Kdy jet na Srí Lanku

Největší vliv na to, kdy jet na Srí Lanku má bezpodmínečně počasí.

Počasí na Srí Lance je odjakživa nepředvídatelné a lze velmi těžko určit předpověď i pouhý den dopředu.

Srí Lanka je destinací známou pro své specifické klimatické podmínky, kde roční období nehraje až takovou roli. Pravdou ale je, že díky tomu zažijete na svých cestách opravdové dobrodružství!

Kdy jet na Srí Lanku

Kdy vyrazit na Srí Lanku?

Na Srí Lanku můžete vyjet po celý rok, jen je třeba vhodně sestavit itinerář a vyhnout se oblastem ovlivňovanými monzuny.

 • tropické podnebí se na ostrově běžně projevuje střídavým obdobím sucha a dešťů
 • zároveň je zde značný výskyt monzunů a dešťových srážek, které ovlivňují v centrálních oblastech vlhkost vzduchu
 • průměrné denní teploty se obvykle pohybují okolo 25°C do 35°C během celého roku
 • v pobřežních oblastech v blízkosti oceánu jsou tyto teploty ideální pro strávení pobytu na plážích
Kdy vyrazit na Srí Lanku?

Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE .

 

 

Na Srí Lanku můžete jet na jaře, v létě, na podzim či v zimě

Na Srí Lanku můžete jet na jaře, v létě, na podzim či v zimě

Ať už se rozhodnete vyrazit na Srí Lanku na jaře, zaručeně se můžete těšit na slunečné a horké dny. Pokud se však rozhodnete utéct do tepla až v zimě, Srí Lanka bude také skvělou volbou, kde se ohřejete, opálíte a nasajete sluneční energii, která vám v průběhu šedých a zimních dnů obvykle schází!

Zimní dovolenou si užijete na Srí Lance v období od ledna do dubna. Pravděpodobnost výskytu srážek je v tyto měsíce minimální, proto je nejlepší volbou zavítat rovnou na jihozápadní pobřeží a užít si příjemný relax na plážích, např. v Hikkaduwa, Unawatuna, Koggala, Welligama, Ahungalla a Bentota. Hezké počasí na vás bude čekat v tomto období i na vysočině.

Pokud chcete na Srí Lance hodně chodit po horách a trekovat, doporučujeme březen a začátek dubna, kdy je počasí stálé a bez deště prakticky v celé Srí Lance. Vůbec nedoporučujeme podzim včetně listopadu, kdy bývá dešťových srážek v horské části Srí Lanky hodně.

V období prosinec – březen doporučujeme podniknout výlet na jeep safari do národních parků Srí Lanky.

Na jihozápadní pobřeží Srí Lanky můžete jet i od července do září. Dešťové srážky jsou v tyto měsíce jen občasné. Mějte se ale na pozoru, z důvodu rozbouřeného oceánu, který je v tuto dobu, ne vždy ideální na plavání a koupání! Opatrní buďte hlavně při okrajích pláže, jelikož písek se rychle smývá do oceánu a silný proud vody vás pak může snadno vtáhnout do moře.

Také můžete v tuto dobu vyrazit na Srí Lance na výlet do horských oblastí a na čajové plantáže (Ella, Nuwara Eliya). S očasnými dešťovými přeháňkami je ale třeba počítat.

Letní dovolenou si užijete na Srí Lance v období od dubna až do října. V tomto období doporučujeme navštívit východní pobřeží a zavítat do severovýchodní části vnitrozemí. Je zde převážně slunečno, denní teploty jsou vysoké a příjemné na strávení u moře. Oceán je v tomto období klidný a láká k různým vodním aktivitám a sportu. (např. beach volleyball, surfing, potápění, šnorchlování, jízda na skútru…)

Během letních prázdnin panuje také hezké počasí v severní polovině Srí Lanky, kde se nachází většina významných historických památek UNESCO, např. světoznámý Kulturní trojúhelník Srí Lanky zahrnující známé památky - Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa. Za návštěvu stojí také královské město Kandy a jeho proslulý Chrám Buddhova zubu, či světoznámý jeskynní chrám v oblasti Dambulla.

TIP: Pokud se rozhodnete vyrazit na Srí Lanku za surfováním, měli byste rozhodně jet na východní pobřeží Srí Lanky do Arugam Bay, což je jedno z nejpopulárnějších surfařských míst nedaleko jižního města Pottuvil.

JARO, PODZIM

 • přes den velmi horké počasí vhodné na vodní aktivity a pobyt u moře, opalování, koupání v oceánu
 • monzunové období s občasným výskytem tropických dešťů (květen/červen = nedoporučujeme jezdit)
 • nižší ceny, vhodná doba kdy jet na Srí Lanku a zažít příjemné cestování po ostrově, treking a turistiku
 • ve vnitrozemí se mohou objevit občasné tropické deště a večerní bouřky.

LÉTO, ZIMA

 • vyšší ceny a taxy za ubytování, především kvůli hlavní sezóně „Peak Winter Season“ a oslavami spojených s koncem roku
 • přes den vysoké teploty s možností deště a silným větrem
 • mezimonzunové období, místy může být oblačno s dešťovými přeháňkami
 • ve vnitrozemí o něco příjemnější a chladnější klima
 • aktivity vhodné jak pro pěší turistiku a cestování, tak i pro pobyt strávený na plážích
 • velký pozor věnujte občasným, velkým a silným přílivovým vlnám na okrajích pláže
Na Srí Lanku můžete jet na jaře, v létě, na podzim či v zimě

Vyražte na Srí Lanku v zimním období a podnikněte výlet lodí za velrybami a delfíny. Tyto vzácné velikány můžete vidět na vlastní oči od listopadu do dubna ve vodách oceánu na jihu, nedaleko Mirissy.

Co možná nevíte?

Srí Lanka není jen tropický plážový ráj, ale nachází se v ní také nádherné horské scenérie s nezapomenutelnými výhledy na čajové plantáže a ukrytými vodopády uprostřed džungle, které jsou dokonalými turistickými tipy, kam vyrazit na Srí Lance pro všechny milovníky horské turistiky a trekingu. Počasí je v těchto oblastech o něco chladnější, s větším výskytem dešťových přeháněk, každodenní mlhy a silného nárazového větru. Převážně, např. v Nuwara Eliya, Ella, Lipton´s Seat nebo v Horton Plains. Noční a brzké ranní teploty zde klesají až ke 10 °C.

Více o počasí na Srí Lance se dočtete v kapitole SRÍ LANKA POČASÍ.

Co možná nevíte?