Srí Lanka očkování

Pro cestování po ostrově Srí Lanka není potřeba žádné speciální očkování. Je na zvážení každého cestovatele, jaká očkování před cestou případně podstoupí. Očkování proti žloutence typu A při cestě na Srí Lanku je možné, nikoliv však nezbytné.

Srí Lanka dovolená - očkování Srí Lanka

Doporučené očkování na ostrov Srí Lanka - žloutenka typu A

Někteří turisté se nechávají očkovat proti žloutence typu A (virové onemocnění pocházející ze závadné vody a jídla). Dle našich dlouholetých zkušeností není ani toto očkování potřeba. Dodržujte zásady hygieny a v případě pochybností o zdravotní nezávadnosti vody pijte vodu balenou.

Nákladní auto na Srí Lance

Komáři a malárie na ostrově Srí Lanka

Malárie se na ostrově Srí Lanka vyskytuje jen ojediněle, a to pouze v severní části Srí Lanky kolem Jaffny, která nepatří mezi tradiční turistické cíle. V turistických lokalitách na západě, jihu, východě a v centrální části Srí Lanky se malárie nevyskytuje vůbec, proto se nákazy touto nemocí nemusíte obávat.

Za malarickou oblast bývalo dříve označováno pásmo mezi Jaffnou a Mullaittivu na severu Srí Lanky v blízkosti jižní Indie. Zde se vyskytoval specifický druh komára, který malárii přenášel. V minulém desetiletí však Srí Lanka riziko nákazy malárií úspěšně potlačila. V roce 2012 bylo zaznamenáno jen 23 případů onemocnění malárií, z čehož 70% nemocných se touto nemocí nakazilo v jiných zemích.  
Ve velkých městech (zejména Kolombo) se může objevit onemocnění přenášené komáry – horečka dengue. Proti této chorobě očkování neexistuje, jedinou účinnou prevencí je repelent.

Komáři na Srí Lance

Ochrana proti komárům na Srí Lance

Proti komárům vyskytujícím se zejména v nížinných částech země používejte repelent s vysokým obsahem DEET (oranžový OFF a podobné). Možnosti zakoupení účinného repelentu na Srí Lance jsou omezené, repelent si přivezte z ČR.

Čajové plantáže, Srí Lanka

Nemoci přenášené zvířaty

Na některých místech se může vyskytovat vzteklina, ale v turistických oblastech je výskyt vztekliny malý. Vzteklinu mohou přenášet potulní psi a opice. Sehnat očkování proti vzteklině při případném kousnutí těmito zvířaty by mohlo být zejména ve vnitrozemí komplikované, proto se raději těmto zvířatům vyhýbejte a nekrmte je

Opice, Srí Lanka

Nachlazení na Srí Lance

Jakkoliv se to může zdát podivné, i v tropickém počasí se můžete nachladit (bolest v krku, rýma). Příčinou mohou být přechody z klimatizovaných místností a dopravních prostředků do horkého venkovního prostředí nebo i dlouhá jízda obyčejným autobusem s otevřenými dveřmi a okny. Lékáren bývá v každém městečku na Srí Lance několik a zakoupíte v nich podobný sortiment volně prodejných léků proti nachlazení jako v ČR. Od bolesti v krku rychle pomůže instatní kořeněný čaj, který zakoupíte v obchodech s potravinami a lékárnách.

 

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA DOVOLENÁ 

Nachlazení na Srí Lance