Srí Lanka - užitečné informace

Zde naleznete několik užitečných informací, které byste měli znát před cestou na dovolenou na Srí Lanku.

Jak je to s vízovou povinností na ostrov Srí Lanka se dočtete v sekci SRÍ LANKA VÍZUM

Srí Lanka dovolená - informace Srí Lanka

Časový posun na Srí Lance

Srí Lanka se nachází v indickém časovém pásmu. Časový posun oproti České republice o +4,5 hodin v zimním čase a o +3,5 hodin v letním čase. Na Srí Lance není zimní a letní čas zaveden.

 

NÁŠ TIP!
Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE .

 

Západ slunce, Srí Lanka

Srí Lanka – Ceny vstupného

Vstupy na památky a do národních parků jsou na Srí Lance v porovnání se vším ostatním velice drahé. Ceny za vstupy na Srí Lance jsou takto navýšené pouze pro turisty kvůli rozhodnutí vlády. Místní většinou platí jen zlomek ceny. Konkrétně vstup na Sigiryiu je stojí pouhých 8 korun! I přes tyto propastné rozdíly se jedná o dobrou investici, na kterou budete ještě dlouhé roky vzpomínat. Vstup na památky lze většinou platit jak v rupiích, tak i v dolarech.

 • Sigiryia: 30 USD
 • Pollonaruwa: 25 USD
 • Anuradhapura: 25 USD
 • Chrám Buddhova zubu v Kandy: 10 USD
 • Jeskynní chrámy v Dambulle: 10 USD
 • Národní park Horton Plains: 15 USD + jeep z Nuwara Eliya 30 USD
 • Národní park Yala: 50 USD vč. pronájmu jeepu pro 2 osoby

 

Skalní pevnost Sigiriya

Co s sebou na Srí Lanku

Na Srí Lanku si zabalte lehké letní bavlněné oblečení, plavky, letní obuv a pohodlné boty na turistiku. Teplejší oblečení oceníte v horských oblastech a při výstupech v nočních nebo brzkých ranních hodinách.

Určitě se neobejdete bez slunečních brýlí, pokrývky hlavy, krému na opalování s vyšším ochranným faktorem a přípravku na ošetření spálené kůže. Hodit se vám bude i malá lehká baterka a pláštěnka nebo deštník. Dále zaručeně oceníte repelent proti komárům s vysokým obsahem DEET. Repelent je možné pořídit i přímo na místě.

Při návštěvě chrámů musíte mít zahalená ramena i kolena, proto je tedy potřeba oblečení přizpůsobit místním požadavkům, jinak vás dovnitř nepustí. Tyto partie stačí zakrýt jen lehkým šátkem. Občas šátky můžete koupit i před chrámem, ale cena bývá několikanásobně vyšší než normálně.

Nezapomeňte si sbalit lékárničku se základním vybavením, hygienický gel na ruce nebo hygienické ubrousky. Doporučujeme také pořídit si kopii pasu, kterou uložte odděleně od ostatních dokladů.

Před odjezdem je nezbytné uzavřít cestovní pojištění, které pokryje případné léčebné výlohy nutné k vašemu ošetření.

Baťa na Srí Lance

Pitná voda na ostrově Srí Lanka

Hotely jsou většinou napojeny na městské vodovody a voda z kohoutků je pitná. O zdravotní nezávadnosti vody se vždy raději ujistěte na recepci.

Mimo hotelové resorty je kohoutková voda pouze užitková a je tedy potřeba kupovat balenou, která je k dostání všude, u pouličních stánků i v minimarketech. Cena za 1.5 litru se pohybuje od 80 Rs do 150 Rs.

Plážová restaurace

Elektřina na Srí Lance

Elektrické napětí na Srí Lance je 230V, 50Hz. Zásuvky nejsou stejné jako v České republice, jsou většinou tříkolíkové, ale adaptér není potřeba. Horní zdířka se odjistí pomocí propisky, což vám v případě potřeby hotelový personál nebo majitel ubytování ochotně předvede. Občas může docházet ke krátkodobým výpadkům elektřiny, ale velké hotely obvykle mají vlastní záložní zdroje.

Nádraží, Srí Lanka

Telefonování a internet na Srí Lance

Roaming na Srí Lance funguje, ale odchozí i příchozí hovory jsou velmi drahé. Určitě se vám vyplatí pořídit si lokální sim kartu.

Přímo na letišti je několik stánků telefonních operátorů, kteří nabízí výhodné datové balíčky. Doporučujeme Dialog, která má na Srí Lance nejlepší pokrytí. Průměrná cena za 10 GB se v přepočtu pohybuje kolem 250 Kč.

Internet

Internetové kavárny jsou široce dostupné ve všech turisty navštěvovaných oblastech. Cena za 1 hodinu používání internetu je v přepočtu asi 20 Kč. Můžete si zde i vytisknout nebo okopírovat dokumenty.

WiFi zdarma má většina hotelů i restaurací na plážích.

 

NÁŠ TIP!
Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE .

 

Telefonování na Srí Lance

Spropitné a smlouvání na Srí Lance

K cenám za jídlo a ubytování bývá často účtován 10% příplatek za obsluhu. Tento příplatek je vnímán spíše jako součást ceny, obsluze se nechává neoficiální spropitné dle uvážení.

Smlouvání na Srí Lance

Smlouvání na Srí Lance je běžnou záležitostí, ale pouze v některých situacích. Ceny v hotelech, restauracích a obchodech jsou pevné. Stejně tak jako vstupné do památek a jízdenky na vlak nebo autobus. Smlouvat můžete zkusit v soukromém ubytování. A určitě se nebojte smlouvat s tuk tukáři, taxikáři a na tržnici. Tady můžete původní cenu snížit třeba i na polovinu.

Pro turisty může být dohadování o ceně často nepřirozené, ale pro místní obyvatele je to každodenní rutina, proto se smlouvání rozhodně nebojte.

Tržnice, Srí Lanka

Srí Lanka suvenýry - co koupit

Slavný cejlonský čaj

Srí Lanka je patří k největším výrobcům čaje na světě, a proto je nejčastějším suvenýrem právě čaj, který můžete koupit v klasických obchodech, tržnicích nebo továrnách na zpracování čaje. Pokud absolvujete prohlídku továrny na čaj, dozvíte se hodně zajímavých informací a můžete se projít po okouzlujících čajových plantážích. Po skončení exkurze je možné čaj také ochutnat a rovnou koupit. Mají opravdu velký výběr a nabízí i krásná dárková balení.

Srílanské koření

Srí Lanka je ostrovem koření, získáte zde skvělou skořici, pepř, chilli, kurkumu, koriandr, hřebíček a mnoho dalšího. Pokud se chcete dozvědět podrobnosti o rostlinách, ze kterých se koření získává, můžete navštívit některou ze zahrad koření. Koření však nakupte raději v obchodě nebo na tržnici, vše zde seženete levněji.

Srí Lanka - šperky

Na Srí Lance se těží drahokamy, které patří mezi nejkrásnější na světě. Můžete si tak pořídit jedinečné šperky s drahými kameny. Drahokam, který se nachází pouze na Srí Lance, se nazývá Měsíční kámen, protože má modravý lesk podobný barvě měsíčních paprsků. Legenda praví, že paprsky měsíce se za úplňku proměnily ve třpytící kámen, který má magické vlastnosti.

Ostatní suvenýry

Dalšími vyhledávanými a oblíbenými suvenýry jsou:

 • vyřezávané dřevěné masky
 • výrobky z kůže - pásky, peněženky, batohy, kabelky i oblečení
 • výrobky z kokosových skořápek a výrobky z mušlí
 • sošky slonů, Buddhů a dalších bohů
 • ručně tkané výrobky
 • šátky
 • obrázky
 • přírodní kosmetika
 • produkty ze sloního trusu – papírové zápisníky, pohlednice a další
Katamarány

Doprava na Srí Lance

Veřejná doprava na Srí Lance

Tuk tuky

Veřejná doprava na Srí Lance je sice pomalá, ale také velmi levná. Klasickým dopravním prostředkem na Srí Lance je tuk tuk, do kterého se vejdou až tři osoby. Je běžné s řidiči smlouvat, cenu si domluvte a potvrďte ještě před tím, než vyrazíte na cestu.

Vlaky a autobusy

Jízdenku na vlak si můžete koupit v první, druhé nebo třetí třídě. První třída vám garantuje místo na sezení, ale neexistuje ve všech spojích. Jízdní řády vlaků zjistíte v aplikace SL Trains.

Oficiální jízdní řády pro autobusy neexistují. Stačí však jen přijít na autobusové nádraží a místní řidiči vám ochotně pomohou. Jsou zde klasické autobusy, které vyráží ve chvíli, kdy je autobus alespoň z větší části zaplněn. Také můžete použít soukromé autobusy, které jsou sice o něco dražší a pro méně osob, ale jsou rychlejší a často klimatizované.

 

Pronájem auta s řidičem

Na vzdálenější výlety nebo přesuny si také můžete pronajmout auto s řidičem. Zaplatíte sice více, než kdybyste cestovali s místními, ale cesta bude rychlejší, komfortnější a řidič bude i vaším průvodcem.

Tip: Stáhněte si aplikaci Pick me, pokud se chcete vyhnout smlouvání. Pick me je dostupné spíš ve větších městech a funguje podobně jako Uber. Nabídne vám možnost objednání tuk tuku, malého vozu, klasického auto i dodávky a rovnou uvidíte i cenu, kterou zaplatíte.

Bezpečnost na Srí Lance

Srí Lanka je považována za velmi bezpečnou zemi pro cestovatele, ale vzhledem k teroristickům útokům z dubna 2019 doporučujeme sledovat aktuální informace vydané Ministerstvem zahraničních věcí.

Kriminalita na Srí Lance

Kriminalita na Srí Lance je poměrně nízká, místní lidé jsou velmi přátelští, ale doporučuje se dodržovat základní bezpečnostní opatření:

 • nenechávejte své věci bez dozoru;
 • pokud odcházíte z ubytování, doklady mějte s sebou nebo je dejte do hotelového trezoru;
 • dejte pozor na kapesní zloděje;
 • respektujte a dodržujte místní pravidla a etiketu.

Srí Lanka - očkování

Doporučené očkování na Srí Lanku je proti žloutence a břišnímu tyfu. Povinná očkování pro evropské cestovatele není stanoveno, ale i tak je dobré tuto informaci před cestou ověřit. Obecně je doporučeno dbát na základní hygienická pravidla, pít balenou vodu a omývat ovoce a zeleninu před konzumací. Při přechodu na místní stravu se z počátku mohou vyskytnout žaludeční potíže.

Vzteklina na Srí Lance

Na Srí Lance je mnoho toulavých psů, kteří si žijí svým vlastním životem. Jsou zvyklí na místní i na turisty, nebývají příliš vlezlí, většinou si lidí moc nevšímají. Zvířata však nekrmte, mohou přenášet choroby a být nakaženi vzteklinou. Pokud by vás jakékoliv zvíře pokousalo, je potřeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Večer se vyhněte odlehlým tmavým místům, psi se tam shlukují do větších tlup a setkání s nimi může být nepříjemné.

Tip: Před cestou na Srí Lanku se můžete registrovat do databáze DROZD, která organizuje pomoc českým občanům v nouzi. Stačí jen vyplnit základní informace o cestě, údaje o spolucestujících a kontaktní osobu v České republice. V případě přírodních katastrof nebo zhoršení bezpečností situace v příslušné destinaci vás Ministerstvo zahraničních věcí může rychle informovat o aktuální situaci.