Co dělat na Srí Lance

Na Srí Lanku můžete vycestovat po celý rok, jen je třeba vhodně sestavit itinerář a vyhnout se oblastem ovlivňovanými monzuny.

Cestování po Srí Lance se vyjímá svou bohatou rozmanitostí sportovních i adrenalinových aktivit, gurmánských zážitků, božskou Ayurvedou a objevováním přírodních krás včetně divokého safari i několika kulturních památek.

Užijte si třeba aktivní dovolenou na Srí Lance v tropickém prostředí, díky kterému proniknete do tajů místní kultury či podlehnete relaxu tradiční Ajurvédy, u které si zároveň odpočinete a načerpáte novou energii.

Skvělý tip jak si svoji dovolenou na Srí Lance ještě více zpříjemnit lze také v kombinaci se cvičením jógy anebo surfingu. Pod dohledem zkušených lektorů a fyzioterapeutů se snadno a rychle naučíte jak správně a efektivně cvičit jógu či jak si udržet správný postoj ve vlnách oceánu během surfování.

Věděli jste, že na Srí Lance se ukrývá osm kulturních a přírodních památek zapsaných na seznamu UNESCO?

ONLINE PRŮVODCE OSTROVEM SRÍ LANKA od Go2

Srí Lanka dovolená - co dělat na Srí Lance

Co dělat na Srí Lance - poznávání a relax

 • Vydejte se na Jeep safari do Národních parků (např. NP Udawalawe, NP Minneriya, NP Yala, NP Wilpattu…) a užijte si pozorování divokých zvířat a několik druhů exotických ptáků. Těšit se zde můžete na stáda slonů, volně žijících v otevřené přírodě, opice, leopardy, krokodýly, pávy, pelikány, varany, buvoly a na další živočichy.

 

 • Srí Lanka je také jedinou destinací, kde můžete spatřit největší žijící a vzácný druh modrých velryb na světě. Tyto vzácné velikány můžete spatřit na vlastní oči, na přelomu června až do prosince, v okolí východního pobřeží pláže Nilavelli a Trincomalee.

 

 • Relaxujte a vychutnejte si horké slunce a koupání v teplém Indickém oceánu na jihozápadním pobřeží, kde se nachází ty nejkrásnější pláže Srí Lanky, např. Hikkaduwa, Unawatuna, Koggala, Welligama, Ahungalla či Bentota. A na závěr dne si dopřejte harmonickou tradiční Ayurvédskou masáž.

​​​​​​​

 • Pozorujte podmořský život a vyzkoušejte nezapomenutelné potápění a šnorchlování s mořskými želvami či pestrobarevnými rybičkami. K objevování mořského světa a živočichů doporučujeme navštívit např. Pigeon Island, což je jeden z nejkrásnějších korálových ostrovů Srí Lanky.

​​​​​​​

 • Chytněte tu správnou vlnu a vyrazte za surfováním na východní pobřeží do Arugam Bay - jedno z nejpopulárnějších surfařských míst, nedaleko jižního města Pottuvil. Ideální doba pro navštívení je v období květen – říjen, kdy z hlediska počasí je tato oblast pro surfování tou nejvyhledávanější. Surfování na Srí Lance je ideální sport vhodný i pro začátečníky. Učte se od profesionálů a navštivte surfařské lekce!

 

 • Pláže Hikkaduwa a Ahungalla nabízí také možnost návštěvy do nejznámějších středisek a rezervací pro ochranu mořských želv. K dispozici je zde pro všechny návštěvníky podrobný výklad o životním cyklu a ochraně mnoha ohrožených želvích druhů. Dále jsou v nabídce noční exkurze po plážích, za účelem vidět kladení vajec do písku a vylézání mnoha želv ven z oceánu a následné denní vypouštění malých novorozených želviček zpět.
Co dělat na Srí Lance

Co vidět na Srí Lance

 • Srí Lanka není ale jen tropický plážový ráj, ale nachází se v ní také nádherná horská scenérie s nezapomenutelnými výhledy na čajové plantáže a ukrytými vodopády uprostřed džungle, které jsou dokonalými turistickými tipy pro všechny milovníky horské turistiky a trekingu.

 

 • Ne nadarmo se o Srí Lance říká, že je to ostrov zeleného zlata! Navštivte Sira Liptona v NP Horton Plains a po cestě si vychutnejte lahodný šálek čaje v oblasti Nuwara Eliya – přezdívané Malá Anglie, v kombinaci s prohlídkou místní továrny, kde se čaj vyrábí a zpracovává. Dozvíte se vše o procesu výroby čaje a možná se i na památku vyfotíte se slavnými srílanskými sběračkami čajových lístků.

 

 • Zdolejte vrchol nejznámějšího legendárního skalního masivu Sigiriya, jež je přezdíván jako Lví hora a řadí se na seznam památek UNESCO. Nebo zvolte aktivní tempo a náročnější výšlap třeba na nejposvátnější horu Srí Lanky - Adamovu horu a horu Ella.

 

 • Svezte se a zažijte ikonickou jízdu vlakem s malebnými výhledy na pravé čajové a kokosové plantáže na nejznámější trase Kandy – Ella – Demodara.

 

 • Navštivte sloní sirotčinec Pinnawala, kde na vás čeká až 80 slonů včetně těch nejmenších, sloní sprcha v řece, krmení slonů ovocem a klidně i jízda na slonovi.

 

 • Podnikněte výlet do starodávného království Kandy – turisticky nejvíce navštěvovaného města, kde se každý rok koná slavný buddhistický festival Perahera. Také zde rozhodně navštivte Chrám Buddhova zubu, kde se nachází posvátná relikvie - Buddhův zub. Tato kulturní památka se mimojiné řadí také na seznam UNESCO.

 

 • Kousek od Kandy se také nachází Muzeum drahokamů, kde můžete spatřit výrobu těch nejdražších šperků na světě a poznat několik odrůd pravých modrých safírů, který nosila i princezna Diana ve svém prstenu a také jsou součástí českých klenotů. Pro návštěvníky je zde i video-projekce v českém jazyce, o těžbě drahých a vzácných kamenů z celé Srí Lanky.

 

 • Nádherná, voňavá a ohromující flóra Srí Lanky na vás čeká v královské botanické zahradě Peradeniya, kde uvidíte majestátní kokosovo-palmové aleje, vyhlášenou zahradu tropických orchidejí, kaktusy, bambusy i malé jezírko.

 

 • Pokud vás láká spíše prohlídka zahrady koření a vše o jeho pěstování, vyrazte do Matale Spice Garden. Jistojistě vás zde omámí např. vůně tradičního curry koření, červeného banánu, kakaových bobů a skořice. Zakoupit si zde můžete i vyhlášené Ayurvedské produkty, jako jsou např.: přírodní balzámy na silné bolesti hlavy, kloubů a svalů, pleťové krémy, 100% Aloe vera gel, bělící zubní pasty a prášky, vlasovou kúru, depilační krémy, kokosové oleje, skořicové oleje či pytlíčky s kořením a 100% vanilkový extrakt nebo esenci do kuchyně.

 

 • Vydejte se také směrem na jih ostrova za prohlídkou historické částí města Galle Fort, které je díky svým hradbám a unikátní architektuře, vybudované v holandském stylu ze 17. století a rovněž je zapsáno na seznamu památek UNESCO. K vidění je zde i krásná pláž s ikonickým majákem, obklopeným palmami. Galle Fort je také vyhlášené místo, kde se nachází výborné restaurace, kavárny a spousta krásných obchůdků se suvenýry. V zapadlých uličkách narazíte i na pouliční prodejce s tkanými látkami a oděvy, prodejce s tradičními dřevěnými srílanskými maskami a soškami slonů či na prodejce s drobným občerstvením – jídlo z ulice, tzv. street food.

 

 • Milovníci historie jistě ocení návštěvu pozůstatků královských paláců, které je možné vidět v bývalých královských městech Anuradhapura a Polonnaruva. Zde se nachází velké prastaré a kamenné sochy Buddhů, stupy a pagody bývalých panovníků. Sportovní nadšenci mohou využít nabídky pronájmu kol a obě tyto města projet na kole.
Co vidět na Srí Lance