Turistický průvodce Srí Lanka

Co Srí Lanka nabízí

Srí Lanka je malým ostrovem v Indickém oceánu, který však díky své dlouhé historii a kulturní a přírodní rozmanitosti nabízí ohromující množství atrakcí. Mezi sedmi památkami zapsanými na seznamu UNESCO najdeme paláce staré téměř 3000 let nebo původní deštný prales Sinharádža. 

Rozmanitá Srí Lanka

Pobřeží Srí Lanky lemují pláže s palmami, nížiny jsou pokryty rýžovými políčky a střed země je tvořen vysočinou s čajovými plantážemi. Dávná historie se odehrávala ve starověkých královských městech, kolonizátoři si za své sídlo zvolili pobřežní Galle. V národních parcích žije množství divoké zvěře a ptáků. 

Průvodce Srí Lanka od Go2

V průvodci ostrovem Srí Lanka od Go2 najdete kompletní přehled nejzajímavějších míst, která doporučujeme navštívit. Průvodce jsme sestavili na základě vlastních znalostí a zkušeností s cestováním po této exotické a krásné zemi.

Pláže Srí Lanka - Unawatuna

Exotické pláže lemované palmami, s bílým jemným pískem a tyrkysovou vodou najdete na jižním pobřeží. Pro odpočinek a plavání jsou nejvhodnější pláže v oblasti Mirissy, Unawatuny a Tangally. Kromě relaxace na pláži zde můžete pozorovat podmořský život a navštívit blízké národní parky se slony a gepardy, původní deštný prales a starodávnou pevnost Galle.

Sigiriya

Tajemný 200 metrů vysoký skalní masiv Sigiriya s pozůstatky osídlení na vrcholu je zapsaný na seznamu UNESCO a nachází v jinak rovinaté krajině nedaleko Dambuly. Samotná skála je magmatickou zátkou sopky, která už dávno erodovala. Skálu obklopují rozsáhlé vodní, terasovité a sklaní zahrady. K čemu však Sigiriya sloužila není tak úplně jasné. Údajně nechal pevnost vybudovat v 5.stol. králův syn Kassapa, který ve snaze zmocnit se trůnu zavraždil svého otce a obával se odplaty ze strany svého nevlastního bratra. Později zde skutečně došlo k potyčce mezi oběma bratry a Kassapa si nakonec prožízl hrdlo.  

Chrám Buddhova zubu v Kandy

Město Kandy nacházející se na okraji srílanské vysočiny obklopené hornatou krajinou bylo posledním královským městem až do roku 1815, kdy ho dobyli Britové. Pro buddhisty má Kandy nesmírný význam, neboť v bývalém královském paláci na břehu jezera je ukryta nejcennější relikvie Srí Lanky - Buddhův zub.  Na ostrově uprostřed jezera měl král Rážasinha vlastní harém a Britové později sklad munice. Nedaleko Kandy v Peradeniyi se nachází královská botanická zahrada.

Koloniální město Galle

Zajeďte si prohlédnout starou část města Galle na jižním pobřeží Srí Lanky. Díky své zachovalé unikátní architektuře domů ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci a původnímu opevnění z roku 1663 je město zapsáno na seznamu UNESCO. Je tu stará dosud funkční budova soudu, holandský kostel, muzea i luxusní hotely v nádherných historických budovách. Z hradeb s majákem je hezký výhled na oceán a město. Uličky města jsou plné obchůdků se šperky s drahokamy a suvenýry.

Dambulla

Jeskynní chrámy Dambulla jsou zapsány na seznamu UNESCO a leží u hlavní silnice dvě hodiny jízdy z Kandy na sever. Ve spodní části areálu je kýčovitý Zlatý chrám s obrovským zlatým sedícím Buddhou dokončený v roce 2000. Pět překrásně zdobených jeskyní se nachází vysoko na kopci s výhledem do okolí. Největší ležící Buddha, kterého zde můžete vidět, měří 15 metrů.

Polonnaruva

Králové sinhálského království si za svá sídla vybrali města Anurádhapuru, Polonnaruvu a na konec Kandy. Anurádhapura byla prvním královským městem. Po neustálých bojích ji král ale opustil a založil Polonnaruvu. V obou městech byly vybudovány rozsáhlé královské paláce a mohutné dágoby. Obě tyto města byla nakonec opuštěna a dnes jsou tu k vidění jen pozůstatky staveb roztroušené na rozsáhlých loukách. Kandy bylo královským městem do roku 1815, kdy ho dobyli Britové. Součástí komplexu královského paláce je Chrám Budhodva zubu.

Turistika Srí Lanka

Hornatá část ostrova Srí Lanka, v níž postupně mizí horko nížin, je tím pravým místem pro nenáročnou turistiku. Část vysočiny je  zapsaná na seznamu UNESCO. Jsou zde nekonečné čajové plantáže, svěží příroda s potoky a vodopády a impozantní vyhlídky s několikasetmetrovými srázy.

Hortonské pláně, Konec světa

Národní park Hortonské pláně je náhorní plošinou ve výšce přes 2000 m.n.m.  Je to krásná, tichá oblast vysočiny pokrytá trávou, lesy, jezery a vodopády zapsaná na seznamu UNESCO. Žije zde množství ptáků a jiné exotické zvěře, z nichž některé druhy můžete spatřit pouze na Srí Lance.  Kvůli husté mlze, která celou oblast zahaluje od 10. hodiny dopolední, byste zde měli být nejpozději v 7 hodin ráno.

 

Na Hortonské pláně a vyhlídku Konec světa se můžete vypravit v rámci našich ZÁJEZDŮ NA OSTROV SRÍ LANKA

Safari Yala Srí Lanka

Národní park Yala na jihovýchodě Srí Lanky skýtá skvělé podmínky jak pro ranní tak večerní safari. Safari v tomto NP je srovnatelné s nejlepšími safari v Africe. Koncentrace leopardů (40 kusů) je zde dokonce vyšší než v Africe. Žijí zde stáda slonů, sambaři, medvědi pyskatí, levharti skvrnití cejlonští, jeleni indičtí, divocí kanci, promyky, buvoli, krokodýli, šakali, opice a další druhy zvěře a velké množství ptáků.

Yala - kdy na safari
Nelepší dobou pro safari v národním parku Yala je období sucha, tj. prosinec - duben. Ranní i večerní safari bývají stejně dobrá. Vstup je možný jen v terénním autě s řidičem a stopařem.

 

Sloní útulek Pinnewala

Sloní útulek Pinnewala pečuje o 80 slonů různého stáří, od úplně malinkých až po slony vysokého věku. Někteří z nich byli nalezeni ve volné přírodě nemocní, zranění nebo opuštění. Nikde jinde na Srí Lance neuvidíte tolik slonů pohromadě. Dva slony z tohoto útulku darovala v říjnu 2012 srílanská vláda ZOO v Praze. Pinnewala se nachází asi půl hodiny jízdy autem od Kandy ve směru na Kolombo. U útulku jsou restaurace a obchody se suvenýry vyrobenými ze sloního trusu.

Adamova hora Srí Lanka

Adamova hora (Srí Pada) je poutním místem Srílančanů všech náboženství i mnohých turistů a čeká na zápis na seznam UNESCO. Nachází se na jihu vysočiny. Říká se, že každý obyvatel Srí Lanky na ní aspoň jednou za život vystoupí. Hora je vysoká 2 243 metrů. Poutní sezóna trvá od úplňku v prosinci do (úplňku) slavnosti Vesak v květnu. V ostatní měsíce může být výstup obtížný kvůli silnému dešti, větru nebo mlze a stezka může být kluzká.

Do programů našich zájezdů zařazujeme Adamovu horu na přání.

V budhistickém chrámu

Srí Lanka nabízí kromě hlavních turistických míst i rozličné zajímavosti, které stojí stranou turistického ruchu. Na pobřeží můžete vidět rybáře na kůlech, želví líhně, majáky nebo gejzír tryskající ze skály. Vydat se můžete i do obyčejného vesnického chrámu, kde však zažijete nevšední atmosféru klidu a úcty k Buddhovi.