Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Srí Lanka nabízí kromě hlavních turistických míst i rozličné zajímavosti, které stojí stranou turistického ruchu. Na pobřeží můžete vidět rybáře na kůlech, želví líhně, majáky nebo gejzír tryskající ze skály. Vydat se můžete i do obyčejného vesnického chrámu, kde však zažijete nevšední atmosféru klidu a úcty k Buddhovi.

V budhistickém chrámu

Rybáři na kůlech

Na jižním pobřeží Srí Lanky okolo Koggaly, Weligamy a Mirissy můžete stále ještě vidět rybáře chytající ryby v sedě na kůlech. V mělkých zátokách s korálovými útesy rybáři nemohou použít loďky. Proto brzy ráno a pozdě odpoledne vylézají na kůly se sedátky pevně zasazenými do mořského dna a nahazují jednoduché udičky nebo jenom silný vlasec s háčkem. Ulovené rybky ukládají do pytlů nebo sítěk u nohou.

Rybář na kůlu

Želví líhně

Na jihozápadním a jižním pobřeží je několik želvích líhní. Smyslem líhní je ochrana ještě nenarozených želviček. Líhně shromažďují vajíčka, které želvy nakladly na plážích a po vylíhutí malé želvy vypouští do oceánu. Domorodci totiž rádi želví hnízda vybírají a vajíčka prodávají na černém trhu nebo si je prostě usmaží na pánvi. Líhně najdate v Kosgodě, Habaraduwě nebo v Mirisse.

Želví líheň na Srí Lance

Maják Dondra

Maják Dondra je postaven na nejjižnějším cípu Srí Lanky. Do majáku přístup není, ale okolí je  hezké a s výhledem na oceán. Dondra je také místem, kde můžete vidět slona. Ve zdejším buddhistickém chrámu u hlavní silnice mají hned dva.

Maják Dondra, Srí Lanka

Nejvyšší sedící Buddha na Srí Lance

Chrám s nejvyšším sedícím Buddhou najdete na jižním pobřeží Srí Lanky ve městě Dikwella. Socha je 50 metrů vysoká a po schodišti za ní můžete vystoupat až k hlavě Buddhy. Socha byla postavená relativně nedávno, ale některé části chrámu jsou až 300 let staré. Je tu i novodobá síň hrůzy s modely démonů a hříšníků v životní velikosti.

Nejvyšší sedící Buddha, Srí Lanka

Skalní komín Ho-o-maniya

Skalní komín Ho-o-maniya najdete nedaleko města Dikwella na jižním pobřeží. Přírodním komínem ve skále tu tryská voda až do výšky 20 metrů. Je to úchvatná podívaná doprovázená hučivými zvuky především v období jižního monzunu v květnu a v červnu. V jiné měsíce, kdy je oceán klidnější, je nejlepší dobou odpolední příliv. Brzy ráno pravděpodobně neuvidíte vůbec nic.

Skalní komín na Srí Lance

Buddhistické chrámy

Vypravte se nejlépe v neděli nebo o úplňku do buddhistických chrámů, které jsou na Srí Lance doslova na každém kroku. Zažijete uklidňující atmosféru při zpěvu modliteb, zapalování vonných tyčinek a olejových lamp. Vhoďte minci do chrámové pokladničky a přejte si své tajné přání.

Buddhistický chrám

Tanec na Srí Lance

Tradiční tanec, stejně jako náboženství, je nedílnou součástí života Srílančanů. Byl oblíbený už v období kandyjských králů a při oslavách, festivalech a vymýtání démonů a zlých duchů ho můžete vidět i dnes. Tanečníci jsou většinou muži.

Kandyjský tanec
Kandyjský tanec je považován za národní tanec Srí Lanky. V Kandy se každý večer koná představení s ukázkou těchto tanců. Je to směs klidných, ladných pohybů a akrobatických prvků. Tanečníci jsou oblečeni v pestrobarevných kostýmech a ozdobeni množstvím šperků. Show bývá zakončena chůzí po žhavém uhlí.

Ďábelské tance
Ač se to zdá neuvěřitelné, na Srí Lance stále věří, že s pomocí tance, zvuků bubnů, kadidla a masek vymýtí z člověka zlé duchy a démony. Je to scénický obřad, při němž tanečník v kroji tančí s loučemi v ruce jako smyslů zbavený a hudebníci buší do oboustranných bubínků.

Tanec v Kandy
Vymítání ďábla tancem

Historické památky na Srí Lance

Navštivte památky zapsané na seznamu UNESCO - impozantní ruiny starodávných královských paláců v Anuradhapuře a Polonnaruwě, zlatý Chrám Buddhova zubu v Kandy, skalní chrámy v Dambule, tajemnou skálu Sigiriyu, skalní chrámy v Dambule nebo starou část města Galle s hradbami z doby vlády Holanďanů.

 

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA PRŮVODCE 

Srí Lanka - historické památky