Sigiriya - skalní pevnost

Tajemný 200 metrů vysoký skalní masiv Sigiriya s pozůstatky osídlení na vrcholu je zapsaný na seznamu UNESCO a nachází v jinak rovinaté krajině nedaleko Dambuly. Samotná skála je magmatickou zátkou sopky, která už dávno erodovala. Skálu obklopují rozsáhlé vodní, terasovité a sklaní zahrady. K čemu však Sigiriya sloužila není tak úplně jasné. Údajně nechal pevnost vybudovat v 5.stol. králův syn Kassapa, který ve snaze zmocnit se trůnu zavraždil svého otce a obával se odplaty ze strany svého nevlastního bratra. Později zde skutečně došlo k potyčce mezi oběma bratry a Kassapa si nakonec prožízl hrdlo.  

Na sklaní pevnost Sigiriyu se můžete vydat při zájezdech s Go2. Více v sekci ZÁJEZDY SRÍ LANKA

Sigiriya

Sigiriya - královský palác nebo poutní místo?

Byl kdysi kolem roku 500 n.l. na vrcholu skály královský palác s bazénem? Nebo to byla pevnost s vodním příkopem či snad jen klášter a poutní místo?
Ať to bylo cokoliv, výstup po vnějších schodištích rozhodně stojí za trochu námahy! Cestou nahoru můžete obdivovat ve skále vytesané obrovské lví tlapy u vstupu na vrchol nebo barevné fresky žen bujných tvarů na skalním převisu. Jejich vyobrazení je vzhledem k době jejich vzniku více než neobvyklé. Z původních pěti set portrétů se jich dochovalo pouze 22. Barvy fresek jsou údajně původní. Na vrcholu hory se vám naskytne impozantní výhled do okolí.

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA PRŮVODCE 

Lví skála