Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Srí Lanka nabízí kromě hlavních turistických míst i rozličné zajímavosti, které stojí stranou turistického ruchu.

  • Na pobřeží můžete vidět rybáře na kůlech, želví líhně, majáky nebo gejzír tryskající ze skály.
  • Vydat se můžete i do obyčejného vesnického chrámu, kde však zažijete nevšední atmosféru klidu a úcty k Buddhovi.
  • Nad unikátními kuriozitami na Srí Lance Vám zůstane rozum stát
Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Rybáři na kůlech

Na jižním pobřeží Srí Lanky okolo Koggaly, Weligamy a Mirissy můžete stále ještě vidět rybáře chytající ryby v sedě na kůlech. V mělkých zátokách s korálovými útesy rybáři nemohou použít loďky. Proto brzy ráno a pozdě odpoledne vylézají na kůly se sedátky pevně zasazenými do mořského dna a nahazují jednoduché udičky nebo jenom silný vlasec s háčkem. Ulovené rybky ukládají do pytlů nebo sítěk u nohou.

Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Želví líhně

Na jihozápadním a jižním pobřeží je několik želvích líhní. Smyslem líhní je ochrana ještě nenarozených želviček. Líhně shromažďují vajíčka, které želvy nakladly na plážích a po vylíhutí malé želvy vypouští do oceánu. Domorodci totiž rádi želví hnízda vybírají a vajíčka prodávají na černém trhu nebo si je prostě usmaží na pánvi. Líhně najdate v Kosgodě, Habaraduwě nebo v Mirisse.

Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Maják Dondra

Maják Dondra je postaven na nejjižnějším cípu Srí Lanky. Do majáku přístup není, ale okolí je  hezké a s výhledem na oceán. Dondra je také místem, kde můžete vidět slona. Ve zdejším buddhistickém chrámu u hlavní silnice mají hned dva.

Maják Dondra, Srí Lanka

Nejvyšší sedící Buddha na Srí Lance

Chrám s nejvyšším sedícím Buddhou najdete na jižním pobřeží Srí Lanky ve městě Dikwella. Socha je 50 metrů vysoká a po schodišti za ní můžete vystoupat až k hlavě Buddhy. Socha byla postavená relativně nedávno, ale některé části chrámu jsou až 300 let staré. Je tu i novodobá síň hrůzy s modely démonů a hříšníků v životní velikosti.

Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Skalní komín Ho-o-maniya

Skalní komín Ho-o-maniya najdete nedaleko města Dikwella na jižním pobřeží. Přírodním komínem ve skále tu tryská voda až do výšky 20 metrů. Je to úchvatná podívaná doprovázená hučivými zvuky především v období jižního monzunu v květnu a v červnu. V jiné měsíce, kdy je oceán klidnější, je nejlepší dobou odpolední příliv. Brzy ráno pravděpodobně neuvidíte vůbec nic.

Skalní komín na Srí Lance

Buddhistické chrámy

Vypravte se nejlépe v neděli nebo o úplňku do buddhistických chrámů, které jsou na Srí Lance doslova na každém kroku. Zažijete uklidňující atmosféru při zpěvu modliteb, zapalování vonných tyčinek a olejových lamp. Vhoďte minci do chrámové pokladničky a přejte si své tajné přání.

Buddhistický chrám

Tanec na Srí Lance

Tradiční tanec, stejně jako náboženství, je nedílnou součástí života Srílančanů. Byl oblíbený už v období kandyjských králů a při oslavách, festivalech a vymýtání démonů a zlých duchů ho můžete vidět i dnes. Tanečníci jsou většinou muži.

Kandyjský tanec
Kandyjský tanec je považován za národní tanec Srí Lanky. V Kandy se každý večer koná představení s ukázkou těchto tanců. Je to směs klidných, ladných pohybů a akrobatických prvků. Tanečníci jsou oblečeni v pestrobarevných kostýmech a ozdobeni množstvím šperků. Show bývá zakončena chůzí po žhavém uhlí.

Ďábelské tance
Ač se to zdá neuvěřitelné, na Srí Lance stále věří, že s pomocí tance, zvuků bubnů, kadidla a masek vymýtí z člověka zlé duchy a démony. Je to scénický obřad, při němž tanečník v kroji tančí s loučemi v ruce jako smyslů zbavený a hudebníci buší do oboustranných bubínků.

Tanec v Kandy
Vymítání ďábla tancem

Historické památky na Srí Lance

Navštivte památky zapsané na seznamu UNESCO - impozantní ruiny starodávných královských paláců v Anuradhapuře a Polonnaruwě, zlatý Chrám Buddhova zubu v Kandy, skalní chrámy v Dambule, tajemnou skálu Sigiriyu, skalní chrámy v Dambule nebo starou část města Galle s hradbami z doby vlády Holanďanů.

 

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA PRŮVODCE 

Zajímavosti ostrova Srí Lanka

TOP 10 kuriozit, na které narazíte pouze na Srí Lance

1. Všichni psi na ostrově jsou stejní

I když to zní asi neuvěřitelně, všichni psi na ostrově jsou stejného plemene. Liší se pouze jejich velikost a barva srsti. Lze to ovšem jednoduše vysvětlit izolací ostrovního státu.

2. Hotely nejsou vždy hotely

Při cestách na Srí Lance narazíte na nápisy jako jsou Vegetarian Hotel, Hotel Vegan nebo Hotel Dhal. Nenechte se zmást, přenocování zde nenabízí. Pojmem Hotel se na Srí Lance označují i restaurace.

3. Každá bankovka je jiná

Na první pohled se Vám může zdát, že všechny bankovky jsou úplně rozdílné. Po pečlivějším zkoumání zjistíte, že některé sdílejí podobné prvky a design. Realita je taková, že na Srí Lance mají v oběhu tři různé skupiny bankovek vydaných ve třech různých dobách třemi různými institucemi.

4. Malé pivo nedostanete

Pro milovníky piva dobrá zpráva - na Srí Lance nedostanete malé pivo. Všechny velikosti jsou 650ml.

5. Kývání hlavy z prava do leva neznamená NE nýbrž ANO

Podobně jako je zvykem v Indii, tak na Srí Lance kývání hlavy z leva do prava neznamená nesouhlas jako je zvykem ve zbytku světa, nýbrž souhlas. Srí Lančané tímto stylem kývají na všechno a tak některé situace mohou být lehce matoucí.

6. Srí Lanka jako zoologický světový unikát

Tento ostrovní stát je jediné místo na světě, kde můžete vidět největšího pozemního savce na světě - slona, a největšího mořského savce na světě, velrybu modrou, v ten samý den.

7. Zvířata na Srí Lance poznají příchod Tsunami

Zvířata po celém ostrově poznaly příchod tsunami až hodinu před tím, než vlna udeřila. Hlášení udávají, že sloni běželi do vnitrozemí směrem od pláže a flaminga letěly do vyšších poloh v Yala národním parku.

8. Nejstarší strom na světě je právě na Srí Lance

Nejstarší živý strom zasazený člověkem je na Srí Lance. Sri Maha Bodhi v Anaradhapura je nepřetržitě opečováván po více jak 2, 000 let. Věří se, že strom je odřezem přineseným z Bodh Gaya v Indii ze stromu, pod nímž Buddha údajně našel osvícení.

9. Na Srí Lance mají tři oficiální jazyky

Hlavním jazykem na ostrově je sinhálština, hned za ní je tamilština a jako třetí je angličtina. Většina lidí rozumí alespoň základy angličtiny, zvláště ta mladší generace. Všechny pouliční značení jsou ve třech jazycích. Pokud jsou jen v jednom jazyce, vždy to bývá angličtina.

10. Slaví se zde až 30 státních svátku za rok

Všechny čtyři náboženství praktikované na Srí Lance mají svoje svátky a oslavy. Většina z nich je pak uznávána jako státní svátek pro celou zemi. Nejvíce unikátní je pak svátek Poya, oslava úplňku, kdy se celý ostrov každý měsíc zastaví a slaví.

Zajímavosti ostrova Srí Lanka