Srí Lanka očkování

Ostrov Srí Lanka je ze zdravotního hlediska poměrně bezpečnou zemí. Pro cesty na Srí Lanku není povinné žádné speciální očkování. Je tedy na zvážení každého cestovatele, jestli se pro očkování rozhodne. V článku se dozvíte, jaká očkování jsou při cestě na Srí Lanku vhodná, zda zde hrozí horečka dengue nebo jak je to na ostrově s nebezpečnými zvířaty.

Srí Lanka dovolená - očkování Srí Lanka

Doporučená očkování na Srí Lanku

Žloutenka typu A: Hepatitida typu A je virové onemocnění, jehož zdrojem jsou nakažení jedinci v inkubační době. Nemoc se šíří především kvůli znečištěným rukou nebo konzumaci tepelně neupravených potravin. Očkování probíhá ve dvou dávkách s odstupem šesti měsíců a ochrana bývá doživotní. Dle našich zkušeností při cestě na Srí Lanku očkování proti žloutence typu A není potřeba. Stačí dodržovat zásady základní hygieny.

Žloutenka typu B: Hepatitida typu B patří k nemocem, proti kterým by měl být každý občas očkován.

Břišní tyfus: Další očkování, které je pro cesty na Srí Lanku doporučeno, nikoli však nezbytně nutné, je břišní tyfus. Jedná se o virové onemocnění, které se vyskytuje především v rozvojových zemích Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Nejčastějším zdrojem bývá kontaminovaná voda. Očkování se provádí v jedné dávce a je účinné po dobu tří let. Pokud necestujete do oblastí se zvýšeným výskytem břišního tyfu, přeočkování není nutné.

Tetanus: Toto očkování jste povinni podstoupit v případě, že od vakcíny uplynulo patnáct let.

Doporučená očkování na Srí Lanku

Onemocnění zapříčiněná komáry

Malárie na Srí Lance: Tato infekční nemoc se přenáší výhradně kousnutím samičky komára kmene Apicomplexa. Malárie se na Srí Lance vyskytuje jen ojediněle, a to pouze v severní části ostrova kolem Jaffny. V turistických oblastech Srí Lanky na jihu, západě, východě a v centrální části ostrova se malárie nevyskytuje vůbec. Nákazy se tudíž nemusíte obávat. Za malarickou oblast bývalo dříve označováno pásmo mezi Jaffnou a Mullaittivu na severu Srí Lanky v blízkosti jižní Indie. V minulém desetiletí však Srí Lanka riziko nákazy malárií úspěšně potlačila. V roce 2012 bylo zaznamenáno jen 23 případů onemocnění malárií, z čehož 70% nemocných se nakazilo v jiných zemích.

Horečka dengue: Horečka dengue je onemocnění přenášené komárem rodu Aedes. Na rozdíl od malárie je riziko horečky dengue na Srí Lance poměrně veliké a v posledních letech vzrostlo. Komáři zde mají dobré podmínky pro množení a vyznačují se i denní aktivitou. Existují čtyři typy horečky dengue. K příznakům nemoci patří bolest hlavy, svalů, kloubů, zvýšená horečka a vyrážka. Pokud na sobě tyto symptomy začnete pozorovat, vyhledejte lékařskou pomoc.

Onemocnění zapříčiněná komáry

Ochrana proti komárům na Srí Lance

  • Repelent: Nejúčinnější ochranou proti komárům, tudíž i proti horečce dengue, případně malárii, je kvalitní repelent s vysokým obsahem látky DEET. Procenta obsahu této látky v repelentech se liší. V zásadě platí, že čím vyšší koncentrace, tím lepší ochrana. Repelent doporučujeme zakoupit v ČR.
  • Moskytiéra: Většina ubytovacích zařízení na Srí Lance, i těch levnějších, má pokoje vybavené závěsnou moskytiérou. Ta společně s repelentem poskytuje spolehlivou ochranu během noci.
  • Antimalarika: Možným způsobem, jak se chránit před malárií jsou antimalarika. Užívání léků musí začít před vstupem do rizikové oblasti a většinou pokračovat i po jejím opuštění. To, zda antimalarika skutečně chrání, je sporné. Vzhledem k tomu, že se na ostrově Srí Lanka malárie téměř nevyskytuje, není jejich užívání potřeba.
Ochrana proti komárům na Srí Lance

Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE .

 

Nemoci přenášené zvířaty

Na ostrově Srí Lanka se nevyskytuje žádné vyloženě nebezpečné zvíře. Lidé, kteří cestují do odlehlých oblastí, by se měli vyvarovat kontaktu s opicemi nebo psy, kteří mohou být nakažení vzteklinou.

Očkování na Sri lance proti vzteklině: Vzteklina je virové onemocnění nervového systému. Přenáší se slinami nakaženého zvířete a jakmile propukne, je smrtelná. Očkování proti vzteklině probíhá ve třech dávkách (1., 7., 21. nebo 28. den). Pokud přijdete do kontaktu s infikovaným zvířetem, i tak byste se měli dostavit do nemocnice. Riziko výskytu vztekliny na Srí Lance je však malé a pokud necestujete na venkov nebo do tamilských oblastí, nemusíte se této nemoci obávat. V roce 2011 probíhalo na Srí Lance hromadné očkování zvířat a od té doby případy nakažení výrazně klesly.

Opice, Srí Lanka

Nachlazení na Srí Lance

Jakkoliv se to může zdát podivné, i v tropickém počasí se můžete nachladit (bolest v krku, rýma). Příčinou mohou být přechody z klimatizovaných místností a dopravních prostředků do horkého venkovního prostředí nebo dlouhá jízda obyčejným autobusem s otevřenými okny. Lékárny bývají v každém městečku na Srí Lance a zakoupíte v nich podobný sortiment volně prodejných léků proti nachlazení jako v Česku. Od bolesti v krku rychle pomůže instantní kořeněný čaj, který zakoupíte v obchodech s potravinami a lékárnách.

Nachlazení na Srí Lance

Zdravotní péče na Srí Lance

Kromě očkování je vhodné si na Srí Lanku zajistit i cestovní pojištění. Pojišťovna vám v případě nutnosti kromě finančního krytí poskytne i užitečné informace, kam jít nebo jak se zachovat. Zdravotnická zařízení nejsou srovnatelná s těmi evropskými, ale v posledních letech se zdravotnické služby zkvalitnily.

Zde je seznam zdravotních zařízení na Srí Lance, které doporučuje Ministerstvo zahraničí ČR:

  • Asia Hospitals HL (Pvt) Ltd 110, High Level Road, Maharagama, Sri Lanka +94112746746 +94115232222 Fax: +94112746746
  • New Philip Hospitals (Pvt) Ltd No 225, Galle Road, Kalutara South, Sri Lanka. +94342222888 Skin Clinic 32, Lauries Road, Colombo 4, Sri Lanka +94112588679 Dr.
  • Neville Fernando Hospital Millennium Drive, Off Chandrika Kumaratunga Mawatha, Malabe 10115, Sri Lanka +9411 240 7600 +9471 120 2963 Fax: +9411 240 7611
  • Nawaloka Hospitals PLC 23, Deshamanya H. K Dharmadasa Mawatha, Colombo 2, Sri Lanka +94 11 2544444-7 +94 11 2304444-56 Fax: +94 11 2430393
  • Lanka Hospital, 578, Elvitigala Mawatha, Narahenpita, Colombo 5, Sri Lanka +9411553 0000 +9411543 0000 Fax: +9411451 1199
  • Asiri Hospitals 181, Kirula Road, Narahenpita, Colombo 05, Sri Lanka +9411 452 33 00 +9411 2 500 608 Fax: +94112508768
  • Durdans Hospital 3 Alfred Place Colombo 3, Sri Lanka +94115410000 +94115875555 Fax: +94114519876
Zdravotní péče na Srí Lance

Další doporučení pro bezpečný pobyt na Srí Lance

Voda: Při pobytu na Srí Lance rozhodně nedoporučujeme pít vodu z kohoutku. Vždy si raději kupte balenou vodu z obchodu, která má zajištěné víčko. Pokud nastanou zažívací potíže, vyvarujte se ledu v pití nebo tepelně neupravenému jídlu, které je oplachováno v kohoutkové vodě.

Ochrana proti slunci: Slunce je na Srí Lance velice silné, takže je doporučován sluneční krém s vysokým faktorem.

Základní hygiena: Dbejte na základní hygienu jako je pravidelné mytí rukou, nesedání na záchodové mísy ve společných prostorách nebo opatrnost při konzumaci potravin a nápojů. Je vhodné sebou mít antibakteriální gel nebo vlhčené ubrousky.

Všechny výše vypsaná rizika jsou možná, nikoliv však velice častá. Očkování na Srí Lanku zvolte podle toho, jak se budete cítit bezpečně. Pokud se nerozhodnete pro žádné z očkování, v turistických oblastech Srí Lanky se nemusíte vůbec obávat.

Další doporučení pro bezpečný pobyt na Srí Lance