Sloní útulek Pinnewala

Sloní útulek, školka a krmné centrum Pinnewala pečuje o 80 slonů různého stáří, od úplně malinkých až po slony vysokého věku.

Někteří z nich byli nalezeni ve volné přírodě nemocní, zranění nebo opuštění.

Nikde jinde na Srí Lance neuvidíte tolik slonů pohromadě.

Dva slony z tohoto útulku darovala v říjnu 2012 srílanská vláda ZOO v Praze. Návštěvu doporučujeme spíše jen rodinám s dětmi.

Na uvážení: Dospělí návštěvníci nemají z pohledu na některé slony uvázané na řetězech a ze zacházení se slony dobré pocity. Proto také Pinnewalu do našich itinerářů většinou nezařazujeme (lze na přání).

Sloní útulek Pinnewala

Nakrmte slůně v Pinnewale

Zvláště děti ocení pozorování jene krmení slonů, ale i jejich dovádění v řece. Každodenní rozpis aktivit v centru je následující:

 • V 9:15 začíná krmení slonů. Malá slůňata jsou krmena mlékem z lahve. Dospělým slonům se dává ovoce, zeleň a směs obilovin.
 • V 10:00 přechází všichni sloni z kopce dolů a přes silnici k blízké řece, kde se dvě hodiny koupou a dovádí v řece.
 • Ve 12:00 se vrací zpět na kopec.
 • Ve 13.15 začíná další krmení všech slonů
 • Ve 14.00 stádo slonů se přesouvá zpátky k řece
 • V 16.00 se stádo vrací zpět a volně se pohybuje po areálu
 • V 17.00 je poslední krmení slonů

Program každého dne je stejný a tak je dobré si naplánovat návštěvu tak, aby jste stihli vámi vybranou aktivitu.

Koupání slonů největším zážitkem

I když krmení malých slůňátek je opravdu roztomilé, mezi nejvíce oblíbené aktivity bývá z pravidla pozorování slonů při koupání v řece. Zde budete svědky, kdy se celé stádo slonů v doprovodu svých ošetřovatelů vydá na svoji denní koupel, aby se udrželi čistí a ochladili se před vysokými teplotami. Malá slůňata si zvlášť užívají vodní radovánky, což pobaví nejen všechny pozorující děti.

Sloní útulek Pinnewala

Projeďte se na slonovi na Srí Lance

Na Srí Lance máte jedinečnou možnost projet se na slonovi v prostředí exotické divočiny. V okolí útulku je několik míst, kde se můžete na slonovi ne jenom projet, ale i ho nakrmit nebo podrbat. Projížďka probíhá pod dohledem zkušených ošetřovatelů.

Zajímavost: U útulku jsou restaurace a obchody se suvenýry vyrobenými ze sloního trusu.

Kde se nachází sloní útulek Pinnewala a jak se sem dostat

Sloní útulek Pinnewala se nachází ve stejnojmenné vesničce asi půl hodiny jízdy autem od Kandy směrem do hlavního města Colombo vzdáleného asi 90 km.

Do útulku se dostanete autem po cestě A1 na trase Colombo - Kandy. Odbočka je u 82 km u Kegalle, která vede přímo do Pinnewala sirotčince.

Pokud budete chtít jet vlakem, pak nejbližší stanice je Rambukkana vzdálená 2 km. Z Rambukkana je to pak krátká jízda tuk-tukem.

Zajímavost: Nikde na světě neuvidíte více slonů v sirotčinci pohromadě - Pinnawala má největší stádo slonů na světě.

 

Ceny a otevírací doba sloního centra Pinnewala

 • Vstupné pro dospělého - $16 USD
 • Vstupné pro dítě do - $8 USD
 • Otevírací doba sloního sirotčince je denně od 8.30 - 17.30

Sirotčinec Pinnewale není zisková organizace. Veškeré výdělky z prodeje vstupenek jsou použity na zlepšení života slonů v centru a udržení chodu sloního parku a nákladů s ním spojených.

Zajímavost: Každý dospělý slon ve sloní stanici denně spořádá kolem 76 kg zeleně, přes 2 kg směsi rýže a kukuřice a množství ovoce a zeleniny jako jsou kokosy, cukrová palma, žakie či tamarindu.

Sloní útulek Pinnewala

Historie sloního centra Pinnewala

Tento sloní azyl byl zaveden v roce 1975 jako krmná stanice poskytující domov pro opuštěná slůňátka nalezena v divočině. V roce 1982 byl zahájen chovný program v zajetí. Od původních 4 slůňátek sloním centrem prošlo již přes 100 slonů z celého ostrova od opuštěných mláďat po slony zraněné či trápené v zajetí. Postupem času se také zvětšila plocha, kde se mohou sloni přes den volně pohybovat na nynějších 10 hektarů kokosové plantáže.

V současné době má sloní centrum Pinnawela přes 100 zaměstnanců, kteří se starají jak o slony, tak o chod centra. Mezi ně patří více jak 40 “sloních trenérů” známých pod názvem mahout. Mahouti zastávají funkce jako chovatelé, trenéři a jezdci.

Mahout většinou začne jako chlapec v brzkém věku, kdy pokračuje v povolání svého otce. V brzkém věku je mu přidělen slon, ke kterému si vytváří silné pouto trvající po celý život.

 

Slon Sumana hvězdou sirotčince

Slon Sumana byl nalezen opuštěný v lese vzdáleného asi 3 hodiny jízdy od Pinnewala v roce 1997. Bylo mu v té době asi 3.5 roku. Díky jeho obrovským klům a zábavné povaze se stal jednou z největších atrakcí pro turisty a je také miláčkem mezi pracovníky útulku.

Věděli jste, že v celé Asii pouze sloni mužského rodu mají kly, kde dokonce pouhých 5% ze slonů srílanských z rodu Elephas Maximus Maximum má v dospělosti tyto špičáky.

Sloní útulek Pinnewala

Za slony do divoké přírody

Tři tipy na místa, kde je možné vidět slony v jejich přirozeném prostředí

 • Kaudulla National Park - 200 km severovýchodně od Colomba se nachází nejnovější národní park na celém ostrově Kaudulla. Park je domovem více než 200 volně žijících slonů. Lokalita parku na sloním koridoru mezi národními parky Minneriya a Wasgomuwa. Po parku je možné jezdit s průvodcem v jeepech a pozorovat slony z blízkosti.
 • Minneriya National Park - Park je situován 180 km severovýchodně od Colomba. Park je známý především díky každoroční migraci zvané The Gathering, kde se stovky slonů stahují během sezony sucha (červenec - začátek listopadu) ke starověkému rezervoáru.
 • Udawalawe National Park - Tento park se nachází 180 km jihovýchodně od Colomba. Tento národní park je menší a díky svým táhlým rovným pláním ne až tak zajímavý. Co do parku ovšem přitahuje návštěvníky je vysoký počet zde žijících slonů - více jak 250 jedinců. Ti se denně schází pít a koupat se v rezervoáru v parku, a tak zde máte skoro 100% jistotu, že minimálně jednoho slona spatříte.

 

Situace se slony na Srí Lance

Před anglickou invazí na Srí Lance v roce 1815 bylo odhadováno, že na ostrově žije více než 30,000 slonů. Po více jak století nepřetržitého a nekontrolovaného lovení těchto zvířat byli sloni kolem roku 1960 skoro vyhubeni. Kritická situace dohnala vládu k zákazu lovu slonů a otevření chovných center právě jako je Pinnawela.

Dobrou zprávou je, že sloni na Srí Lance ve volné přírodě stále existují a jejich počet se v dnešní době odhaduje na 3,000.

Sloní útulek Pinnewala