TOP 5 aktivit v okolí Dambulla

TOP 5 aktivit v okolí Dambulla

1. Výšlap na Růženínovou horu / Jathuka Namal Uyana

  • 20 min jízdy z Dambulla se nachází menší přírodní rezervace pořád ještě neregistrovaná mezi davy turistů, která je domovem největší růženínové hory v celé jižní Asii.
  • Při procházce na vrcholek procházíte krásnými starými lesy po upravené cestě schované před sluncem v obklopení hejn motýlů.
  • Procházka trvá 30 min jedním směrem. Celá hora má nádech do růžova, kde je možná si kusy růžového kamene nasbírat doslova pod nohama.
  • Vstupné do rezervace stojí $5 USD na osobu.

2. Návštěva jeskynních chrámů Dambulla

Jeskyně s buddhistickými chrámy se nacházejí přímo ve městě a jsou tou nejvíce navštěvovanou památkou v okolí. Postavené 160 m na okolím, tyto chrámy naskýtají nádherné výhledy do okolí. Z hlavního vchodu trvá cesta k jeskyním asi 15 minut chůze. Vstupné stojí 1,500 RP.

TIP: Určitě je vhodné si domluvit místního průvodce, který Vám řekne o historii a důležitosti těchto jeskynních chrámů. Na místě narazíte na stovky průvodců nabízející své služby. O cenu nezapomeňte smlouvat.

Doporučení: Do parku vedou 2 vstupy. Nezapomeňte říct Vašemu řidiči, že chcete jet ke vstupu, kde prodávají vstupenky. Pokud Vás zaveze před druhý vstup na opačné straně hory, tak budete muset vyšlápnout kopec ke chrámu, pak dolů pro vstupenky, a pak zase nahoru.

3. Socha zlatého Buddhy

Cestou dolů z jeskyních chrámů narazíte na obrovskou sochu zlatého Buddhy. Cena vstupu je již zahrnutá ve vstupence do jeskyních chrámů. Socha Buddhy Vás dostane svojí enormní velikostí a také množstvím zlata, kterým je pokryta. Samotná socha je posazena nad Buddha muzeum a je obklopena dalšími uměleckými díly a sochami. Zespodu je možné vylézt po straně muzea až k podstavci Buddhovi sochy.

4. Návštěva Buddha Muzeum

Nacházející se doslova pod sochou Zlatého Buddhy. Vstupné je pouhých 200 RP na osobu. Je to velmi malé muzeum, kde můžete obdivovat různé sošky s Buddhou a další náboženské artefakty. Je vhodné navštívit jako součást výletu do jeskyň. Počítejte s tím, že muzeum je ve špatném a málo udržovaném stavu.

5. Skála Sigiriya Rock

  • Vzdálené 30 minut jízdy z Dambulla je město Sigiriya, které je plné zajímavých aktivit a míst k návštěvě.
  • Mezi ty největší zajímavosti patří výšlap na horu Sigiriya Rock, která je v samém centru starověkého obrovského města.
  • Hora je 200m vysoká, a na jejím vrcholku jsou pozůstatky dávných chrámů a budov z dob před tisíci lety.
  • I přes relativně drahé vstupné ($35 na osobu) patří návštěva Sigiriya Rock mezi TOP zážitky z celé Srí Lanky.

Zajímavost

Samotné město Dambulla je často navštěvované mezi samotnými Srí Lančany. Není to ovšem kvůli chrámům, nýbrž jednim z největších zeleninových trzích konající se v městě. Samotný trh slouží jako centrální bod pro distribuci zeleniny na ostrově.