Užitečné informace pro dovolenou na Maledivách

Pokud se chystáte na dovolenou na souostroví Maledivy, v této sekci naleznete několik praktických informací, které byste měli před vaší cestou znát. Dozvíte se, jakou měnu potřebujete na Maledivy, co potřebujete s sebou, jak je to s pitnou vodou a elektřinou. Také vám poradíme ohledně internetu, bezpečnosti a naleznete zde další užitečné informace, které před odjezdem na vaši dovolenou jistě oceníte.

Maledivy dovolená - informace

Časový posun na souostroví Maledivy

Maledivy leží v časovém pásmu MVT (Maldives Time), který je +5 hodin UTC (Universal Time Coordinated). Časový posun je tedy +4 hodiny oproti času zimnímu a +3 hodiny oproti českému letnímu času. Na Maledivách se čas nerozděluje na letní a zimní.

Západ slunce Maledivy

Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE .

 

Jakou měnu na Maledivy

Místní měnou je maledivská rupie, ale téměř všude můžete platit americkými dolary. Pokud budete ubytováni v hotelovém resortu, lokální peníze pravděpodobně nebudete vůbec potřebovat. Ceny za ubytování na Maledivách, služby, občerstvení i výlety jsou uvedeny rovnou v dolarech a v dolarech se také platí. V resortech se často veškerá útrata připisuje na účet pokoje a finální fakturu zaplatíte až při odjezdu. Dovoz a vývoz cizí měny není nijak limitován, ale vývoz maledivských rupií je nelegální.

Směnárny a bankomaty

Pokud si chcete směnit určitou hotovost na maledivské rupie, směnárna je přímo na letišti a kurz zde bývá výhodnější než v letoviscích. Bankomaty se nachází také na letišti, v hlavním městě Malé a na některých větších obydlených ostrovech.

Platby kartou na Maledivách

Resorty akceptují téměř všechny druhy platebních karet (Master Card, EuroCard, Amex, Dinners Club, Visa a další), stejně tak můžete kartou zaplatit skoro ve všech větších obchodech a restauracích. Počítejte však s tím, že při platbě kartou se zaúčtuje také manipulační poplatek, který se obvykle pohybuje okolo 5%, a případě další poplatky podle vaší banky.

Ceny na Maledivách

Ceny na Maledivách jsou oproti jiným asijským zemím vyšší, protože většina zboží je dovážena z jiných zemí. Ceny jsou všude uváděny bez daně, která vám bude napočítána až při placení.

Daně na Maladivách jsou následující:

  • Tourism Goods & Service tax - daň z turismu je aktuálně nastavena na 12%
  • Green tax - 6 USD za noc v resortech, které mají více než 25 pokojů a také na výletních lodí. Pokud cestujete s dětmi, tak nezapomeňte, že tato daň se vztahuje i na kojence. Pro hotely a penziony, které mají kapacitu menší než 25 pokojů, je Green tax 3 USD na noc.
Dovolená Maledivy

Co s sebou na Maledivy

Vzhledem k vlhkému tropickému počasí si na Maledivy zabalte především lehké, ideálně bavlněné, oblečení. Maledivy jsou muslimskou zemí, proto je nutné mít při návštěvě hlavního města nebo náboženských míst zahalená ramena a kolena. Samozřejmě nezapomeňte plavky, sluneční brýle, pokrývku hlavy, krém na opalování s vysokým ochranným faktorem a kvalitní krém na ošetření spálené pokožky. Určitě oceníte i repelent na komáry, nicméně ten můžete koupit i přímo na místě.

Maledivy jsou opravdový ráj pro potápěče, právem se řadí mezi top potápěčské destinace na světě, proto si také přibalte alespoň šnorchl a brýle na potápění, případně ploutve. Na Maledivách je opravdu mnoho potápěčských center a škol, kde si můžete nejen zařídit lekce s certifikovanými instruktory, ale také zapůjčit i vybavení pro náročnější potápění.

Před cestou uzavřete kvalitní cestovní pojištění, které pokryje případné náklady na zdravotní péči během vaší dovolené. Pamatujte, že za veškerá lékařská opatření se platí a závažné případy vyžadující zdravotní péči musí být transportovány z Malediv na Srí Lanku, do Spojených arabských emirátů nebo do Singapuru.

Pláž Maledivy

Pitná voda na Maledivách

Neslaná voda se na Maledivách získává odsolováním vody mořské. Každé letovisko má své vlastní odsolovací zařízení. Vzhledem k vysokým teplotám a intenzivnímu slunci dbejte na dodržování pitného režimu, předejdete tím úpalu a úžehu.

Voda z kohoutků není pitná, doporučujeme pít jen balenou vodu. Cena za 1,5 litrovou láhev pitné vody se v resortech pohybuje mezi 4 USD a 8 USD. V některých letoviscích dostanete zdarma láhev pitné vody na osobu každý den.

Na Maledivách je také široký sortiment nealkoholických nápojů, alkoholické nápoje jsou pro turisty dostupné pouze v resortech.

Maledivy - pták

Elektřina na Maledivách

Maledivy, kromě hlavního města Malé, nemají centrální rozvodnou síť elektřiny. Každé letovisko má proto svůj vlastní generátor, ty starší mohou být poměrně hlučné.

Elektrické napětí je 220-240V, 50Hz. Zásuvky jsou britského typu, bude se vám tedy hodit i váš adaptér, ale není nezbytně nutný. Adaptéry jsou je k dispozici na recepci v ubytování a většinou vám je zapůjčí zdarma.

Pláž Maledivy

Telefonování a internet na Maledivách

Na Maledivách roaming funguje velmi dobře i v méně turistických oblastech, ale příchozí i odchozí hovory jsou velmi drahé. Aktuální ceny si ověříte u svého telefonního operátora. Při použití hotelového telefonu zaplatíte na tříminutový mezinárodní hovor přibližně 15 USD. Telefonní předvolba Malediv: +960

Internet na Maledivách

Wifi je dostupné ve všech resortech, ale někde dostanete na den jen omezený objem dat nebo hotel poskytuje wifi za určitý poplatek. Rychlost připojení se může lišit, pokud chcete mít jistotu rychlého internetu a většího objemu dat, kupte si místní sim kartu s předplaceným datovým balíčkem, kterou můžete pořídit přímo na letišti. Místní mobilní operátoři jsou Dhiraagu a Ooredoo.

Maledivy

 

Pokud víte, že budete potřebovat během dovolené na Maledivách často telefonovat do Evropy, kupte si na letišti maledivskou SIM kartu s nabitým kreditem některého místního operátora (Dhiraagu nebo Watanya Telecom, cca 15 USD). Tento výdaj se vám vrátí při prvním hovoru.

 

Spropitné na Maledivách

Poplatek za služby je standardně 10% a je již započítáván do konečné ceny, proto již není potřeba dávat další spropitné za obsluhu.

Doporučujeme dát malé spropitné zaměstnancům, kteří zajišťují úklid vašeho pokoje (obvykle se dává kolem 1 USD) nebo pomáhají se zavazadly v hotelu nebo na letišti.

Spropitné Maledivy

Otvírací doba v Malé

Pracovní týden ve státním sektoru začíná v neděli a končí ve čtvrtek, pracovní doba je obvykle od 7:30 do 14:30. Pátek a sobota jsou volné dny, ale pro většinu soukromého sektoru pracuje i půlden v sobotu. Obchody mají standardně otevřeno od rána do podvečera nebo večera. V průběhu dne se obchody a restaurace zavírají na čas modliteb.

V době Ramadánu jsou úřední hodiny zkrácený, obchody i restaurace zavřeny a otevírají se až při západu slunce. Turisté by v této době neměli na veřejnosti jíst pít , žvýkat ani kouřit na veřejnosti. Pokud budete trávit Ramadán v klasickém hotelovém resortu, těchto změn a omezení si pravděpodobně ani nevšimnete, protože zmíněná opatření tam neplatí.

Bezpečnost na Maledivách

Maledivy jsou považovány za bezpečnou zemi, obecně je zde kriminalita velmi nízká. Před odjezdem do země je vhodné sledovat aktuální politickou situaci a v případě nepokojů se vyvarovat míst se zvýšenou koncentrací osob. Demonstrace se většinou konají především v pátek, kdy mají místní obyvatelé volno.

Doporučuje se také dodržovat základní bezpečnostní pravidla, respektovat místní zákony, náboženství a kulturu:

  • Nenechávejte své věci bez dozoru a hlavně ve městě dávejte pozor na kapesní zlodějě;
  • Nudismus je na Maledivách přísně zakázaný, neopalujte se ani bez vrchního dílu plavek;
  • Nepřivážejte jakákoliv narkotika, pornografii, alkohol, vepřové maso a symboly jiných náboženství.
  • Neodlamujte korály;
  • Stanování, kempování a spaní pod širákem je trestné;
  • Rybaření bez povolení je zakázané;
  • Lov želv a určitých druhů ryb je trestný;
  • Ze země je zakázáno vyvážet jakékoliv korály, písek, mušle nalezené na pláži nebo při potápění;
  • Alkohol konzumujte jen v turistických resortech;
  • Nekoupejte se mimo laguny, dejte pozor na silné mořské proudy;
  • Nefotografujte místní ženy.

Očkování na Maledivy

Povinné očkování na Maledivy neexistuje, doporučuje se zkontrolovat platnost očkování proti tetanu a případně se nechat očkovat proti žloutence a břišnímu tyfu.

Pokud jste však nedávno byli v zemi, kde se vyskytuje žlutá zimnice nebo z ní přímo cestujete, musíte mít s sebou očkovací průkaz, který prokáže, že jste na tuto nemoc již byli očkováni.