Náboženství na souostroví Maledivy

Maledivy uznávají pouze jedno náboženství a tím je islám, k němuž se hlásí 99% obyvatelstva Malediv. Maledivy jsou ale známé jako luxusní dovolenková destinace a z turismu Maledivám plynou nemalé finanční prostředky. Na klasických resortech nebudete nijak omezováni, pokud jde o oblékání nebo koupání se v plavkách. Restrikce naopak jsou na lokálních ostrovech Malediv, kde je vyžadováno nošení delších šortek, sukní a triček a koupání v bikinách je buď zakázané zcela, nebo povolené jen na nějaké menší pláži. Nekoupíte tam ani alkohol a jeho dovoz je zakázaný.

Islám je monoteistické náboženství, to znamená, že uznává jednoho boha – Alláha. Islám uznává další dvě náboženství – křesťanství a judaismus. Stoupenci těchto náboženství, křesťané a židé jsou označováni jako „lidé knihy“, tzn. komunity, jimž bylo rovněž určeno prorocké poselství a jejichž víra by měla být respektována a chována v úctě na územích ovládaných muslimy.
Lidé jiného než muslimského vyznání nemohou získat maledivské občanství.

Holčička, Maledivy

Náboženství a oblékání na Maledivách

Na plážích je zakázán nudismus, ale s běžným plážovým oblečením mít problém nebudete. Při návštěvě domorodým obyvatelstvem osídlených ostrovů však respektujte jejich náboženství a oblečte se konzervativněji. Doporučujeme delší šortky nebo sukni pod kolena a tričko zakrývající ramena.

Maledivy - modlitby a ramadán

Islámské náboženství přikazuje muslimům modlitby 5x denně - před svítáním, v poledne, kolem půl čtvrté odpoledne, při západu slunce a zkraje večera. Otvírací doba obchodů a úřadů je na čtvrthodinu přerušována po každém svolávání k modlitbě. Lidé se k modlitbám schází v mešitách nebo se modlí tam, kde právě jsou - třeba v obchodě.

Postní měsíc Ramadán se na Maledivách nazývá Ramazan. Během tohoto měsíce by se muslimové měli od svítání do soumraku zrdžet jídla, pití, kouření a pohlavního styku. Čajovny, v nichž se prodává i jídlo, mají během Ramazanu zavřeno a obchody a úřady mají zkrácenou pracovní dobu.

Přesné datumy ramadánu se každoročně mění, ale většinou spadají na měsíce březen/duben/květen.

Maledivy

Pozor na zlé duchy

Za vše, co není možné vysvětlit na základě náboženství nebo všeobecných znalostí lidí, mohou zlí duchové jinnis, kteří přicházejí z oblohy, pevniny a moře. Maledivci mají před nimi velký respekt a k ochraně před nimi používají lektvary, zaklínadla a citáty z koránu společně známé jako fandhita. Ty jsou připravována místním praktikem, který je používá například když žena nemůže otěhotnět nebo když rybáři mají nízký úlovek.

Mezi populární praktiky k odehnání zlých duchů je například napsání citátu z koránu na papír a přivázání tohoto papírku na pacienta. Další metodou je napsání citátu inkoustem na talíř, ten se pak zalije vodou aby se inkoust rozpustil. Tuto vodu pak pacient jako ochranu před zlem vypije.

Mezi další směsi patří isitri, milostný lektvar používaný při dohazování drahé polovičky, či jeho pravý opak varitoli, používaný k rozpadu manželství.

Zajímavost: Lidé jiného než muslimského vyznání nemohou získat maledivské občanství, nemohou se za občany Malediv provdat, nebo na Maledivách vlastnit nemovitost.

Svatá místa Malediv

V hlavním městě Malé posazená u hlavního náměstí Jumbooree Maidan se nachází nejdůležitější mešita země Golden Grand Friday mosque. Ta byla postavena v roce 1984 díky finančním darům z Pakistánu, Brunei, Malajsii, a států perského zálivu. Pro svůj impresivní moderní design se stala mešita symbolem hlavního města. Je postavena z bílého mramoru v jednoduchém, čistém stylu bez jakýchkoliv dekorací.

Pro turisty je mešita otevřena od 9 - 17 hod a mimo časy modliteb. Brány jsou také zavřeny 15 min před modlitbami a pak celou následující hodinu. Nejlepší doba k návštěvě je před polednem nebo mezi 14-15 hod.

Skupiny náhodných turistů nejsou v mešitě zcela vítány, pokud ovšem máte skutečný zájem si mešitu prohlédnout pak Vás jí rád provede jeden ze zaměstnanců u vchodu do budovy.

Na vstup do mešity musíte mít vhodné oblečení. Muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni či šaty.

Celkem v hlavním městě naleznete 30 mešit. Mešity se také nachází na každém větším obydleném ostrově, celá země jich pak má více jak 700.

V Malé naleznete také hrobku Abu Al Barakata, původem Marokana, který na Maledivy ve 12. století s sebou přivezl Korán. Později se z něho stal dokonce první sultán Malediv.

Státní Svátky a oslavy

Většina státních svátků se slaví podle islámského lunárního kalendáře jako třeba ramadán, islámský nový rok nebo den narození proroka Muhammada.

Zajímavost: Dnem volna na Maledivách je každý týden pátek. V tyto dny jsou obchody i kanceláře zavřené a od místních lidí je očekáváno, že část dne stráví v mešitě modlením.

Zajímavost: Původním náboženstvím do 12. století byl na Maledivách Buddhismus. Bohužel díky náboženskému extremismu byla většina památek z tohoto období na ostrovech zničena.