Turistika na Srí Lance

Hornatá část ostrova Srí Lanka, v níž postupně mizí horko nížin, je tím pravým místem pro nenáročnou turistiku ale i více náročné treky.

Část vysočiny je zapsaná na seznamu UNESCO.

Objevujte nekonečné čajové plantáže, svěží přírodu s potoky a vodopády a impozantní vyhlídky se srázy hlubokými až několik set metrů.

Turistika na Srí Lance

Hortonské pláně - náhorní plošina s Koncem světa

Národní park Hortonské pláně je náhorní plošinou ve výšce přes 2000 m.n.m. a je zapsán na seznamu UNESCO. Je to krásná, tichá oblast vysočiny s množstvím zvěře pokrytá trávou, lesy, jezery a vodopády. Vrchol celého treku je vyhlídka s náhlým 800 m srázem nesoucí název Konec světa. Kvůli husté mlze, která celou oblast zahaluje od 10. hodiny dopolední, byste zde měli být nejpozději v 7 hodin ráno.

Náročnost: lehká až středně těžká

Délka: 9,5 km dlouhý okruh trvající approx. 3 hodiny

Hortonské pláně

Ella - krátké výlety s úžasnými výhledy

Malá horská vesnička Ella ve stejnojmenné soutěsce nedaleko Haputale nabízí několik možností pro krátké túry s výhledy do krajiny připomínající anglický venkov. Trek ke skále Ella, je považován za jeden z nejkrásnějších na Srí Lance, začíná i končí ve vesnici Ella u vlakové stanice a vede dále do výšky kolem 1,000 m.n.m. Z vrcholku Ella Rock uvidíte sytě zelené louky, čajové plantáže a železniční tratě.

Nejlepší je vyjít brzy ráno a tak se vyhnout jak turistům, tak i dešti, který se často v oblasti vyskytuje v odpoledních hodinách.

Náročnost: lehká

Délka: 4 hodiny

 

Little Adam’s Peak - trek přes čajové plantáže

Trek na Little Adam’s Peak je další trek vycházející z horského městečka Ella. Lehká túra s výhledy přes čajové plantáže s výhledy z vrcholu na vlnící se kopečky a nekonečné čajové keře (i když často skryté v mlze).

Náročnost: lehká

Délka: půldenní

Turistika Srí Lanka - Ella

Pohoří Knuckles

Pohoří Knuckles najdete v centrální vysočině, mezi regiony Kandy a Matale asi 180 km od Colomba. Oblast je přírodní rezervací a je zapsána na seznamu UNESCO. Vrcholky pohoří vypadají jako klouby sevřené pěsti, proto název Knuckles - klouby. Pohoří Knuckles nabízí několik možností na treky všech typů.

Jedna z možností je 1-denní túra na jeden z níže položených vrcholků, naobědvat se na vrcholku, a sejít dolů druhou stranou.

Trekováním po pohoří Knuckes poznáte přírodní unikát, kdy i při 1-denních túrách narazíte na různé typy ekosystémů s náhlými změnami v počasí a teplotách.

Náročnost: Střední až těžká

Délka: 7 hodin pro zkušené trekaře

TIP: Treky vedou přes oblasti velice málo navštěvované a je vhodné si na túry vzít místního průvodce.

Turistika na Srí Lance - Pohoří Knuckles

Meemure - nejvíce izolovaný trek Srí Lanky

Meemure je osamocená vesnice, kde samotná cesta k ní je nezapomenutelným zážitkem.

Do Meemuru se dostanete z pohoří Knuckles odkud vede stezka. Největším zážitkem z treku do Meemure jsou pohledy na špičatou horu tyčící se nad vesnicí. Cesta do Meemure vede přes rýžová políčka a časté jasné počasí děla z tohoto treku jeden z nejhezčích na Srí Lance. Díky izolaci treku a náročné dostupnosti zde navíc nepotkáte mnoho dalších turistů.

Náročnost: střední náročnost

Délka: Vícedenní s přespáním

Tip: dobře se připravte vhodným oblečením proti častému výskytu pijavic v této oblasti.

Meemure - nejvíce izolovaný trek Srí Lanky

Pidurangala

Pidurangala je velká skála v oblasti Sigiriya. Během túry se vám dostanou výhledy na pevnost Sigiriya a 360° pohled na údolí. Oblíbený je trek při úsvitu, kdy z vrcholku můžete sledovat východ slunce. Další možností je začít výstup po pozdějším obědě a tak na vrcholku stihnout romantický západ slunce. Tento trek je stále ještě málo navštěvován a tak počítejte s menším náporem turistů.

Náročnost: Střední (kvůli strmému úhlu v částech treku).

Délka: 2 hodiny

Trek na Adamovu horu - více pouť než trek

Buddhisté, hinduisté, muslimové i křesťané. Ti všichni považují Adamovu horu za svatou a věří, že právě zde vkročil ten jejich nejvyšší bůh během své poutě. Jak lidé z celého světa, tak místní Srílančané se vydávají na výstup skládajícího se z 5,200 schodů do výšky nad 2,000 m. Nejvíce je výstup populární na východ slunce. Realita je ovšem taková, že na schodech potkáte poutníky přes celý den i noc. Období od listopadu do května bývá v oblasti hodně deště, během kterého je výstup značně náročnější.

Náročnost: střední (kvůli dlouhým schodům vysoká zátěž na kolena)

Délka: 3-4 hodin.

Tip: vyhněte se dnům, na které spadá úplněk. Srílančané mají v tyto dny státní svátky a stává se, že se cesta k vrcholu se protáhne i o několik hodin.

Trek na Adamovu horu - více pouť než trek

Kitulgala Rainforest - trek skrz bujný deštný prales

Prozkoumejte exotické deštné pralesy Srí Lanky a vydejte se na trek do rezervace Kitulgala. V této oblasti narazíte na bujnou vegetaci a množství vodopádů. Cestou přes prales můžete zkusit různé dobrodružné aktivity jako je třeba chození skrz vodopády, plavání v opuštěných jezerech uprostřed džungle, či slaňování po skalách.

Náročnost: střední

Délka: celodenní

TIP: vyvarujte se monzunové sezoně, které je v této oblasti 2 do roka. Nejlepší doba ke treku je od února do dubna.

 

Sinharaja Forest - trek do divočiny

Jedním z míst na Srí Lance s nejlepšími podmínkami k trekování jednoznačně patří Sinharaja Forest. Díky velkému množství volně žijících zvířat a bujné zeleně si na tomto treku připadáte, jako byste vstoupili do pravé divočiny. Cestou narazíte na několik ohrožených druhů ptáků, ještěrů a rostlin. Tento trek je ideální volbou pro všechny trekové nadšence a milovníky drsné, neposkvrněné přírody.

Náročnost: střední

Délka: 1-2 dny

TIP: při túrách skrz deštný prales si s sebou nezapomeňte vzít vhodnou nepromokavou obuv

Kitulgala Rainforest - trek skrz bujný deštný prales

Belihuloya - trek pro všechny úrovně

I když Belihulya nespadá mezi ty klasické vysokohorské treky, je to vhodná volba pro všechny, co hledají něco méně náročného a přitom chtějí poznat krásnou přírodu Srí Lanky. Během treku se vám naskytnou krásné výhledy na údolí, tropické lesy a krásné zelené pastviny.

Náročnost: lehká

Délka: jednodenní

Belihuloya - trek pro všechny úrovně

Riverston Peak - krátký trek poklidnou krajinou s vodopády

Vrcholek Riverston je vzdálen asi 30 km od města Matale. Cestou procházíte přes nedotčenou panenskou přírodou až ke dvěma vodopádům - Sera Ella a Bambarakiri Ella. U vodopádů Sera Ella narazíte na velké kameny jako stvořené k odpočinku při pohledu na padající vodopád. Zlatým hřebem treku je pak 300m sráz na samotném vrcholku nabízející krásné výhledy do okolí.

Oblast kolem Riverston Peak je stále málo navštěvovaná mezi turisty a tak si můžete trek užít bez procesí lidí nebo pouličních prodejců.

Náročnost: lehká

Délka: 2,5 km jedním směrem

Riverston Peak - krátký trek poklidnou krajinou s vodopády