Jídlo a pití na Srí Lance

Tradiční jídla na ostrově Srí Lanka jsou pálivější, přesto však velmi chutná. Jídla připravovaná pro turisty v restauracích jsou přizpůsobena západním chutím a jsou méně kořeněná. Na jídelníčku jsou hojně zastoupeny především vynikající čerstvé ryby a mořské plody, dále kuřecí maso, čerstvá zelenina, rýže a nudle. V teplém tropickém počasí vás osvěží lahodné džusy z čerstvého ovoce.

Srí Lanka dovolená - jídlo Srí Lanka

Pálivé jídlo na Srí Lance - jak na to?

Tradiční srílanská jídla patří k nejostřejším na světě a stupeň pálivosti některých jídel je pro Evropana velmi překvapivý. Jídla připravovaná pro turisty jsou méně pálivá, přesto při objednávce jídla požádejte o „only little bit spicy“ variantu pokrmu - chilli pastu si pak můžete do jídla přidat vždy. Vždy můžete požádat o jídlo zcela bez chilli. První pomocí na chilli oheň v ústech je rýže, jogurt, okurka a alkohol.

Chili papričky

Kari Kari Kari

Základními surovinami místní kuchyně jsou rýže, kari a chilli koření, ryby a mořské plody, zelenina, čerstvě nastrouhaný kokos a z něho připravené kokosové mléko. Národním jídlem Srí Lanky je rice and curry (rýže a karí). Jedná se o velkou porci rýže a zpravidla čtyři druhy tzv. karí - jedno masové (např. kousky ryby, kuřete, krevety, kalamáry v chilli nebo kari omáčce) a tři zeleninová (např. žlutá čočka, fazolové lusky, zelí, dýně, jackfruit známý též jako chlebovník, sekané bylinky se strouhaným kokosem, brambory v kari omáčce). Tento pokrm se jí každý den k obědu a někdy i k večeři.

Domácí nepálivé rice and curry

Dodejte si trochu odvahy a ochutnejte vynikající kottu v některé z místních jídelen! Kottu jsou papírově tenké “palačinky” z rýžové mouky nasekané na drobno, osmažené na pánvi a smíchané nejčastěji se zeleninou a kuřecím masem. Kottu vám připraví na počkání podle vašeho přání v prosklených stáncích ve městech. Vše zapijte lahodným džusem z čerstvého ovoce.

Ceny jídel na ostrově Srí Lanka

Ceny jídel v restauracích se blíží cenám českým. Ceny v jídelnách nebo stáncích s občerstvením jsou výrazně nižší.

západní snídaně - 60Kč
smažené nudle nebo rýže - v restauraci 60Kč / v jídelně 30Kč
rice and curry - 60Kč v restauraci / 30Kč v jídelně
kottu v jídelně - 30Kč (velká porce)
grilovaný plátek tuňáka nebo grilované kuřecí stehno s přílohou - 80Kč
velká grilovaná ryba pro 2 osoby - 200Kč
humr - asi 500Kč
džus z čerstvého ovoce - 40Kč v restauraci / 17Kč v ovocném baru nebo v jídelně
pivo lion 0,7l - 40Kč v restauraci
celý čerstvý sladký ananas ve stánku - 28Kč
 

Kottu

Další jídla typická pro ostrov Srí Lanka

string hoppers – tenké provázkové nudle z kokosové mouky uvařené do tvaru hnízda podávané s kari omáčkou (typická srílanská snídaně)
egg hoppers – křupavé „palačinky“ ve tvaru misky z kukuřičné mouky s vajíčkem uprostřed
rotti – velmi tenké „palačinky“ z rýžové mouky plněné pikantní směsí nebo i banánem a čokoládou
pittu - rýžová mouka se smíchá s nastrouhaným kokosem, směs se naplní do válce a propaří párou, vznikne jakýsi knedlík, který se jí buď s cukrem nebo jako příloha masového karí
curd and honey (dezert) - přírodní jogurt s buvolího mléka přelitý sirupem (medem) z palmy kitul

Jednohubky

Ovoce na ostrově Srí Lanka

Na Srí Lance roste spousta druhů ovoce. Po celý rok jsou k dostání sladké banány, ananas, papája a melouny. Sezónním ovocem je například mučenka, avokádo, rambutan, mangostana a mango.

Pití na ostrově Srí Lanka

Srí Lanka je zemí čaje a Srílančané si vychutnávají šálek dobrého sladkého čaje každý den. Káva se zde takové oblibě netěší. Většina hotelů je napojena na městské vodovody a voda z kohoutků je pitná. Pokud byste měli pochybnosti o zdravotní nezávadnosti vody, pijte vodu balenou. Balená voda se prodává doslova na každém kroku. Bezkonkurenční jsou však lahodné džusy z čerstvého ovoce – limetkový, ananasový, banánový, papájový nebo mango džus. Dostanete je ve všech restauracích a dále ve fruit barech ve městech.

 

Mango juice Srí Lanka

Alkoholické nápoje na Srí Lance

Alkohol se prodává pouze v licencovaných obchodech a restauracích. V restauracích na plážích dostanete pivo i ostřejší alkohol bez problémů. Olíbený je Ginger beer, což je spíše než pivo zázvorová limonáda s trochou alkoholu, a dále pivo Lion (lahve 0,7l). Ochutnejte i tradiční místní destilát Old ARAK na bázi palmové cukrové šťávy.

 

 

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA DOVOLENÁ 

Pivo na Srí Lance