti ať jste odpočinutí a připraveni vyrazit.
 3. Brzká organizace se vyplatí Park je populární a řady často bývají dlouhé. Vstupenky do parku lze zakoupit předem na stránkách parku. Jeep s řidičem a průvodcem lze domluvit na místě. Ovšem je vhodné si vše zařídit předem ať ráno neztrácíte čas.
 4. Chraňte se před sluncem Teploty přes den se dokážou vyšplhat i k 35° a tak si s sebou vezměte dostatek vody, pokrývku hlavy, opalovací krém a roušku na dýchání přes ústa kvůli všude přítomnému prachu zvýřenému díky projíždějícím jeepům.
Národní park Yala Srí Lanka

Ceny a vstupné do parku Yala

 • Ceny organizovaného safari s vyzvednutím v hotelu se pak pohybují mezi $50 - $100 USD v závislosti na délce safari a taky kolik lidí bude v jeepu.
 • Vstup je možný jen v terénním autě s řidičem a stopařem.
 • Park je otevřen denně od 6:00 - 18.00 hod.
 • POZOR: některé roky se park zavírá v období na celý měsíc září a část října kvůli suchu a agresivním zvířatům. Přesné datum se každým rokem mění a tak je nejlepší sledovat oficiální stránky parku.
 • Yala nabízí tři vstupy do parku. Nejvíce populární díky blízké poloze u zóny 1 je vstup Palaputana. Odtud vyjíždí většina jeepů na safari. Počítejte tedy s řadami a případným delším čekáním.
 • Kataguma a Galge jsou další vchody na odvrácených stranách parku vhodné spíše pro nadšence divoké přírody.

Do parku Yala za archeologickým unikátem

Mimo výskyty nepřeberného množství zvířat se na území parku také nachází pozůstatky jednou vysoce prosperující komunity. Klášterní osídlení Situlpahuwa bylo dříve domovem více jak 12,000 obyvatel. Po nedávné opravě se z místa nyní stal důležitý bod pro poutníky.

Jak se chovat v parku

Jako při návštěvě jakýchkoliv míst, i tento park má svá pravidla, která se musí dodržovat hlavně pro vaši vlastní ochranu. V celém parku plati:

 • Zákaz krmení veškeré zvěře
 • Zákaz fotografování s bleskem
 • Do parku se nesmí vnášet vlastní jídlo - především jídlo vařené se silným odérem
 • Telefony musejí být buď vypnuty nebo zaplý režim tíchého zvonění
 • Zákaz kouření v celém parku

Počasí v parku

Park je vhodné navštívit celoročně. Průměrná roční teplota v parku je 26° Sezona sucha je od května do září. Pršet začína listopadu do ledna. Častější přeháňky také bývají v dubnu.

Jakou prohlídku parku zvolit

Návštěvníci si mohou vybrat z několika nabídek prohlídek parku. Většina návštěvníků si vybírá půldenní ranní prohlídku. Další možností je pak delší 7-hodinová ranní nebo odpolední projížďka nebo celodenní túra od 6:00 - 18:00 hod. Pokud doufáte ve spatření leoparda, pak se doporučuje vyrazit do parku na ranní safari.

Národní park Yala Srí Lanka