Užitečné informace

Zde je několik užitečných informací, které byste měli znát před cestou na dovolenou na ostrov Srí Lanka.

Dozvíte se, jaký je časový posun Srí Lanky vůči ČR, jakou měnu si vzít na dovolenou na Srí Lanku, co si s sebou zabalit, jak je to s pitnou vodou, elektřinou, telefonováním a internetem na Srí Lance a jaké suvenýry si můžete přivézt ze Srí Lanky.

Zda potřebujete pro cestu na ostrov Srí Lanka víza, se dočtete v sekci SRÍ LANKA VÍZUM

Srí Lanka dovolená - informace Srí Lanka

Srí Lanka - časový posun

Časový posun na Srí Lance +4,5 hodiny oproti českému zimnímu času a +3,5 hodiny oproti času letnímu.
Slunce vychází kolem 6.hodiny ranní a zapadá přibližně čtvrt hodiny po 6.hodině večerní. Půl hodiny po západu slunce je už úplná tma.

Západ slunce, Srí Lanka

Jakou měnu na Srí Lanku

V bankách vám vymění dolary, eura i libry. Někdy jsou ceny uváděny v dolarech a dolary lze někdy platit. Doporučujeme tedy jet na Srí Lanku s dolary. Peníze si můžete vyměnit už na letišti, směnné kurzy ve městech se neliší. Méně výhodný kurz dostanete v hotelích. 

Ovoce jambu, Srí Lanka

Co s sebou na Srí Lanku

Zabalte si jen lehké letní bavlněné oblečení a plavky. Teplejší oblečení užijete pouze v horách kolem měst Haputale a Nuwara Eliya. Z obuvi jsou nejlepší vietnamky (zakoupíte levně na Srí Lance mimo jiné i v prodejnách Baťa), případně pohodlné boty na turistiku. Dále nezapomeňte na sluneční brýle, pokrývku hlavy, krém na opalování s ochranným faktorem 35 a více, panthenol na ošetření spálené kůže (koupíte v lékárně), repelent na komáry (např. oranžový OFF). Hodit se vám bude i malá baterka a deštník (jako ochrana proti slunci i dešti).

Baťa na Srí Lance

Pitná voda na ostrově Srí Lanka

Hotely jsou většinou napojeny na městské vodovody a voda z kohoutků je pitná. O zdravotní nezávadnosti vody se ujistěte na recepci. V případě pochybností pijte vodu balenou, kterou není problém zakoupit kdekoliv.

Plážová restaurace

Elektřina na Srí Lance

Elektické napětí na Srí Lance je 230V, 50Hz. Zásuvky nejsou stejné jako v ČR. Jsou většinou tříkolíkové, někdy dvoukolíkové, ale adpatér není potřeba - horní zdířka se odjistí pomocí propisky (hotelový personál ochotně předvede). Každá zásuvka má svůj vypínač. Může docházet ke krátkodobým výpadkům elektřiny, ale velké hotely mívají vlastní záložní zdroje.

Nádraží, Srí Lanka

Telefonování a internet na Srí Lance

Roaming na Srí Lance funguje, ale odchozí i příchozí hovory jsou velmi drahé (kolem 80 resp. 60Kč/1min.). Pokud víte, že budete potřebovat během dovolené na Srí Lance telefonovat, kupte si na letišti SIM kartu s nabitým kreditem některého místního operátora (Dialog, Etisalat, Airtel). Přednabitá karta stojí cca 250Kč. Volání do ČR stojí asi 3,50Kč, SMS zpráva 1Kč. Volání po Srí Lance do sítě stejného operátora stojí 0,20Kč, SMS zpráva je skoro zadarmo.
Mezinárodní předvolba Srí Lanky: +94

Internet na Srí Lance
Internetové “kavárny” jsou široce dostupné ve všech turisty navštěvovaných oblastech. Cena za 1 hodinu používání internetu je asi 20Kč. Můžete si zde i vytisknout nebo okopírovat dokumenty. WiFi zdarma má většina hotelů i restaurací na plážích. Levný je na Srí Lance mobilní internet pro notebooky - 214-250Kč za měsíc dle operátora u nejrychlejšího připojení (doporučujeme Mobitel nebo Dialog).  Rychlost internetu je na Srí Lance pomalejší než v ČR.

 

Telefonování na Srí Lance

Spropitné a smlouvání na Srí Lance

K cenám za jídlo a ubytování bývá často účtován 10% příplatek za obsluhu. Tento příplatek je vnímán spíše jako součást ceny nežli spropitné. Obsluze se nechává “neoficiální” spropitné dle uvážení (např. u dražší večeře 50-100Rs).

Smlouvání na Srí Lance
Smlouvání není na Srí Lance tak běžné jako v jiných asijských zemích. Ceny za ubytování jsou většinou pevné. Pokud se vydáte na dovolenou na Srí Lanku mimo hlavní sezónu, můžete zkusit smlouvat u ubytování v soukromí. Ceny v obchodech jsou rovněž pevné. Smlouvat můžete zkusit na tržnicích, kde vám jako turistovi řeknou určitě vyšší cenu než místnímu. Úspěch ale není zaručen.
 

Tržnice, Srí Lanka

Srí Lanka suvenýry - co koupit

Srí Lanka je zemí čaje, a proto je nejčastějším suvenýrem přiváženým z této země krabička čaje zakoupeného v některé z továren na zpracování čaje. Dalšími vyhledávanými suvenýry jsou vyřezávané dřevěné masky, koření (v zahradách s kořením je koření předražené, kupujte na tržnicích nebo v klasických obchodech), výrobky z kůže, z kokosových skořápek a ze sloního trusu, batikované oblečení a obrázky. Staré město Galle je plné obchůdků se šperky s drahokamy, které se na Srí Lance těží.

 

 

ZPĚT NA SRÍ LANKA DOVOLENÁ 

Katamarány