Ubytování Srí Lanka

Dovolená na Srí Lance nejsou pouze výlety a dny strávené na pláži, ale i nutnost zajistit si pojištění, vybrat si, která místa chcete navštívit nebo zvolit vhodné ubytování. S přílivem turistů, který stále roste, se zvyšuje poptávka po ubytování na Srí Lance i jeho nabídka. Ať už dáváte přednost rodinným penzionům nebo vás více lákají resorty přímo na pobřeží, budete mít z čeho vybírat. Pokud stále ještě tápete, kde se na Srí Lance ubytovat, následující článek se vám pokusí vaše rozhodování usnadnit.

Cena ubytování na Srí Lance 

Cena za ubytování na Srí Lance závisí nejen na vašem výběru, ale i na několika dalších faktorech. Prvním z nich je lokalita. Obecně platí, že v centru měst a vesnic najdete dražší ubytování. Čím dále od centra, v případě pobřeží od pláže, tím je cena nižší. Jako další hraje roli čas, kdy na Srí Lanku vyrazíte. Během období dešťů jsou ceny výrazně nižší, než během vrcholu sezóny od prosince do března. Vliv na cenu má i to, zda máte ubytování na Srí Lance zamluvené předem či nikoliv.

Srí Lanka dovolená - ubytování Srí Lanka

Srí Lanka - druhy ubytování

Hostely: Nejoblíbenějším druhem ubytování na Srí Lance pro cestovatele, kteří putují pouze s batohem na zádech, jsou hostely. Ty obvykle tvoří společenská místnost, kde můžete přijít do kontaktu s ostatními a společné ložnice, ve kterých jsou většinou čtyři a více postelí. Platí se tedy za místo ke spaní, ale některé hostely nabízejí i soukromé pokoje. Na Srí Lance jsou hostely především ve větších městech a v turistických oblastech. Díky jejich značné popularitě se vyplatí udělat si rezervaci předem. Spousta hostelů vám nabídne i snídani nebo společný organizovaný výlet po okolí zdarma.

Cena: od 100 Kč za noc

Rodinné penziony: Jak už název napovídá, rodinné penziony jsou provozovány rodinami, většinou staršími páry, které mají v domě dostatek místa pro poskytnutí ubytování turistům. Poznáte je podle nápisu „guest house“ a nepřítomnosti recepce. Majitelé jsou vždy ochotni vám pomoci, rádi si s vámi popovídají a nechají vás nakouknout za dveře každodenního života na Srí Lance. Rodinné penziony často nabízejí i domácí snídaně či večeře. Máte tak možnost ochutnat autentické jídlo, které je kolikrát levnější než v restauraci. Rezervace není nutná. Stačí vejít dovnitř a zeptat se, zda mají nějaké volné pokoje, na což vás většinou upozorní i cedule před domem. V případě, že ano, majitel vám poskytne krátkou prohlídku. Pokud se vám ubytování na Srí Lance zamlouvá, přichází nejdůležitější část celého procesu – vyjednávání ceny. Majitelé jsou na tento postup zvyklí a částka, kterou vám zprvu navrhnou, jde většinou o nějakou tu rupii snížit.

Cena: od 200 Kč za pokoj

Hotely: Pod název „hotel“ spadá na Srí Lance mnoho ubytovacích zařízení, jejichž úroveň i cena se značně liší. Průměrný hotelový pokoj je nově zařízený, má klimatizaci a samostatnou koupelnu, kde teče teplá voda. Od tohoto standardu se hotely rozchází dvěma různými směry. Hotelový pokoj tak může být bez klimatizace a se starším vybavením, nebo se naopak může jednat o honosnou komnatu s postelí s nebesy a balkónem. Je lepší mít hotel zarezervovaný, ale není to pravidlem. Smlouvat se dá i zde. Samozřejmě ne pokud stojíte na recepci pětihvězdičkového hotelu s 24 hodinovou ostrahou.

Cena: od 400 Kč za pokoj

Resorty: Jedním z nejluxusnějších ubytování na Srí Lance jsou resorty. Většina z nich se nachází v turistických oblastech, především na jižním pobřeží ostrova. Hosté mohou zajít do restaurací s evropskými standardy, na masáž, do posilovny, k bazénu nebo dokonce na soukromou pláž. Vysoká cena je dána vysokou úrovní a vy se tak můžete těšit na prvotřídní servis.

Cena: od 1000 Kč za pokoj

Ubytování Srí Lanka - Nuwara Eliya
Srí Lanka - druhy ubytování

Zkuste to jinak

Neláká vás ani jedna z předchozích variant nebo byste rádi vyzkoušeli něco nového? Způsobů, kde složit hlavu je nesčetně mnoho a kreativitě se meze nekladou. Nezapomenutelným zážitkem může být i přenocování na nevšedním místě.

  • Dům na stromě: Na Srí Lance je spousta resortů, které vedle standartních pokojů nabízejí i ubytování v korunách stromů. Probudit se pár metrů nad zemí ve skrýši, po které v dětství toužil snad každý z nás, je zárukou krásného začátku nového dne. Ubytovat se můžete například v Back of Beyond, které začalo tento typ ubytování na Srí Lance poskytovat jako první již v roce 2007 nebo v resortu Kumbuk River.
  • Bungalov: Ze spánku vás pomalu ale jistě probírá šumění oceánu. Přes pletenou stěnu pronikají první ranní paprsky. Stačí jen otevřít dveře a stojíte přímo na pláži. I takhle může vypadat probuzení v bungalovu. Bungalov je malá chatka umístěná zpravidla tam, kde chcete zůstat už napořád. Jejich zařízení se liší od pouhé matrace na zemi po luxusně vybavený interiér. Na Srí Lance najdete bungalovy především na pobřeží, ale i v její centrální části. Pokud vás láká mít tento malý baráček na pár dní pro sebe, zamluvte si jej co nejdříve. Jsou totiž velice oblíbené.
  • Pod stanem v národním parku: Při návštěvě Srí Lanky jistě neminete některé z jejích safari, kde můžete pozorovat buvoly, slony nebo gepardy ve volné přírodě. Komu jeden den na korbě džípu nestačí, může zde přenocovat. V národních parcích se nacházejí jak hotely, tak i stanové osady, kde jste před divokou zvěří v bezpečí, přesto vás neochrání před v noci ožívajícími zvuky divočiny. Takovéto kempy naleznete například v národních parcích Yala, Udawalawe nebo Kumana.
  • Noc strávená uprostřed čajové plantáže: Centrální část Srí Lanky je jedním velkým oceánem čajových lístků. Tato malebná krajina ukrývá malé vesničky, panoramatické výhledy a usměvavé sběračky čaje, které sbírají čerstvé lístky, z nichž se vyrábí proslulý srílanský čaj. Jako by se tu čas zastavil. A kdo by se chtěl zastavit s ním, má jedinečnou možnost ubytovat se ve staré čajové továrně předělané v butikový hotel nebo v bungalovech, které kdyby dávno sloužily jako domov pro správce čajových plantáží.
  • Soukromý ostrov: Jaké to je mít pro sebe celý ostrůvek nacházející se u pobřeží exotického ráje? I odpověď na tuto otázku vám Srí Lanka může poskytnout. Ve srílanských vodách je jen hrstka ostrovů, kde se dá ubytovat. Jedním z nich je Taprobane Island poblíž známé rybářské vesnice Weligama. Jeho soukromý vlastník ho pronajímá skupinám 10 – 12 lidí. K dispozici vám je špičkový kuchař, nádherné prostory residence a první řada ve výhledu na oceán a nad ním zapadající slunce.

Stále nemáte vybráno? Možnosti ubytování na Srí Lance tímto zdaleka nekončí a nabízí se i méně běžné způsoby, jak si nocleh zajistit.

  • Airbnb: Celosvětově fungující portál Airbnb zprostředkovává ubytování na Srí Lance v soukromých pokojích, bytech či domech, které jejich majitelé dočasně nevyužívají. V dnešní době na jejich stránkách uvidíte inzerce i spousty hotelů a rodinných penzionů, ale dají se zde najít zajímavé, autentické a výhodné nabídky.
  • Couchsurfing: I cestovatelé mají svou sociální síť. Jmenuje se Couchsurfing a svůj profil si zde může založit kdokoli, kdo má rád cestování – třeba i jen po České republice. Následně se jedná především o nabízení „svého gauče“ na přespání nebo naopak hledání noclehu. Můžete tak ubytovat cestovatele z celého světa nebo se podívat, jak vypadá domov člověka z opačného konce zeměkoule. Vše probíhá zadarmo. Platíte pouze v naturáliích, jako jsou suvenýry, a kulturní výměnou jako je vaření nebo přiblížení zvyků a tradic svého národa. Couchsurfing funguje v každé zemi, a tím pádem i na Srí Lance. Najdete zde spousty cizinců, kteří na ostrově žijí pouze dočasně, ale i místních obyvatel. Spíše než o úsporu peněz se jedná o jedinečnou zkušenost.
Srí Lanka - druhy ubytování
Srí Lanka - druhy ubytování
Srí Lanka - druhy ubytování

Ubytování na Srí Lance s Go2

V rámci zájezdu s Go2 budete bydlet v ubytovacích zařízeních, která jsme pro vás osobně vyzkoušeli a máme s nimi jen ty nejlepší dlouholeté zkušenosti. Pokud budou vaše představy jiné, rádi vám pomůžeme s výběrem a zajistíme pro vás ubytování na Srí Lance dle vašich preferencí. Bude to tedy bungalov na pláži nebo koloniální hotel v srdci Perly Indického oceánu?

Srí Lanka - druhy ubytování