Hortonské pláně

Národní park Hortonské pláně je náhorní plošinou ve výšce přes 2000 m.n.m. 

Je to krásná, tichá oblast vysočiny pokrytá trávou, lesy, jezery a vodopády zapsaná na seznamu UNESCO.

Žije zde množství ptáků a jiné exotické zvěře, z nichž některé druhy můžete spatřit pouze na Srí Lance. 

Kvůli husté mlze, která celou oblast zahaluje od 10. hodiny dopolední, byste zde měli být nejpozději v 7 hodin ráno.

 

Na Hortonské pláně a vyhlídku Konec světa se můžete vypravit v rámci našich ZÁJEZDŮ NA OSTROV SRÍ LANKA

Hortonské pláně

Hortonské pláně - vyhlídka Konec světa

Trek na vyhlídku Konec světa

Turistický okruh Hortonských plání měří 9,5 km a cestou se stáčí k Bakerovým vodopádům a pak pokračuje k vyhlídce Konec světa (World’s End). Odpočinkovým vyhlídkovým tempem trek většinou trvá kolem 3 hodin. Plošina Hortonských plání náhle končí 880 metrů hlubokým srázem. Další krok už udělat nemůžete - odtud pochází název vyhlídky Konec světa.

Náročnost turistického okruhu není vysoká. Oproti výšlapu na Adamovu horu je značně lehčí, ovšem i zde platí trek nepodcenit nevhodnou obuví.

Při treku budete procházet obklopeni různorodou scenérií od hustých lesů přes holé pastviny. V okolních lesích také volně rostou známá koření jako je pepř, skořice či kardamon.

Hortonské pláně Srí Lanka

Vodopády v parku rozhodně stojí za to!

Nejznámější vodopády jsou Baker’s Falls sahající do výšky 20 m tvořeny řekou Belihul Oya. Pojmenovány jsou podle Sira Samuela Bakera, známého objevitele, který se zasadil o vytvoření evropsky zemědělského osídlení ve městě Nuwara Eliya.

Slab Rock Falls jsou dalšími, méně známými vodopády v oblasti Hortonských plání. Dostanete se k nim z jedné z hlavních turistických tras přes park, jen pozor - výstup může být náročný díky příkrému terénu.

Vodopády v parku rozhodně stojí za to!

Počasí a vhodná doba k návštěvě Hortonských plání

Vstupem do parku se dostáváte do nejchladnějšího a nejvíce větrného místa celého ostrova.

Počítejte s častými dešti v průběhu celého roku. Oblast je často zahalena v mlze a spadá do oblasti s nejvyšším spádem srážek na ostrově.

Nejlepší viditelnost zde bývá dopoledne během sezony sucha - od ledna do března. V únoru počítejte s ranní zmrzlou jinovatkou.

Průměrná teplota je zde 13°C. Ta se ovšem výrazně mění během roku, ale také během dne. Přes noc teploty klesají k 5°C a přes den se mohou vyšplhat až na 27°C. Během monzunové sezony se větry svojí silou přibližují k vichřicím.

Počasí a vhodná doba k návštěvě Hortonských plání

Jak se dostat na Hortonské pláně

Autem: Město Nuwara Eliya je místem, kde většina turistů tráví noc před brzkým ranním výstupem na Hortonské pláně. Cesta z města na začátek túry trvá většinou 2 hodiny a jezdí se buď taxi nebo pro ty s dobrodružnou povahou tuk-tukem.

Vlakem: Do národního parku se dostanete ze stanic Haputale, Ella a Nanu Oya díky přímým vlakovým spojením. Vlaková stanice je ve vesnici Ohiya vzdálená 10 km od vstupu.

Doporučená cesta: Další možností je příjezd vlakem do koloniální stanice Pattipola - nejvýše položenou stanicí na Srí Lance ve výšce 1,897 m. Během cesty máte krásné výhledy do okolí. Odtud je to pak 14 km na Hortonské pláně. Na tento úsek doporučujeme vzít taxi, či tuk-tuk.

Park má dva protilehlé vstupy. Od obou vstupů je to pak 3 km vzdálená cesta k hlavnímu návštěvnickému centru, odkud se vychází na trekový okruh.

Jak se dostat na Hortonské pláně

Jaká zvířata jsou k vidění v národním parku?

Hortonské pláně tvoří jednu z hlavních oblastí k pozorování ptactva na celé Srí Lance.

Srílanští sloni z této oblasti vymizeli kolem roku 1940. I tak ale v oblasti naleznete množství větších zvířat jako jsou mohutní sambarští jeleni, kterých je zde až na 2,000. Dále jsou zde fialově zbarvené opice, obří veverky, nebo divočáci.

V roce 2010 zde zoologové z Anglie poprvé vyfotografovali jedno z 10 nejvíce ohrožených druhů zvířat na světě - červenookého loriho štíhlého.

 

Ceny a vstupné do národního parku

Ceny za vstup do Národního parku Hortonské pláně patří mezi ty vyšší na Srí Lance a také mezi vysoce matoucí na kalkulaci. Po poplatcích za vjezd, za daně, a za vstupné cena vychází na USD $15 za osobu.

Jaká zvířata jsou k vidění v národním parku?

Top 5 TIPŮ k návštěvě Hortonských plání

Vyrazte brzo ráno

Pokud dorazíte po 10 ráno tak je více než pravděpodobné, že z vyhlídky uvidíte pouze hustou bílou peřinu z mraků a mlhy. Zde platí pravidlo čím dříve tím lépe. Východy slunce jsou zde zvláště krásné.

Vhodná příprava se vyplatí

Vezměte si s sebou na vyhlídku vhodnou obuv, pokrývku hlavy, krém na opalování, teplou bundu/mikinu s dlouhým rukávem na ranní nízké teploty, svačinu a vodu (hotely v okolí většinou nabízejí snídaňové balíčky).

Opatrnosti není nikdo dostatek

Na samém konci vyhlídky při strmému srázu dolů nejsou žádná zábradlí. Dejte pozor, kam vkráčíte, hlavně pokud berete na vyhlídku děti.

Průvodce se vyplatí

I když tento park patří mezi jeden z mála na Srí Lance kde není povinné mít průvodce, určitě chybu neuděláte, když si jednoho na den domluvíte. Místní průvodci znají místa s nejlepšími výhledy, kam za zvířaty a také pro bezpečnost v období s hustými mlhami. Cena průvodce se pohybuje kolem $ 5 USD.

Vyberte vhodný den a termín k návštěvě parku

Pokud možno, vyvarujte se návštěvě Hortonských plání o víkendu a během státních svátků. Oblast je populární jak mezi místními turisty, tak těmi zahraničními a cesta na treku bývá často hodně plná. Období od ledna do března je doba s nejlepší viditelností.

Hortonské pláně

Kde se ubytovat

Dobrá volba je přenocovat ve městě Nuwara Eliya, vzdáleného 32 km od národního parku. V oblasti je velký výběr kvalitního ubytování za dobré ceny.

Další možností je ubytování ve městě Ohiya, vzdáleného pouhých 8 km od Hortonských plání. Ovšem město není až tak pěkné a ubytování ne až tak kvalitní.

Nezapomeňte smlouvat: Ceny hotelů nejsou nikdy fixně dané. Pokud zamlouváte ubytování na přímo, pak byste měli vždycky smlouvat o ceně. Místní to neberou jako urážku, naopak je to místním zvykem se o ceně “hádat”.

 

Na šálek čaje do Farr Inn

Krásným místem na posezení je koloniální budova Farr Inn, bývalá lovecká chata pro vysoce postavené britské úředníky. V současné době je z chaty stylová kavárna a návštěvnické centrum s vystavenými ukázkami z flory a fauny parku. Farr Inn se nachází u parkoviště při vstupu do parku.

Hortonske plane