Hlavní město Srí Lanky

Stejně jako většina cest po dalekých zemích, i na Srí Lance pravděpodobně ta vaše začne nebo skončí návštěvou hlavního města Srí Lanky. Tím není Kolombo, ale pouze jeho předměstí, která se nazývá Šrí Džajavardanapura Kotte, zkráceně Kotte. Jedná se především o administrativní centrum země, které zaujímá plochu 17 km². Na tomto území žije pouze 116 000 obyvatel.

Hlavní město Srí Lanky

Kotte - hlavní město Srí Lanky

Historie

Šrí Džajavardanapura Kotte bývalo v letech 1415 – 1565 hlavním městem stejnojmenného království. Laguny, řeky a bažiny kolem něj mu poskytovaly přirozenou ochranu. Za portugalské nadvlády se jeho název zkrátil pouze na Kotte. Když se do něj vypravili první portugalští vyslanci, Sinhálci je vedli okružní cestou, která trvala tři dny, aby utajili polohu města. „Jít do Kotte“ se od té doby používá jako sinhálské synonymum pro kruhový objezd. Za dob kolonialismu město postupně ztrácelo svůj vliv.

Ve 20. století, kdy Srí Lanka získala nezávislost (1948), se vládní úřady soustředily v jejím tehdejším hlavní městě Kolombu. Tehdy bylo rozhodnuto o přemístění kanceláří mimo město. V roce 1977 vláda jmenovala Šrí Džajavardanapura Kotte, pod jeho původním jménem, novým hlavním městem Srí Lanky. Roku 1982 zde byla slavnostně otevřena nová budova parlamentu. Následující rok se sem přestěhovaly i další vládní úřady.

Současnost

Město Šrí Džajavardanapura Kotte soustřeďuje především vládní úřady a rezidenční bydlení. Žije zde spousta významných osobností. Parlament a další legislativní budovy se nacházejí na malém ostrově na jezeře Diyawanna Oya. Za zmínku stojí i Universita Sri Jayewardenepura – jedna z předních srílanských vysokých škol. Univerzita byla původně založena v roce 1873 jako buddhistické centrum učení a universitní status získala v roce 1958. Další dominantou Kotte je památník na počest obětí srílanské občanské války.

Kotte - hlavní město Srí Lanky

Kolombo - hlavní město provincie

Kolombo bývalo hlavním městem Srí Lanky od roku 1815, kdy vládu nad ostrovem převzali Britové až do nedávné doby. Obecně je považováno za kulturní, průmyslové a komerční centrum země. S rozlohou 37 km² a počtem obyvatel 753 000 se jedná o největší město Srí Lanky. Kolombo ukrývá mnoho koloniálních pokladů a historických částí, se kterými kontrastuje stále rostoucí moderní velkoměsto. Centrum nabízí spoustu možností, jak trávit volný čas, od návštěvy památek, nakupování na místních tržnicích až po rušný noční život. Město můžete navštívit celoročně. Kdo se sem chystá v květnu, má příležitost vidět oslavy největšího svátku na Srí Lance, Vesaku.

Historie

Již v 5. století Kolombo sloužilo jako námořní přístav mezi Asií a Západem. Postupně sem přišli arabští obchodníci, Portugalci a Holanďané. Ti v oblasti, která se dnes nazývá Cinnamon Gardens začali pěstovat skořici. Na významu Kolombo nabylo až s příchodem Britů a v roce 1815 se stalo hlavním městem Srí Lanky. Během 19. století zde byly budovány vlnolamy a zaplavením okolních mokřadů vznikla známá čtvrť Fort. Když bylo roku 1977 hlavním městem Srí Lanky jmenováno Šrí Džajavardanapura Kotte, Kolombo si i nadále udrželo svůj věhlas a popularitu.

Kolombo - hlavní město provincie

Zajímavá místa, která můžete v Kolombu navštívit

Fort

Za koloniálních dob byla tato čtvrť ohraničena z jedné strany mořem, z té druhé vodním příkopem. Dnes je naštěstí snáze přístupnější, a i nadále zůstává středem města. Nachází se zde rezidence prezidenta, ministerstva, moderní přístav a spousta koloniální skvostů.

 • Nemocnice Old Dutch – Holandská nemocnice pocházející ze 17. století, která dnes funguje jako domov důchodců. Najdeme zde i mnoho kaváren a restaurací.
 • Maják Old Galle Buck – Maják byl vybudován v minulém století. Pár kroků od něj je postavena stůpa Sambodhi Chaitiya.
 • Central Point – Budova bývalé centrální banky, ve které se nachází nejvyšší lustr v Asii a muzeum peněz.
 • Chrám svatého Petra – Kostel, který kdysi býval recepčním sálem holandského guvernéra.

Pettah

Vedle Fortu se nachází čtvrť Pettah, která je známá především pro svá tržiště a je jedním z etnicky nejrůznorodějších míst na ostrově. Patří k nejstarším čtvrtím v Kolombu a v jeho rušných uličkách se dají nalézt opravdové poklady. V Pettahu seženete prakticky cokoliv, na co si vzpomenete a pokud vás pohltí nákupní horečka, snadno se zde zapomenete i na celý den. 

 • Tržnice v Pettahu – Mezi nejznámější a nejrůznorodější tržnice patří například Federation of Self Employees Market nebo tržnice Manning, které jsou plné jídla (především místních produktů), ale i věcných předmětů a výrobků.
 • Muzeum holandské éry – Toto muzeum má za sebou pestrou historii. V minulosti sloužilo jako sídlo holandského guvernéra, katolický seminář, vojenská nemocnice, policejní stanice a poštovní úřad.
 • Bývalá městská radnice
 • Hinduistické chrámy – v Kolombu se nachází hinduistické chrámy, které jsou známé jako kovily. Velkou část z nich najdeme právě v Pettahu. Chrámy Starý kovil Kathiresan a Nový kovil Kathiresan jsou výchozím bodem festivalu Val, který se koná každý rok na přelomu července a srpna.
 • Mešity – Muslimští obyvatelé, ale i turisté zde mají možnost navštívit mešitu Jami-Ul-Alfar nebo Velkou mešitu.
 • Wolvendaalský kostel – jedná se o jednu z nejstarších a nejvýznamnějších budov z dob holandského kolonializmu. Kostel je pojmenován po Vlčím údolí, kterému tak Holanďané začali říkat, když si spletli vlky se smečky šakalů vyskytujících se na tomto území.

Galle Face Green

Promenáda Galle Face Green je dalším místem v Kolombu, které pochází z koloniálních dob. Tehdy vznikla za účelem udělat prostor pro střelbu z děl. Dnes slouží jako prostranství pro relax, hry, nebo pomalou procházku kolem pobřeží, při které se stanete terčem zájmu pouličních prodejců všemožných pochutin.

Slave Island

Slave Island kdysi dávno obklopovala voda a Holanďané zde drželi své otroky. V dnešní době se v této čtvrti staví nové moderní budovy, mezi které patří i nápaditá Lotus Tower. Tři sta padesát metrů vysoká věž byla otevřená v roce 2018 a patří k nejvyšším bodům, odkud se můžete na Kolombo podívat. Nejlepší čas pro návštěvu je těsně před západem slunce, kdy město uvidíte jak za světla, tak v nočním kabátku.

Jezero South Beira a okolní chrámy

Klidnou oázou v džungli velkoměsta je jezero South Beira, které lemují pásy zeleně a za nimi rostoucí mrakodrapy. Na vodní hladině se prohání hejna pelikánů společně se šlapadly ve tvaru labutě, které si můžete půjčit.

 • Meditační centrum Seema Malaka se nachází na malém ostrůvku na jezeře. Je tvořeno dvěma pavilony, z nichž jeden je vystavěn kolem stromu a druhý zaplněný bronzovými sochami Buddhů.
 • Chrám Gangaramaya – Tento buddhistický chrám tvoří několik budov čítajících i knihovnu a muzeum. Uprostřed chrámu se k nebi tyčí rozkvetlý strom a vy máte jedinečnou šanci setkat se s buddhisty modlícími se ke stromům. Gangaramaya je centrem svátku Vesak a Navam Perahera. Lístek, který si zde koupíte, platí i pro vstup do meditačního centra Seema Malaka.

Cinnamon Gardens

Na tomto území se kdysi rozkládaly skořicové plantáže. Dnes se jedná o jednu z nejlépe zrenovovaných čtvrtí Kolomba, kde jsou k vidění luxusní sídla a moderní budovy. Nachází se zde Národní muzeum, největší park v Kolombu, Viharamahadevi, nebo Universita města Kolomba.

Zajímavá místa, která můžete v Kolombu navštívit
Zajímavá místa, která můžete v Kolombu navštívit
Zajímavá místa, která můžete v Kolombu navštívit
Zajímavá místa, která můžete v Kolombu navštívit

Doprava v Kolombu

Kolombo je velice rozlehlé, a proto se mezi jednotlivými cíli vyplatí přemístit jinak než pěšky. Nejjednodušším způsobem je vzít si tuk-tuk, jehož řidič si většinou dříve odchytí vás, než vy jeho. Místní tuk-tukáři ceny hodně natahují, proto se nebojte smlouvat. Odvážnější z vás mohou zkusit mávnout i na autobus jedoucí směrem, kterým se chystáte. Autobus zastaví kdekoliv a jeho cena je výrazně nižší. Pokud ve městě zůstáváte pouze pár dní, řád autobusů se vám nejspíše odhalit nepodaří.

Z letiště se do centra Kolomba dostanete autobusem č. 187, který odjíždí každých pár minut. Jeho zastávku najdete po pravé straně za parkovištěm pro taxi.

Doprava v Kolombu

Hlavní město Srí Lanky - zájezdy v rámci Go2

Pokud vás hlavní město Srí Lanky zaujalo, vydejte se ho prozkoumat! Go2 vám zajistí letenky na míru za tu nejlepší cenu! Více informací v sekci LETENKY SRÍ LANKA.

Hlavní město Srí Lanky - zájezdy v rámci Go2