Sigiriya - skalní pevnost

Kousek od města Dambulla se v srdci centrální Srí Lanky nachází skalní masiv Sigiriya. Z okolní rovinaté krajiny se zvedá do výšky 200 metrů a na jeho vrcholu se pod tíhou času rozpadají ruiny starobylé civilizace. Samotná skála je magmatickou zátkou sopky, která už dávno erodovala. Sigiriya v překladu znamená Lví skála a díky své historické hodnotě je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Původ tohoto archeologického naleziště je opředen tajemstvím. Mezi místními je známá jako pevnost v oblacích nebo palác neřesti. Vydejte se s námi poodhalit to, co jedno z nejzajímavějších míst Srí Lanky skrývá.

Sigiriya: Základní informace ·

  • Otevírací doba: 6:30 – 17:30 ·
  • Vstupné: Dospělí: 30 USD (cca. 4500 LKR), děti do 12 let 15 USD (cca 2250LKR) (Zajímavost: Vstup na památky je na Srí Lance velice drahý. Místní většinou platí jen zlomek ceny. Konkrétně vstup na Sigiriyu stojí 50LKR.) ·
  • Výlety v rámci Go2: Na skalní pevnost Sigiriya se můžete vydat i při zájezdech s Go2. Více informací naleznete v sekci ZÁJEZDY SRÍ LANKA

 

 

Sigiriya

Sigiriya: Historie

Historie Sigiriyi sahá do dávné minulosti. Podle legendy největším rozkvětem prošla za vlády krále Kassapy. Kassapa nechal zazdít vlastního otce, krále Dhátusénu, a pokusil se zavraždit i svého bratra Moggalana. Tomu se však podařilo uprchnout do jižní Indie s příslibem pomsty, který Kassapu nenechal spát. Rozhodl se tedy přesunout celý královský dvůr na vrchol Sigiriye a učinit z ní hlavní město Srí Lanky. V té době zde byly zbudovány paláce, systém vodních nádrží a opevnění. I přesto se Moggalanovi podařilo pevnost dobít. Kassapa během bitvy skočil ze skály.

Podle historiků Sigiriya sloužila jako klášter a náboženské centrum pro buddhistické mnichy. Komplex byl od 14. století opuštěný a o jeho znovuobjevení se zasloužil britský archeolog H.C.P. Bell v roce 1898.

 

Lví skála

Doprava do Sigiriyi

Sigiriya se nachází v rovinatých krajinách uprostřed kulturního trojúhelníku starodávných měst Pollonaruwa, Kandy a Anuradhapura. Nejbližším městem je Dambulla, kde najdete proslulé jeskynní chrámy. Ze všech těchto měst jezdí k Sigiriyi autobusy. Nejsnadněji se k ní dostanete, když pojedete na zastávku Inamaluwa. Odtud je možné vzít si tuk-tuk nebo počkat o pár minut déle na autobus, za který zaplatíte za pár rupií.

Doprava do Sigiriyi

Průvodce Sigiriyi

Muzeum: V ceně vstupu na Sigiriyu je i prohlídka muzea, které se nachází vedle pokladny a je otevřeno v čase 8:30 – 17:30. Muzeum má jedinečnou atmosféru a poskytuje zajímavé informace o historii Lví skály.

Královské zahrady: Sigiriya je obklopena krásně upravenými zahradami poskytujícími stín a klid. Zahrady se dělí do tří částí: vodní, skalní a terasovité. Každá z nich je odlišná, ale všechny poskytují perfektní podmínky pro krátkou procházku.

Fresky: V polovině výstupu na vrchol si můžete dopřát krátkou přestávku. Sigiriya zde totiž skrývá jeden ze svých největších klenotů. Točité schodiště vás zavede přímo ke kolmé stěně, na které jsou vyobrazeny starodávné fresky sigirijských krásek. Údajně je za své vlády nechal zhotovit král Kassapa. Teorií o jejich původu je mnoho a rozchází se do opravdu rozdílných směrů. Jeden vede k nebeským bohyním, vílám či nynfám, které se nazývají apsaras. Druhý tvrdí, že se jedná o konkubíny z králova harému, na základě čehož vznikla pověst o paláci neřesti. Bujné vnady a útlé pasy zobrazených žen napovídají, která z těchto teorií je populárnější. Stěny Lví skály kdysi zdobilo okolo pěti set postav. Do dnešní doby se dochovalo pouhých dvacet z nich. Před přírodními živly jsou chráněny nejen plachtou, ale i skalním převisem, kterému vděčí za stále ostré křivky a jasné barvy.  

Zrcadlová stěna: Další zajímavostí, kterou máte během cesty na vrchol možnost spatřit je Zrcadlová zeď. Jsou na ní vyryté vzkazy návštěvníků pocházející z 6. až 14. století. Většina z nich vyjadřuje obdiv k freskám a archeologové na nich zkoumají vývoj sinhálského jazyka.

Lví tlapy: Následuje brána ohraničená obrovskými lvími tlapami. Jedná se o jednu z nejznámějších částí celého komplexu a právě zde můžeme hledat původ jména Sigiriya, jež v překladu znamená Lví skála. Dříve tu bývala socha lva. Schodiště vedlo až k jeho tlamě, která sloužila jako průchod do paláce. Lev měl odkazovat ke skutečnosti, že Buddha je také znám jako Lev z rodu Šákjů a jeho slova jsou mocná jako lví řev.  

Palác: Poté už zbývá zatnout zuby a zdolat poslední kolmé schodiště. Pokud vám po výstupu ještě stále stačí dech, následující výhled vám ho vezme úplně. Rovinatá krajina je pokryta kobercem zelených korun stromů a vodními plochami. Na obzoru se zdvihají vrcholky hor, které jsou příliš daleko na to, aby se zdály vysoké. Z paláce se dochovaly pouze terasovité základy zdí. Četná schodiště, cestičky a jezírka tvoří krásná zákoutí pro odpočinek.

Průvodce Sigiriyi

Doporučení pro cestu do Sigiriyi

Výstup: I když je Sigiriya vysoká pouhých 200 metrů, výstup může být poměrně náročný. Nahoru vedou především schody umístěné na kolmé stěny. Doporučujeme tedy zdolat vrchol v ranních hodinách, kdy teploty nejsou tak vysoké a společně s přibývajícím horkem sestoupit dolů do zahrad poskytujících dostatek stínu.

Co s sebou: Sigiriya nepatří k místům, kde jste povinni mít zakrytá kolena a ramena. Volba oblečení tedy záleží jenom na vás. Je dobré s sebou mít pokrývku hlavy a hodně vody. Pokud vám voda dojde, je možné ji společně s malým občerstvením zakoupit v areálu zahrad nebo u vstupu.

Místní obyvatelé: Sigiriya je cílem nejen pro většinu turistů, ale i pro mnoho Srílančanů. Potkáte zde i spoustu školních výletů. Děti jsou ze začátku stydlivé, ale jakmile se na ně trochu pousmějete, vyzkouší si s vámi základy své lámané angličtiny. Brzy se osmělí natolik, že jim nedělá problémy ani pózování pro objektivy fotoaparátů.

Průvodce: Jistě zde potkáte mnoho lidí, kteří se vám budou snažit nabídnout své služby. Nejčastěji se jedná o tuk-tukáře nebo průvodce. Pro prohlídku Sigiriyi nejsou nutní, ale dozvíte se od nich pár zajímavých informací. V případě, že se pro některého z nich rozhodnete, nezapomeňte smlouvat. Ceny se dají kolikrát snížit i o více jak polovinu.

Pidurangala Rock: Pokud chcete Sigiriyu vidět z jiného úhlu pohledu, je Pidurangala Rock tím pravým místem kam vyrazit. Jedná se o stolovou horu, které se nachází kousek od Lví skály. Nepotkáte zde tolik turistů a vstupné není tak vysoké (500LKR). Výchozí bod k hoře se nachází u buddhistického chrámu Pidurangala Rock Temple. Nejkrásnější zde bývají východy a západy slunce, kdy je okolní krajina zahalená v mlze a vše působí ještě poklidněji než obvykle.

Pokud vás toto místo zaujalo, rozhodně ho během putování po Srí Lance nevynechejte. V rámci zájezdu s Go2 vám tento zážitek rádi umožníme!

Doporučení pro cestu do Sigiriyi