Kdy jet na dovolenou na Maledivy

Kdy jet na Maledivy? Na dovolenou na Maledivy můžete jet celoročně. Klima je tropické, teplota vody i vzduchu je velmi podobná v každém ročním období a nijak výrazně se nemění. Na Maledivách nejsou výrazné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a nemusíte se ani obávat extrémních veder, průměrná teplota přes den je 27–33 °C.

Podnebí je ovlivněné blízkostí rovníku, oceánem a dvěma monzumy, severovýchodním a jihozápadním. Počasí na Maledivách se proto v podstatě dělí na dvě roční období, období sucha a období dešťů.

Dovolená Maledivy - kdy jet na Maledivy

Období sucha - prosinec až duben

Nejvhodnější doba kdy jet na Maledivy je v období od ledna do konce dubna, protože počasí je v tomto období bez dešťů a viditelnost v moři je skvělá, ideální na potápění a šnorchlování. Na druhou stranu musíte počítat s vyššími cenami za ubytování, s dražšími letenkami a také s vysokou koncentrací turistů.

 

Období dešťů - květen až listopad

Nejdeštivějšími měsíci na Maledivách jsou květen (hlavně jeho druhá polovina) a červen. Viditelnost v moři je horší kvůli planktonu, který přitahuje k ostrovům želvy, manty a další mořské živočichy. Toto období je proto perfektní na pozorování bohatého podmořského života, na určitých místech je možné spatřit i kosatky a velryby. Období dešťů je vhodné také pro surfaře a příznivce vodních sportů jako je windsurfing nebo kitesurfing.

Ceny letenek i ubytování jsou levnější, na obydlených ostrovech i v hotelových resortech je méně turistů.

Více o počasí na Maledivách najdete v kapitole MALEDIVY POČASÍ

 

 

Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE .

 

 

Maledivy - hlavní turistická sezóna a ceny ubytování

Hlavní turistická sezóna trvá na Maledivách od prosince do dubna, ceny ubytování jsou oproti ostatním měsícům velmi vysoké a svého maxima dosahují přes vánoční a novoroční svátky. Vyšší ceny ubytování jsou také v období Velikonoc a během evropských letních prázdnin.

Pokud chcete jet na Maledivy v hlavní turistické sezoně, rezervujte si ubytování opravdu s předstihem. Některé hotelové resorty a penziony jsou vyprodané několik měsíců dopředu, nehledě na to, že při včasné rezervaci můžete dostat od ubytování i speciální slevu.

Cena za ubytování bude samozřejmě závislá nejen na období, kdy jet na Maledivy, ale také na tom, jaký typ ubytování a služeb si zvolíte.

 

Guesthousy a penziony na obydlených ostrovech

Nejlevnější ubytování seženete v guesthouses a penzionech na obydlených ostrovech. Tento typ ubytování je vhodný pro ty, kteří chtějí ušetřit, poznat běžný život na Maledivách a žít během své dovolené mezi lokálními obyvateli. Lidé na Maledivách jsou obecně skromní, milí a přátelští a Maledivy jsou považovány za velmi bezpečnou zemi.

Pobyt si standardně můžete koupit se snídaní, polopenzí nebo plnou penzí. Na ostrovech je veškerá občanská vybavenost včetně policejní stanice, nemocnice, obchodů a bank.

Nicméně na obydlených ostrovech jsou také jiná pravidla než v hotelových resortech, která musíte respektovat: 

 • Striktní zákaz dovozu a konzumace alkoholu. Alkoholické nápoje můžete konzumovat pouze v resortech nebo na výletních lodích.
 • Zákaz nošení vyzývavého oblečení, všichni turisté mají mít zahalená ramena a kolena.
 • Zákaz nošení bikin mimo vyznačená místa. Jedinou výjimkou jsou speciální pláže na obydlených ostrovech přímo turisty, kde se můžete koupat i ve dvoudílných plavkách.
 • Přísný zákaz nudismu. Při porušení hrozí vysoká pokuta, vězení a v krajním případě i vyhoštění ze země.

Průměrná cena za noc se pohybuje od 60 USD.

 

Hotelové resorty

Ceny za ubytování v ostrovních resortech začínají na 400 USD v hlavní turistické sezoně. Pokud si zvolíte variantu all inclusive, cena bude začínat na 600 USD. Resort má vždy několik typů pokojů a ubytování.

V letovisku najdete restaurace, bary, kavárny, směnárny, potápěčskou základnu, centrum vodních sportů a mnoho dalšího, každý resort nabízí jiné služby. Neplatí tu omezení jako na obydlených ostrovech, takže můžete konzumovat alkohol, běžně je k dostání, pivo, víno, destiláty a koktejly. Ve dvoudílných plavkách se můžete koupat úplně všude, nudismus je ale přísně zakázaný i v resortech.

Pláže jsou čisté, pravidelně uklizené. Pokud bydlíte na obydleném ostrově a chcete si užít den v resortu, můžete si zaplatit celodenní výlet. Cena je různá, pohybuje se od 100 - 500 USD za osobu. Výlet však nelze uskutečnit do všech resortů, některé tuto možnost nenabízejí.

 

Maledivy vodní vily

Ubytování ve vodních vilách, které jsou na postaveny na kůlech přímo nad vodní hladinou, je na Maledivách velmi populární. Vodní vily jsou pouze v hotelových resortech, na obydlených ostrovech je nenajdete. Orientační cena je zhruba 1.000 USD za noc, záleží na konkrétním resortu a kategorii daného ubytování.

Maledivy - hlavní turistická sezóna a ceny ubytování
Maledivy - hlavní turistická sezóna a ceny ubytování

Daně na Maledivách a ostatní náklady

Je určitě také důležité připomenout, že ceny na Maledivách se uvádějí bez daně. K celkovým nákladům je tedy potřeba připočítat místní daně, případné spropitné zaměstnancům hotelu a náklady na dopravu.

Spropitné na Maledivách

Service Charge, tedy poplatek za služby, je obvykle 10% a je sice už započítaný do konečné ceny, nicméně je zvykem nechat nechat i dýško pomocnému personálu. Částka je individuální podle vašeho uvážení, ale doporučuje se alespoň 1 USD na osobu.

Ostatní daně

Tourism Goods & Service tax, neboli daň z turismu, je nyní 12%. Green tax je 6 USD za noc v resortech, které mají více než 25 pokojů. Tato daň se vztahuje i na děti a kojence. Pro hotely a penziony, které mají kapacitu menší než 25 pokojů, je Green tax 3 USD na noc.

Daně na Maledivách a ostatní náklady

Letenky na Maledivy

Při plánování kdy jet na Maledivy je vhodné kupovat i letenky s určitým předstihem. Čím víc se blíží hlavní turistická sezóna, tím jsou letenky dražší.

Konečná cena letenky bude záležet na několika faktorech (délka letu, služby na palubě, počet zavazadel a další). Bližší informace o výhodných letenkách na Maledivy naleznete v sekci LETENKY MALEDIVY.

Letenky na Maledivy

Státní a náboženské svátky na Maledivách

Při plánování kdy jet na Maledivy je důležité vzít v úvahu i státní a náboženské svátky, během kterých je většina služeb na obydlených ostrovech a v Malé značně omezená.

Svátky spolu slaví celé rodiny a všichni se zapojují do příprav, chystají společně jídlo i dekorace.

Maledivy jsou muslimskou zemí, proto je zde nejvýznamnějším náboženským svátkem Ramadán, který vychází z lunárního kalendáře a jeho přesné datum se proto mění každý rok. Ramadán trvá 28 dní a turisté musí respektovat místní pravidla, je zakázáno jíst, pít, žvýkat a kouřit na veřejnosti. V době Ramadánu jsou úřední hodiny zkráceny, obchody i restaurace zavřeny a otevírají se až při západu slunce. Některé restaurace jsou zavřeny po celou dobu. Ramadán je završen velkou hostinou a oslavami, které se nazývají Kuda Eid.

Ostatní náboženské svátky - pohyblivá data

 • Bodu Eid – oslava obětování, začíná 66. den po skončení Ramadánu a trvá 5-7 dnů
 • National Day - datum připadá na první den třetího měsíce lunárního kalendáře, oslavuje svržení portugalské nadvlády Mohammedem Thakurufaanuem v Malé roku 1578.
 • Narození proroka Mohammeda - slaví se přibližně v polovině dubna, trvá 3 dny.
 • Mučedníkův den - připomínka smrti sultána Ali VI v roce 1558
 • Huravee Day - výročí přistoupení Malediv k islámu

Státní svátky - pevná data

 • 1. leden – Nový rok
 • 26. červenec – Den nezávislosti
 • 3. listopad – Den vítězství
 • 11. listopad – Den republiky

Jestliže však budete trávit dovolenou na Maledivách pouze v hotelovém resortu, žádné z omezení se na vás nevztahuje ani během státních a náboženských svátků. V letoviscích je úroveň služeb stále stejná.

Státní a náboženské svátky na Maledivách
Státní a náboženské svátky na Maledivách