Bezpečnost Srí Lanka

Bezpečnost na Srí Lance je poměrně diskutované téma při rozhodování zda zemi navštívit či nikoli. Bezpečnostní situace na ostrově se stále mění, ale pro turisty je zde bezpečno. Přesto se vyplatí znát možná rizika, kterým se lze díky jednoduchým opatřením vyvarovat.

Současná bezpečnostní situace na Srí Lance

V minulosti se téma bezpečnosti na Srí Lance často dotýkalo hnutí Tamilských tygrů, které se snažilo získat autonomní území na severu ostrova. Hnutí bylo potlačeno v roce 2009 a od té doby mohou turisté bez obav navštěvovat i severní oblasti kolem města Jaffna. Je nutné počítat se zvýšenými kontrolami na silnicích.

 

Bezpečnost Srí Lanka

Kriminalita na Srí Lance

Kriminalita na Srí Lance je velice nízká. V tomto směru se zde zahraniční turisté nemají čeho obávat. Občas dochází k drobným krádežím na ulicích nebo v dopravních prostředcích. Na takových místech nenechávejte své osobní věci bez dozoru a mějte je vždy na očích. Velice ojediněle dochází k odcizení peněz z kreditních karet. Proto raději používejte hotovost a peníze vybírejte pouze v hotelech nebo bankách.

Kriminalita na Srí Lance

Dovolená na ostrově Srí Lanka - lépe hned než později

Srí Lanka očekává v následujících letech velký zájem turistů o tuto zemi. Pokud tedy uvažujete o dovolené na ostrově Srí Lanka, rozhodněte se co nejdříve. Tak, jak se mění s přílivem turistů všechny země jižní i jihovýchdní Asie, změní se jednou i Srí Lanka a postupně ztratí svůj koloniální flér.

Prohlédněte si originálně sestavené zájezdy na ostrov Srí Lanka od CK Go2 v sekci ZÁJEZDY SRÍ LANKA, nebo nás kontaktujte a my Vám sestavíme dovolenou na Srí Lance na míru podle Vašich přání.

 

Dovolená na ostrově Srí Lanka - lépe hned než později

Bezpečnost - doprava na Srí Lance

Žádné semafory, žádné přednosti, žádný řád. Pouze neustálé troubení klaksonů, předjíždění v zatáčkách a noha na pedálu. Takhle vypadá doprava na Srí Lance. Proto není divu, že nejčastější příčinou úmrtí turistů jsou právě dopravní nehody. Tomuto bezpečnostnímu riziku se lze snadno vyvarovat.

 • V blízkosti silnic a při jejich přecházení buďte ostražití. Pokud se rozhodnete pro půjčení auta nebo skútru, jezděte pomalu a vyvarujte se nočním přesunům. Na skútru si dávejte pozor na prašných cestách, kde často dochází k nehodám.
 • Při cestování vlakem je v oblibě sezení nebo stání v otevřených dveřích vagonu. Na sedačce si nejspíš takový adrenalin neužijete, ale nebudete se tak vystavovat nebezpečí pádu či nárazu.

Pokud tedy zachováte pár jednoduchých opatření, nemáte se čeho obávat. Srílanská doprava je zážitek sám o sobě a rozhodně byste se o něj neměli ochudit.

Bezpečnost - doprava na Srí Lance

Přírodní katastrofy na Srí Lance

 • Povodně: V období dešťů na Srí Lance pravidelně dochází k povodním a sesuvům půdy. Pokud na Srí Lanku vycestujete v tomto čase, sledujte pozorně předpověď počasí a místní zpravodajství. V případě, že povodně udeří, vyhněte se postiženým oblastem.
 • Tsunami: Ve spojitosti s přírodními katastrofami na Srí Lance si asi každý z nás vybaví rok 2004 a zemětřesení v Indickém oceánu, které vyvolalo masivní vlnu tsunami, jež zasáhla srílanské pobřeží. Po této katastrofě byla přijata rozsáhlá bezpečnostní opatření. Na pobřeží byl zhotoven varovný systém a evakuační místa, díky nimž by se podobné situaci mělo předejít.

Co se týče přírodních katastrof, měli byste vzít v potaz, že k nim dochází jen zřídkakdy a šance, že vás zastihnou, je minimální. Mnohým z nich se dá vyvarovat díky pozornému sledování zpravodajství. Z hlediska bezpečnosti na Srí Lance se tedy není čeho obávat. Daleko větší riziko představuje oceán a utonutí, které je druhou nejčastější příčinou úmrtí turistů na Srí Lance. Kvůli silným vlnám se nedoporučuje plavat mimo kamenné přehrady, o které se vlny lámou. Lze najít i spoustu klidných pláží, kde oceán není tak divoký a nehrozí zde žádné nebezpečí.

Přírodní katastrofy na Srí Lance

Nemoci na Srí Lance

Srí Lanka leží v tropickém pásmu a zdaleka není tak rozvinutá jako evropské země, čemuž odpovídají i nemoci, které zde hrozí. Většina z nich se dá snadno vyléčit a nepředstavuje velké bezpečnostní riziko. Hlavní je dodržovat základní hygienu jako je pravidelné mytí rukou, nesedání na záchodové mísy a opatrnost při konzumaci jídla a nápojů. Pijte pouze balenou vodu a snažte se vyhnout kostkám ledu v nápojích.

 • Cestovní průjem: Nepříjemný, ale nikterak nebezpečný je cestovní průjem. Ten postihne skoro každého cestovatele a mezi nejčastější příčiny jeho vzniku patří jiná strava a snížené hygienické podmínky. Při cestách na Srí Lanku u sebe proto mějte léky k jeho potlačení, které ve většině případů začnou působit po pár hodinách.
 • Nachlazení: Ani tropické počasí vás neuchrání před nachlazením. Příčinou většinou bývají klimatizované prostory a snadnou pomocí léky jako Ibalgin nebo Paralen.
 • Nemoci způsobené komáry: Stejně jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie, i zde představuje štípanec od komára větší riziko než jen nepříjemné svědění. Především po setmění tedy používejte repelent a vyhledávejte pokoje s klimatizací nebo moskytiérou. Malárie se na Srí Lance vyskytuje pouze ojediněle. Za oblast s možným rizikem nákazy je považována severní část ostrova. Případy horečky dengue naopak v minulých letech vzrostly. K jejím nejčastějším příčinám patří zvýšená teplota, bolest hlavy a svalů a vyrážka. Diagnostika horečky dengue se provádí z krve. V případě, že na sobě některý z těchto symptomů zaznamenáte, vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Vzteklina: V roce 2011 probíhalo na Srí Lance hromadné očkování zvířat proti vzteklině. Pokud tedy necestujete na venkov, je riziko vztekliny velice malé. I tak se ale zkuste vyvarovat kontaktu s opicemi a potulnými psy.

Spoustě nemocem se dá předejít díky očkování. Pokud o očkování uvažujete, přečtěte si článek, který vám pomůže s jeho výběrem Srí Lanka očkování.

Nemoci na Srí Lance
Nemoci na Srí Lance

Je Srí Lanka bezpečná pro ženy?

Přístup k ženám na Srí Lance se liší od způsobu, jakým je k ženám přistupováno v Evropě. Proto je dobré respektovat zdejší zvyky a řídit se pár jednoduchými pravidly.

Pokud jste žena a při vašich cestách vás doprovází váš partner, kamarád či spolucestující, nemáte se vůbec čeho obávat. Možná se vám dostaví nechtěné pozornosti, ale místní muži budou respektovat to, že nejste sama a nebudou vás obtěžovat.

Pokud cestujete sama, je možné, že zažijete nepříjemné situace, kdy na vás místní muži budou pokřikovat, pokusí se o fyzický kontakt s vámi nebo vás budou následovat. Nic neobvyklého není ani otázka, zda jste vdaná, případně, zda si dotazujícího nechcete vzít. Některé ženy cestující sami proto nosí falešný zásnubní prsten nebo fotografii imaginárního partnera. K vaší bezpečnosti pomůžou i další opatření, která je dobré dodržovat:

 • Mimo Kolombo a turistické oblasti zvolte méně odvážné oblečení, které bude zakrývat vaše ramena a kolena.
 • V severní části Srí Lanky je doporučeno koupání v jednodílných plavkách.
 • Vždy buďte v kontaktu s někým, kdo ví, kde se právě nacházíte.
 • Po setmění nevycházejte v odlehlých oblastech ven sama, pouze s doprovodem.
 • Pokud se cítíte ohrožena, nebojte se požádat o pomoc, dát se do řeči s jiným kolemjdoucím nebo jít na místo, kde je více lidí.
 • Při přesunech se snažte cestovat ve větší skupině.
Je Srí Lanka bezpečná pro ženy?

Bezpečnostní opatření ministerstva zahraničí

Před cestou na Srí Lanku nezapomeňte zkontrolovat stránky ministerstva zahraničí, kde najdete informace o aktuální situaci a kontakty, na které se v případě nebezpečí můžete obrátit. Můžete se zaregistrovat i v databázi DROZD, na základě čehož se vám dostane pomoci v případě nouze.

O vaše bezpečí během cesty na Srí Lanku se stará i náš tým v Go2. Pokud tedy zvolíte některý z našich zájezdů, uděláme vše proto, aby vaše dovolená proběhla bez jediného škobrtnutí, a budeme vám plně k dispozici při řešení jakýchkoli komplikací.

Bezpečnostní opatření ministerstva zahraničí