Náboženství na ostrově Srí Lanka

Náboženství má na ostrově Srí Lanka obrovský význam. V roce 2008 byla Srí Lanka označena za třetí nejvíce nábožensky založenou zemi na světě. Pokud se vás na Srí Lance někdo zeptá, jaké máte náboženství, a vy řeknete, že žádné, bude to pro něj nepochopitelné. A pravděpodobně svou otázku zopakuje. Převažuje zde buddhismus.

Náboženství Srí Lanka

Náboženské složení na Srí Lance

Náboženské složení na Srí Lance
buddhismus 69,1%
islám 8,5%
hinduismus 7,1%
křesťanství 6,2%


Buddhismus
Na Srí Lance nejrozšířenější buddhismus je náboženstvím největší etnické skupiny, Sinhálců. Jejich život je tímto náboženstvím značně ovlivněn, což se projevuje v jejich myšlení, kultuře, architektuře i umění. Buddhisté věří v reinkarnaci a oslavují každý úplněk (tzv. pója day) - nepracují, neměli by pít alkohol, navštěvují chrámy, přináší do chrámů obětiny v podobě květů, meditují, modlí se a poslouchají kázání. Zajděte v den úplňku do některého z mnoha buddhistických chrámů a zažijte tuto výjimečnou atmosféru.

Islám
Islám je náboženstvím Muslimů, potomků arabských obchodníků, kteří na Srí Lanku přicházeli od 8. století n.l. Islamisty potkáte na celém ostrově, nejvíce pak na celém východním a severozápadním pobřeží. Dá se očekávat, že se islám bude na Srí Lance dále rozšiřovat, což se ale nebude líbit ostatním náboženským skupinám. 

Hinduismus
Hinduismus přišel na Srí Lanku s Tamily z Indie. Převážně hinduistická je severní část ostrova, dále východ země a horské oblasti s čajovníkovými plantážemi.

Křesťanství
První zmínky o křesťanství na Srí Lance pochází z 1. století n.l. Masivní vlna křesťanství však přišla až s příchodem Portugalců v 16. století. Portugalci se snažili obrátit na křesťanství hlavně rybáře v osadách na západním pobřeží od Kolomba až na sever země. Dalšími reformátory pak byli Holanďané a Britové.

V chrámu na Srí Lance
Obětiny Buddhovi

Adamova hora

Velký význam má pro všechna náboženství na Srí Lance Adamova hora. Říká se, že každý obyvatel Srí Lanky na ní aspoň jednou za život vystoupí. Srílanský název hory je Srí Pada (Svatá hora). Hora je vysoká 2 243 m. Poutní sezóna trvá od úplňku v prosinci do slavnosti Vesak (do úplňku) v květnu.
Při výstupu je třeba zdolat asi 5 200 schodů. Na vrcholu je ve skále otisk velkého chodidla. Křesťané věří, že chodilo patřilo Adamovi a Adamova hora byla prvním místem, kam došlápl, když byl s Evou vyhnán z ráje. Buddhisté věří, že své chodilo zde otiskl Buddha, hinduisté Kršna a muslimové Alláh. 

Adamova hora Srí Lanka