Maledivy - jídlo a pití

Každé letovisko nabízí jiný typ služeb, nicméně obecně je jídlo na Maledivách v hotelových restauracích velmi chutné, inspirované středomořskou, indickou, arabskou a asijskou kuchyní. Základními surovinami jsou tradičně ryby a mořské plody, kuřecí a hovězí maso, rýže, zelenina a koření. Vepřové maso je výjimečně k dostání pouze v resortech, na obydlených ostrovech je zakázané.

Čerstvé džusy jsou vyráběny nejčastěji z banánů, ananasu, limetky a papáji.

Jídla mimo letoviska je většinou velmi pikantní a kořeněná.

Maledivy - jídlo a pití

Maledivy - pití

V hotelových resortech budete mít na výběr z široké nabídky nealkoholických i alkoholických nápojů, čerstvých ovocných džusů, piva, kávy a čaje. Voda z kohoutků na Maledivách není pitná, doporučujeme pít jen vodu balenou.

Tradiční nápoje na Maledivách

V čajovnách v Malé je podávána pitná voda a čaj, případně nealkoholické pivo. Čaj se pije na Maledivách černý a hodně sladký a někdy se do něho přidává sušené mléko. Klasické mléko na Maledivách neseženete. Maledivy jsou muslimskou zemí, proto na celém souostroví nenajdete ani jednu krávu.

Tradiční nápoj na Maledivách je Raa neboli míza z kokosové palmy. Je to velmi sladký, aromatický a oblíbený nápoj. Určitě také musíte ochutnat Kurumbu, čerstvý kokosový ořech.

Nezapomeňte, že alkoholické nápoje můžete konzumovat pouze v resortech nebo na safari lodích. Na obydlených ostrovech a v Malé je alkohol přísně zakázaný.

Džus na Maledivách

Skutečnou chuť Malediv najdete v Malé

V hlavním městě Malé můžete ochutnat tradiční jídlo typické pro Maledivy, které je ale výrazně pálivější než jídlo na Maledivách podávané v resortech. Pravou chuť Malediv nejlevněji okusíte v místních čajovnách, které jsou označeny jako Tea shop, Café nebo honosně Hotel. Maledivská kuchyně je ovlivněna hlavně kuchyní indickou, srílanskou a arabskou. Pokrmy obsahují převážně rybí maso a plody moře a jsou rozdělovány na tzv. long eats a short eats.

Long eats na hlad, short eats na chuť

Long eats je označení pro velká jídla, tedy snídani, oběd nebo večeři. Obvykle se podávají rybí polévky, různé knedlíčky z rybího masa nebo ostré rybí karí servírované s rýží nebo plackami z nekvašeného těsta zvanými roši.

Short eats (označované též jako hedhikaa) jsou naproti tomu maledivské svačiny podávané s černým čajem. Jsou to malé jednohubky, a to jak slané, tak sladké. Při ochutnávání se můžete řídit základním pravidlem, že co je tmavé, to je pálivé a obsahuje rybí maso, a co je světlé nebo zářivě barevné, to je většinou velmi sladké.

Po hlavním jídle na Maledivách se často žvýkají betelové listy v kombinací s arakenovými ořechy, limetkovou pastou a hřebíčkem. Je to velmi specifická chuť, turisté tento místní zvyk většinou moc často nepraktikují.

Jídlo Maledivy

Jídlo na Maledivách - Ryby a mořské plody

Rybolov na Maledivách je možný celoročně, proto jsou čerstvé ryby a mořské plody základem maledivského jídelníčku. Velmi oblíbený je tuňák, který se používá jako základní surovina mnoha místních jídel na Maledivách a upravuje se nejrůznějšími způsoby. Tuňáka si může dát sušeného, grilovaného, dušený nebo třeba obaleného v pepři. Na obydlených ostrovech si můžete koupit výborné tuňákové konzervy, jejich cena je výrazně nižší než u nás. V resortech je často v nabídce i mečoun, na ostrovech si můžete objednat hlavně různé druhy makrel nebo chobotnice.

Jídlo na Maledivách - Ryby a mořské plody

Ovoce a zelenina na Maledivách

Z lokálního ovoce můžete ochutnat hlavně kokosové ořechy, mini banány, chlebovník, ananas a mango. Nabídka ovoce na Maledivách je sice poměrně široká, ale jeho ostatní ovoce je dovážené, stejně tak jako téměř všechna zelenina.

Ovoce a zelenina na Maledivách

Stravování na obydlených ostrovech

Na obydlených ostrovech se můžete stravovat v penzionech, hotelech nebo v bistrech a restauracích, pokud tedy na ostrovech jsou. Jestli chcete ochutnat pravou maledivskou stravu, nemusíte se bát ani malých lokálních bister, kam chodí místní obyvatelé.

Na ostrovech je také veškerá občanská vybavenost včetně obchodů se smíšeným zbožím, kde si můžete nakoupit základní potraviny. Výběr je však poměrně omezený a ceny jsou zhruba 2x vyšší než v České republice.

Maledivské speciality

Maledivská kuchyně je skvělá a určitě si každý vybere to své, ale jestli chcete ochutnat něco ryze tradičního, doporučujeme zkusit některý z těchto pokrmů:

  • Miruhulí boava - chapadla chobotnice, která se dusí v omáčce z listů kari, hřebíčku, česneku, cibule, kokosového oleje, papriky a chilli; ·
  • Mas huni – směs tuňáka, kokosu a chilli, jí se zastudena; 
  • Roši – placky z nakvašeného těsta; 
  • Kottoroshi – placky roshi zapečené s tuňákem, zeleninou a chili; 
  • Mas Riha – rybí curry; 
  • Kulhimas – tuňák v ostré červené omáčce;  
  • Garudhiya – tuňáková polévka; 
  • Gulha – těstovinové kuličky plněné uzenou rybou;
  • Bajiya – pečivo naplněné směsí ryb, kokosu a cibule a mnoho dalšího.
Stravování na obydlených ostrovech

Jídlo a pití na Maledivách v resortech

Každý resort má sice odlišnou nabídku služeb, nicméně hotelové restaurace servírují jídlo na Maledivách nejčastěji formou bufetu s širokou nabídkou předkrmů, polévek, hlavních jídel a zákusků. Pokud budete bydlet v některém z luxusním hotelů, obědy a večeře dostanete formou a lá carte menu. Zde si můžete taky zaplatit servírování jídla přímo ve vaší vile nebo na jiné místo, které si vyberete.

Jídlo v resortech je přizpůsobené turistům a dětským návštěvníkům, strava proto není tak ostrá a kořeněná jako na obydlených ostrovech. V resortech je také možné konzumovat alkohol, dostanete zde pivo, víno, koktejly i destiláty nejrůznějších druhů.

V letoviscích neexistuje obchod s potravinami nebo se smíšeným zbožím, jsou zde obchody jen se suvenýry a nebo s oblečením, doplňky a kosmetikou.

Stravování na safari lodích

Na safari lodích máte k dispozici nealkoholické i alkoholické nápoje všeho druhu. Stravování na lodích je zajištěno formou bufetu.

Jídlo a pití na Maledivách pro děti

Jestliže cestujete s dětmi, doporučujeme se informovat předem, zda je hotel family friendly a jestli mají v nabídce jídla přímo pro děti, nicméně z bohatých bufetů si většinou vybere opravdu každý. Dětskou výživu pro kojence a batolata není možné dokoupit v resortech, musíte si ji tedy případně přivézt s sebou nebo koupit na některém lokálním ostrově.

Jídlo a pití na Maledivách v resortech

Ceny jídla na Maledivách

V hotelových resortech se vám finančně vyplatí varianta all inclusive, pokud je k dispozici nebo alespoň plná penze. Ceny na Maledivách v restauracích jsou jinak poměrně vysoké, drahé je jídlo i pití. V každém letovisku je minimálně jedna restaurace a za jedno jídlo zaplatíte od 20 USD, cena může být samozřejmě i mnohem vyšší, záleží na kategorii restaurace.

Nejlevnější jídlo je na obydlených ostrovech v místních bistrech, cena za jednu porci se pohybuje 5 – 10 USD.

Ceny jídla na Maledivách

Podmořské restaurace na Maledivách

Jestli chcete zažít naprosto jedinečný zážitek, můžete navštívit některou z podmořských restaurací. Nyní je na Maledivách těchto restaurací několik a každá je specifická a výjimečná něčím jiným.

Nezapomeňte si zajistit včasnou rezervaci stolu, kapacita i otevírací doba restaurací je omezena. Je potřeba také dodržovat dress code a zjistit si případné další podmínky a pravidla. Například v restauraci Ithaa Undersea Restaurant, první podmořské restaurací na světě, je možné být s dětmi pouze v době oběda, večeře jsou určené je pro dospělé návštěvníky.

Ceny jsou samozřejmě o dost vyšší než v klasických restauracích, orientačně zaplatíte 100 USD – 300 USD za osobu. K nákladům je také potřeba připočítat cenu dopravy lodí do podmořské restaurace a zpět na váš atol.

Podmořské restaurace na Maledivách