TOP 10 kuriozit, na které narazíte pouze na Srí Lance

TOP 10 kuriozit, na které narazíte pouze na Srí Lance

1. Všichni psi na ostrově jsou stejní

I když to zní asi neuvěřitelně, všichni psi na ostrově jsou stejného plemene. Liší se pouze jejich velikost a barva srsti. Lze to ovšem jednoduše vysvětlit izolací ostrovního státu.

2. Hotely nejsou vždy hotely

Při cestách na Srí Lance narazíte na nápisy jako jsou Vegetarian Hotel, Hotel Vegan nebo Hotel Dhal. Nenechte se zmást, přenocování zde nenabízí. Pojmem Hotel se na Srí Lance označují i restaurace.

3. Každá bankovka je jiná

Na první pohled se Vám může zdát, že všechny bankovky jsou úplně rozdílné. Po pečlivějším zkoumání zjistíte, že některé sdílejí podobné prvky a design. Realita je taková, že na Srí Lance mají v oběhu tři různé skupiny bankovek vydaných ve třech různých dobách třemi různými institucemi.

4. Malé pivo nedostanete

Pro milovníky piva dobrá zpráva - na Srí Lance nedostanete malé pivo. Všechny velikosti jsou 650ml.

5. Kývání hlavy z prava do leva neznamená NE nýbrž ANO

Podobně jako je zvykem v Indii, tak na Srí Lance kývání hlavy z leva do prava neznamená nesouhlas jako je zvykem ve zbytku světa, nýbrž souhlas. Srí Lančané tímto stylem kývají na všechno a tak některé situace mohou být lehce matoucí.

6. Srí Lanka jako zoologický světový unikát

Tento ostrovní stát je jediné místo na světě, kde můžete vidět největšího pozemního savce na světě - slona, a největšího mořského savce na světě, velrybu modrou, v ten samý den.

7. Zvířata na Srí Lance poznají příchod Tsunami

Zvířata po celém ostrově poznaly příchod tsunami až hodinu před tím, než vlna udeřila. Hlášení udávají, že sloni běželi do vnitrozemí směrem od pláže a flaminga letěly do vyšších poloh v Yala národním parku.

8. Nejstarší strom na světě je právě na Srí Lance

Nejstarší živý strom zasazený člověkem je na Srí Lance. Sri Maha Bodhi v Anaradhapura je nepřetržitě opečováván po více jak 2, 000 let. Věří se, že strom je odřezem přineseným z Bodh Gaya v Indii ze stromu, pod nímž Buddha údajně našel osvícení.

9. Na Srí Lance mají tři oficiální jazyky

Hlavním jazykem na ostrově je sinhálština, hned za ní je tamilština a jako třetí je angličtina. Většina lidí rozumí alespoň základy angličtiny, zvláště ta mladší generace. Všechny pouliční značení jsou ve třech jazycích. Pokud jsou jen v jednom jazyce, vždy to bývá angličtina.

10. Slaví se zde až 30 státních svátku za rok

Všechny čtyři náboženství praktikované na Srí Lance mají svoje svátky a oslavy. Většina z nich je pak uznávána jako státní svátek pro celou zemi. Nejvíce unikátní je pak svátek Poya, oslava úplňku, kdy se celý ostrov každý měsíc zastaví a slaví.

Zajímavosti ostrova Srí Lanka