Srí Lanka - ceny a měna

Ceny hotových jídel v restauracích na ostrově Srí Lanka jsou obdobné jako v ČR, ceny v místních jídelnách jsou oproti cenám v restauracích poloviční. Na Srí Lance pořídíte levně oblečení a obuv. Levná je i doprava vlakem a autobusem. Ceny vstupného jsou na Srí Lance několikrát vyšší pro cizince než pro místní, přesto však přijatelné. Ceny v obchodech jsou pevné, na tržnicích můžete zkusit o cenu smlouvat.

Srí Lanka ceny

Ceny ubytování na ostrově Srí Lanka

Ceny ubytování na ostrově Srí Lanka se v hlavní sezóně (listopad - duben) v kvalitních (nikoliv však luxusních) hotelích a guesthousech  na plážích pohybují okolo 130 USD za dvoulůžkový pokoj. Dále od pláže a ve vnitrozemí jsou ceny nižší, okolo 70 USD. Pokoje v luxusních a boutique hotelích stojí od 160 USD výše. Ubytování v jednoduše zařízených pokojích v soukromí lze dále od pláže a ve vnitrozemí pořídit od 20 USD.

Ceny ubytování se od skončení občanské války zvyšují závratnou rychlostí, kvalita služeb však zůstává v podstatě na stejné úrovni.

Ubytování Srí Lanka

Ceny ubytování - hlavní a vedlejší sezóna na jižním a západním pobřeží

Ceny ubytování na ostrově Srí Lanka jsou nejvyšší v období hlavní turistické sezóny od prosince do dubna s tím, že v období kolem Vánoc a Nového roku (někde až do poloviny ledna) dosahují svého maxima. K poklesu cen dochází od května do listopadu. Během evropských letních prázdnin v červenci a srpnu některé hotely ceny mírně zvedají.

Jídlo, Srí Lanka

Ceny Srí Lanka - příklady

snídaně na pláži: 60Kč
hlavní jídlo v restauraci na pláži: průměrná cena 60 - 120Kč
hlavní jídlo v místní jídelně (rice and curry, smažené nudle nebo rýže): 30Kč
čerstvý ovocný džus a pivo Lion 0,7l v restauraci: 40Kč (džus v ovocném baru 17Kč)
dřevěné vyřezávané masky (suvenýr): 85 - 500Kč dle velikosti a náročnosti
krabicové mléko 1l: 27Kč
litr benzínu: 24Kč
ojeté osobní auto toyota combi: přes 1.000.000 Kč 
taxi vozítko Tuk Tuk: 85 000 Kč
ceny vstupů Anurádhapura, Polonnaruva, Sigiriya, sloní sirotčinec, Hortonské pláně, safari Yala: 600Kč každé místo

Srí Lanka ceny - příklady

Měna ostrova Srí Lanka

Měna používaná na ostrově Srí Lanka se nazývá srílanská rupie. Zkratka měny je Rs., příp. LKR.
Směnné kurzy - rupie/česká koruna (květen 2019):
Rs/CZK.: 7,60   (CZK/Rs: 0,13)
Rs/USD rok 2019.: 175

Mince: 1,2,5,10 Rs.
Bankovky: 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000 Rs.

Srí Lanka měna

Jakou měnu na Srí Lanku

Oficiální měna na Srí Lance je srílanská rupie, aktuální kurz je 1 CZK = 8.04 Rs.

Peníze můžete vyměnit rovnou po příletu na letišti, směnné kurzy ve městech se neliší. Pokud půjdete do banky, nezapomeňte si s sebou vzít pas. V bankách Vám vymění dolary a eura. Ve městech existují oficiální směnárny, případně můžete směnit peníze v hotelech, kurz je tam ovšem méně výhodný. Na některých místech můžete platit i přímo v dolarech, většinou však jen ve větších městech.

Srí Lanka - bankomaty a platby kartou

Bankomaty na Srí Lance jsou dostupné na letišti a v každém městě. Fungují bez problémů, výběr bývá většinou omezen maximálně na 40.000 Rs.

Kartou můžete platit v hotelech a větších obchodech, ale není to samozřejmostí. Vždy si raději tuto možnost ověřte předem.

Ovoce jambu, Srí Lanka

Výběr z automatů a platby kartami na Srí Lance

Banky na Srí Lance mají širokou síť bankomatů, z nichž můžete vybírat peníze z vašeho účtu prostřednictvím platební karty. Bankomat vám vydá rupie. V hotelech a větších obchodech je možné platit platebními kartami. Hotely si za platbu kartou často připočítavají poplatek.

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA DOVOLENÁ