Náboženství na souostroví Maledivy

Náboženstvím souostroví Maledivy je islám, k němuž se hlásí 99% obyvatelstva Malediv. Islám je monoteistické náboženství, to znamená, že uznává jednoho boha – Alláha. Islám uznává další dvě náboženství – křesťanství a judaismus. Stoupenci těchto náboženství, křesťané a židé jsou označováni jako „lidé knihy“, tzn. komunity, jimž bylo rovněž určeno prorocké poselství a jejichž víra by měla být respektována a chována v úctě na územích ovládaných muslimy.
Lidé jiného než muslimského vyznání nemohou získat maledivské občanství.

Holčička, Maledivy

Náboženství a oblékání na Maledivách

Na plážích je zakázán nudismus, ale s běžným plážovým oblečením mít problém nebudete. Při návštěvě domorodým obyvatelstvem osídlených ostrovů však respektujte jejich náboženství a oblečte se konzervativněji. Doporučujeme delší šortky nebo sukni pod kolena a tričko zakrývající ramena.

Maledivy - modlitby a ramadán

Islámské náboženství přikazuje muslimům modlitby 5x denně - před svítáním, v poledne, kolem půl čtvrté odpoledne, při západu slunce a zkraje večera. Otvírací doba obchodů a úřadů je na čtvrthodinu přerušována po každém svolávání k modlitbě. Lidé se k modlitbám schází v mešitách nebo se modlí tam, kde právě jsou - třeba v obchodě.

Postní měsíc Ramadán se na Maledivách nazývá Ramazan. Během tohoto měsíce by se muslimové měli od svítání do soumraku zrdžet jídla, pití, kouření a pohlavního styku. Čajovny, v nichž se prodává i jídlo, mají během Ramazanu zavřeno a obchody a úřady mají zkrácenou pracovní dobu.

Maledivy

Pozor na zlé duchy

Za vše, co není možné vysvětlit na základě náboženství nebo všeobecných znalostí lidí, mohou zlí duchové, kteří přicházejí z oblohy, pevniny a moře. Maledivci mají před nimi velký respekt a k ochraně před nimi používají lektvary, zaklínadla a citáty z koránu.