Srí Lanka

Srí Lanka - perla Indického oceánu

Srí Lanka je samostatný ostrovní stát, který se nachází jihovýchodně od jižní Indie v Indickém oceánu. Kdysi Srí Lanku spojoval s Indií dlouhý písečný pás a ještě v 15. století bylo možné přejít z Indie na Srí Lanku suchou nohou. Dnes je tento pás rozdělen na mnoho menších neobydlených ostrůvků a nese název Adamův most.

Proč jet na Srí Lanku

Srí Lanka Vás ohromí svou přírodní a kulturní rozmanitostí. Najdete zde dlouhé písčité pláže i vysočinu s terasovitými políčky a čajovými plantážemi. Osm historických a přírodních památek, z nichž některé jsou staré téměř 3000 let, je na seznamu UNESCO. Významná turistická místa najdete v našem PRŮVODCI SRÍ LANKOU

Srí Lanka originálně

Na základě vlastních zkušeností s cestováním po ostrově Srí Lanka jsme v Go2 sestavili cenově příznivé originální relaxačně poznávací programy zaměřené na zážitky. Vyberte si některý Z NAŠICH ZÁJEZDŮ a vydejte se do exotické země plné zajímavostí a příjemných lidí.

Cestovní kancelář Go2 - výhodné ceny zájezdů

CK Go2 patří mezi největší poskytovatele služeb skupinám a individuálním cestovatelům na Maledivy a Srí Lanku. Chceme Vám zaručit, že jsme Vám zajistili ty nejvýhodnější služby na trhu, a proto Vám poskytujeme bezkonkurenční cenovou garanci.

Výhodné ceny nabízíme, protože:

Pláže Srí Lanka - Unawatuna

Na pobřeží ostrova Srí Lanka se nachází mnoho krásných pláží. Bílý písek kontrastuje s tyrkysově modrou vodou a exotický vzhled ještě více umocňují vysoké palmy. Kromě relaxace nabízí Srí Lanka šnorchlování i surfování. V okolí pláží je navíc spousta míst, kam se dá vyrazit na výlet. Nejlepší pláže Srí Lanka ukrývá na jižním a východním pobřeží.

  • noční život v letoviscích Unawatuna, Mirissa a Tangalle - jižní pobřeží Srí Lanka
  • želví líhně Hikkaduwa - jihozápadní pobřeží Srí Lanka
  • surfování v Arugam Bay - východní pobřeží Srí Lanka
  • šnorchlování v Niaveli - východní pobřeží Srí Lanka
Sigiriya

Kousek od města Dambulla se v srdci centrální Srí Lanky nachází skalní masiv Sigiriya. Z okolní rovinaté krajiny se zvedá do výšky 200 metrů a na jeho vrcholu se pod tíhou času rozpadají ruiny starobylé civilizace. Samotná skála je magmatickou zátkou sopky, která už dávno erodovala. Sigiriya v překladu znamená Lví skála a díky své historické hodnotě je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Původ tohoto archeologického naleziště je opředen tajemstvím. Mezi místními je známá jako pevnost v oblacích nebo palác neřesti. Vydejte se s námi poodhalit to, co jedno z nejzajímavějších míst Srí Lanky skrývá.

Sigiriya: Základní informace ·

Chrám Buddhova zubu v Kandy

Srí Lanka měla v minulosti několik královských měst, z nichž posledním bylo město Kandy. Srí Lanka byla místem neustálých bojů o moc a královská města vystavěná v nížinách byla ničena a znovu vystavována. Po opuštění královských měst Anurádhapury a Polonnaruwy bylo vybudováno královské město Kandy nacházející se na okraji srílanské vysočiny obklopené hornatou krajinou. Kandy tak nebylo jednoduché dobýt. Kandy bylo posledním královským městem až do roku 1815, kdy ho dobyli Britové. Pro buddhisty má Kandy nesmírný význam, neboť v bývalém královském paláci na břehu jezera je ukryta nejcennější relikvie Srí Lanky - Buddhův zub.  Na ostrově uprostřed jezera měl král Rážasinha vlastní harém a Britové později sklad munice.

Koloniální město Galle

Zajeďte si prohlédnout starou část města Galle na jižním pobřeží Srí Lanky. Díky své zachovalé unikátní architektuře domů ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci a původnímu opevnění z roku 1663 je město zapsáno na seznamu UNESCO. Je tu stará dosud funkční budova soudu, holandský kostel, muzea i luxusní hotely v nádherných historických budovách. Z hradeb s majákem je hezký výhled na oceán a město. Uličky města jsou plné obchůdků se šperky s drahokamy a suvenýry.

Dambulla

Jeskynní chrámy Dambulla jsou zapsány na seznamu UNESCO

Chrámový komplex se nachází 2 hodiny jízdy z Kandy na sever, nebo 3.5 hodin jízdy z Colomba

Pět překrásně zdobených jeskyní se nachází vysoko na kopci s výhledem do okolí

Ve spodní části areálu je kýčovitý Zlatý chrám s obrovským zlatým sedícím Buddhou dokončený v roce 2000.

Největší ležící Buddha, kterého zde můžete vidět, měří 15 metrů.

Polonnaruva

Králové sinhálského království si za svá sídla vybrali města Anurádhapuru, Polonnaruvu a na konec Kandy. Anurádhapura byla prvním královským městem. Po neustálých bojích ji král ale opustil a založil Polonnaruvu. V obou městech byly vybudovány rozsáhlé královské paláce a mohutné dágoby. Obě tyto města byla nakonec opuštěna a dnes jsou tu k vidění jen pozůstatky staveb roztroušené na rozsáhlých loukách. Kandy bylo královským městem do roku 1815, kdy ho dobyli Britové. Součástí komplexu královského paláce je Chrám Budhodva zubu.

Turistika na Srí Lance

Hornatá část ostrova Srí Lanka, v níž postupně mizí horko nížin, je tím pravým místem pro nenáročnou turistiku ale i více náročné treky.

Část vysočiny je zapsaná na seznamu UNESCO.

Objevujte nekonečné čajové plantáže, svěží přírodu s potoky a vodopády a impozantní vyhlídky se srázy hlubokými až několik set metrů.

Hortonské pláně

Národní park Hortonské pláně je náhorní plošinou ve výšce přes 2000 m.n.m. 

Je to krásná, tichá oblast vysočiny pokrytá trávou, lesy, jezery a vodopády zapsaná na seznamu UNESCO.

Žije zde množství ptáků a jiné exotické zvěře, z nichž některé druhy můžete spatřit pouze na Srí Lance. 

Kvůli husté mlze, která celou oblast zahaluje od 10. hodiny dopolední, byste zde měli být nejpozději v 7 hodin ráno.

 

Na Hortonské pláně a vyhlídku Konec světa se můžete vypravit v rámci našich ZÁJEZDŮ NA OSTROV SRÍ LANKA

Safari Yala Srí Lanka

Zažijte dobrodružství na safari v jednom z nejznámějších parků na Srí Lance Yala National Park.

V parku Yala jsou skvělé podmínky k pozorování zvířat ja během ranního tak i večerního safari.

Safari v parku Yala je srovnatelném s těmi nejlepšími v Africe.

Koncentrace leopardů (40 kusů) je zde dokonce vyšší než v Africe.

Je zde možné zahlédnout slony, krokodýly a stovky druhů ptáků

Sloní útulek Pinnewala

Sloní útulek, školka a krmné centrum Pinnewala pečuje o 80 slonů různého stáří, od úplně malinkých až po slony vysokého věku.

Někteří z nich byli nalezeni ve volné přírodě nemocní, zranění nebo opuštění.

Nikde jinde na Srí Lance neuvidíte tolik slonů pohromadě.

Dva slony z tohoto útulku darovala v říjnu 2012 srílanská vláda ZOO v Praze. Návštěvu doporučujeme spíše jen rodinám s dětmi.

Na uvážení: Dospělí návštěvníci nemají z pohledu na některé slony uvázané na řetězech a ze zacházení se slony dobré pocity. Proto také Pinnewalu do našich itinerářů většinou nezařazujeme (lze na přání).

Adamova hora (Srí Pada)

Adamova hora (Srí Pada) je poutním místem Srílančanů všech náboženství i mnohých turistů a čeká na zápis na seznam UNESCO. Nachází se na jihu vysočiny. Říká se, že každý obyvatel Srí Lanky na ní aspoň jednou za život vystoupí. Hora je vysoká 2 243 metrů. Poutní sezóna trvá od úplňku v prosinci do (úplňku) slavnosti Vesak v květnu. V ostatní měsíce může být výstup obtížný kvůli silnému dešti, větru nebo mlze a stezka může být kluzká.

Do programů našich zájezdů zařazujeme Adamovu horu na přání.

 

Zajímavosti ostrova Srí Lanka

Srí Lanka nabízí kromě hlavních turistických míst i rozličné zajímavosti, které stojí stranou turistického ruchu.

  • Na pobřeží můžete vidět rybáře na kůlech, želví líhně, majáky nebo gejzír tryskající ze skály.
  • Vydat se můžete i do obyčejného vesnického chrámu, kde však zažijete nevšední atmosféru klidu a úcty k Buddhovi.
  • Nad unikátními kuriozitami na Srí Lance Vám zůstane rozum stát
Srí Lanka Mapa

Zjistěte více na mapě Srí Lanky se všemi místy vhodnými k návštěvě.

Najdete v ní nejlepší jižní pláže, nejvýznamnější památky ve vnitrozemí, národní parky i místa vhodná pro turistiku. Díky své rozmanitosti je Srí Lanka vhodná pro relaxační i aktivní dovolenou. Originální itineráře z naší dílny dokážeme přizpůsobit všem věkovým kategoriím. 

 

Mapa ostrova Srí Lanka se všemi zajímavostmi

 

ZÁJEZDY SRÍ LANKA - vydejte se s námi poznat tuto fascinující zemi.

 

Srí Lanka fakta

Oficiální název Srí Lanky: Srílanská socialistická demokratická republika
Prezident: Maithripala Sirisena (od ledna 2015, před ním byl Mahinda Rajapaksa necelých 10 let prezidentem)

Hlavní město Srí Lanky:  Srí Jayawardenapura (Kotte) - část Colomba

Nejvyšší hora: Pidurutalagala (Mt. Pedro) 2.524 m.n.m., nedaleko města Nuwara Eliya

Lidé na ostrově Srí Lanka

Obyvatelé na Srí Lance jsou přátelští, usměvaví a pohodoví. Srílanská mentalita je velmi odlišná od té evropské. Místní mají na všechno spoustu času a zdá se, že slovo stres neznají. Pro velké množství Srílančanů je cestovní ruch hlavním zdrojem příjmu. Nehrozí tedy, že byste se během svého pobytu na Srí Lance, nedali s někým do řeči. Ať už to bude všetečný tuk-tukář nebo sběračka čaje, se kterou si vyměníte pár úsměvů.

Náboženství Srí Lanka

Náboženství má na ostrově Srí Lanka obrovský význam. V roce 2008 byla Srí Lanka označena za třetí nejvíce nábožensky založenou zemi na světě. Pokud se vás na Srí Lance někdo zeptá, jaké máte náboženství, a vy řeknete, že žádné, bude to pro něj nepochopitelné. A pravděpodobně svou otázku zopakuje. Převažuje zde buddhismus.

Hlavní město Srí Lanky

Stejně jako většina cest po dalekých zemích, i na Srí Lance pravděpodobně ta vaše začne nebo skončí návštěvou hlavního města Srí Lanky. Tím není Kolombo, ale pouze jeho předměstí, která se nazývá Šrí Džajavardanapura Kotte, zkráceně Kotte. Jedná se především o administrativní centrum země, které zaujímá plochu 17 km². Na tomto území žije pouze 116 000 obyvatel.