Užitečné informace pro dovolenou na Maledivách

Zde je několik užitečných informací, které byste měli znát před cestou na dovolenou na Maledivy. Najdete zde mimo jiné informace o časovém posunu, elektřině, telefonování a internetu na Maledivách, s jakou měnou jet na Maledivy a jaké zvolit oblečení pro dovolenou na Maledivách.

Maledivy dovolená - informace

Časový posun na souostroví Maledivy

Maledivy, resp. hlavní město Malé, mají časový posun +4 hodiny oproti času zimnímu a +3 hodiny oproti českému letnímu času. Mnohá letoviska mají ještě časový posun +1 hodina oproti Malé, abyste měli pocit, že den je delší a ráno si mohli přispat. Časový posun oproti sousední Srí Lance je -0,5 hodiny.

Východ a západ slunce na Maledivách
Slunce vychází okolo 6. hodiny ranní a zapadá okolo 6. hodiny večerní. Stmívání je velmi rychlé.

Západ slunce Maledivy

Jakou měnu na Maledivy

Doporučujeme jet na dovolenou na Maledivy s americkými dolary. Maledivské rufie použijete jen při výletu do hlavního města Malé. V bankách v Malé vám vymění dolary, eura i libry. Ceny za ubytování, služby, jídlo a výlety jsou v resortech uvedeny v dolarech a v dolarech se také platí.  

Výběr z bankomatů a platby kartami na Maledivách
Ve všech letoviscích je možné platit platebními kartami (např. MasterCard, Visa, Amex).  V resortech se veškerá útrata za dobu pobytu připisuje na účet pokoje a platí se najednou při odjezdu. Bankomaty s možností výběru hotovosti ze zahraničních účtů najdete v Malé.
 

Dovolená Maledivy

Co s sebou na Maledivy

Na dovolenou na Maledivy si zabalte lehké letní bavlněné oblečení, plavky, příp. velký lehký šátek na pláž. Maledivy jsou muslimskou zemí, proto je nutné si při návštěvě domorodých osad a hlavního města Malé obléci konzervativnější oblečení (kalhoty a  sukně zakrývající kolena, tričko zakrývající ramena). 
Dále nezapomeňte na sluneční brýle, pokrývku hlavy, krém na opalování s ochranným faktorem 35 a více, panthenol na ošetření spálené kůže (koupíte v lékárně), repelent na komáry (např. oranžový OFF). Hodit se může i malá baterka.

Pláž Maledivy

Pitná voda na Maledivách

Neslaná voda se na Maledivách získává odsolováním vody mořské. Každé letovisko má své vlastní odsolovací zařízení. Voda z kohoutků není pitná, doporučujeme pít jen vodu balenou. Cena za 1,5 litrovou láhev pitné vody se v letoviscích pohybuje mezi 4 a 8 dolary. V některých letoviscích dostanete láhev pitné vody každý den na pokoj a osobu zdarma.

Maledivy - pták

Elektřina na Maledivách

Maledivy (kromě hlavního města Malé) nemají centrální rozvodnou síť elektřiny. Každé letovisko má proto svůj vlastní naftový generátor. Elektrické napětí je střídavé 220-240V, 50Hz. Zásuvky jsou tříkolíkové, často shodné s evropskými. Adaptér je k zapůjčení na recepci a většinou zdarma.

Pláž Maledivy

Telefonování a internet na Maledivách

Roaming na Maledivách funguje, ale odchozí i příchozí hovory jsou velmi drahé (kolem 80 resp. 60Kč/1min.). Vodafone však funguje jen zřídka, O2 a T-Mobile jsou bez problémů.  Při použití hotelového telefonu zaplatíte na tříminutový mezinárodní hovor asi 15 USD.
Telefonní předvolba Malediv: +960

Internet na Maledivách
Všechna letoviska na Maledivách disponují internetovým připojením i WiFi, které je většinou za poplatek. Pokud předpokládáte, že na internetu strávíte více času a vámi vybraný resort neposkytuje WiFi zdarma, kupte si na letišti mobilní internet pro notebooky a tablety.
 

Maledivy

 

Pokud víte, že budete potřebovat během dovolené na Maledivách často telefonovat do Evropy, kupte si na letišti maledivskou SIM kartu s nabitým kreditem některého místního operátora (Dhiraagu nebo Watanya Telecom, cca 15 USD). Tento výdaj se vám vrátí při prvním hovoru.

 

Spropitné na Maledivách

K cenám za jídlo a ubytování je účtován 10% příplatek za obsluhu, takže další spropitné již není třeba dávat. Doporučujeme dát spropitné zaměstnancům, kteří zajišťují úklid vašeho pokoje (7 dolarů za týden při odjezdu) nebo pomáhají se zavazadly v hotelu nebo na letišti (1 USD).

Spropitné Maledivy

Otvírací doba v Malé

Pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek. Pátek a sobota jsou volné dny. Obchody mají otevřeno od 8 nebo od 9 hodin do 17 nebo 18 hodin, některé i déle. V průběhu dne mohou mít přestávky na oběd a na modlitby.

 

ZPĚT NA MALEDIVY DOVOLENÁ