Počasí ve vnitrozemí ostrova

Počasí ve vnitrozemí ostrova

Kandy & oblast čajových plantáží

  • Kandy se nachází v nižší nadmořské výšce ve srovnání s čajovými plantážemi. Proto zde očekávejte vyšší teploty a nižší srážky než v kopcích a na jihu země.
  • Po cestě z Kandy, směrem do oblasti nejznámějšího kulturního trojúhelníku Srí Lanky (Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa) budete stoupat do výšky 700 m a lehce zde můžete pocítit pokles teploty.
  • Počasí v oblastech čajových plantáží je silně ovlivněno oběma monzuny po celý rok, jejichž výsledkem je podnebí, tak trochu připomínající skotský podzim. Jedná se o nejchladnější region na Srí Lance, který se nachází v nadmořské výšce 2000 m. Prosinec je začátkem tzv. poutní sezóny, který probíhá po celou sezónu sucha až do května. Toto období je ideální pro výšlap na Adam's Peak (Adamova hora).

Kulturní trojúhelník

  • Světoznámý kulturní trojúhelník Srí Lanky představuje známé vrcholy - Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa.
  • Mnoho kulturních vrcholů Srí Lanky, (alespoň těch 5 nejznámějších památek UNESCO) se nachází spolu s kulturním trojúhelníkem, včetně Dambully a NP Minneriya v tzv. suché zóně. Kromě vysokých srážek v listopadu a prosinci je zde období sucha po celý rok. Ačkoliv v průběhu června a července mohou návštěvníci zaznamenat horké silné větry, které pomáhají udržet jihozápadní monzun na uzdě.

Jižní pobřeží Srí Lanky

  • Počasí na plážích jihozápadního pobřeží Srí Lanky, poblíž známého přístavního města Galle velmi často představuje podobné povětrnostní podmínky, převládající na západním pobřeží ostrova.
  • Nejlepší počasí lze na jižním pobřeží Srí Lanky očekávat od konce listopadu do dubna. I přesto, že se od listopadu očekává modré nebe s trvale dobrým počasím až do května, může se i tady místy vyskytnout silnější déšť, jako tomu je v měsících září a říjnu.
  • Na východě, v okolí NP Yala může být počasí ovlivněno také severovýchodním monzunem s jeho převládajícími vyššími srážkami od října do ledna a obdobím sucha od května do září.