Malé - kam zajít, co vidět

Malé - kam zajít, co vidět

Poznejte náboženství Malediv

Prohlédněte si krásnou Starou páteční mešitu - nejstarší mešitu na Maledivách postavenou v roce 1656 z korálového kamene a uvnitř vyzdobenou lakovanými dřevořezbami.

Jen pozor - platí zde pravidlo, že vstup do mešity je pro ne-muslimy zakázaný. Povolený je pouze v případě, že máte oficiální povolenku z ministerstva. V praxi ovšem platí, že pokud jste konzervativně oblečení a budete chtít navštívit mešitu mimo časy modliteb, pak Vás budovou rádi provedou.

Největší mešitou v zemi je Velká páteční mešita, jejíž zlatá kupole se stala něco jako symbolem hlavního města. Postavena v roce 1984 za finanční pomoci od států perského zálivu, Pákistánu, Bruneje a Malajsie, Velká páteční mešita je zajímavá pro svoji architektonickou jednoduchost. Budova je postavena čistě z mramoru a její jak interiér tak exteriér je velmi prostý s minimem dekorací.

 

Za historií a kulturou do muzea

Prohlédněte si expozice Národního muzea, jehož budova bývala součástí sultánského paláce. Mnohé předměty patřily sultánům, a některé nashromáždil norský mořeplavec Thor Heyerdahl. Bohužel hodně artefaktů hlavně s buddhistickou tématikou bylo zničeno náboženskými extrémisty v roce 2012.

Oázu klidu najdete v přilehlém Sultánově parku, který má více písku než trávníku, a je lemován stromy nabízející příjemný stín k odpočinku.

 

Objevte místní trhy

Žádná návštěva Malé se neobejde bez návštěvy místních trhů, zvláště toho rybího. Toto místo je duší a srdcem Malé. Uvidíte zde, jak rybáři přináší své úlovky z lodi přímo na trh z vedlejšího přístavu hned u tržnice. Na trhu jsou k vidění a ke koupi obrovští tuňáci, chobotnice nebo kanicové. I když maledivské ženy na trh většinou nechodí, není se čeho obávat, cizinek si tady nikdo nevšímá.

Dalšími trhy, které byste neměli minout, jsou s místními produkty. Lidé z celé země se zde sejdou, aby prodali hlavně místní ale i importované výrobky, zeleninu a ovoce. Nejvíce zde na stáncích uvidíte přirozeně banány a kokosy a různé druhy produktů z nich vyrobených. Prodávají se zde také betelové listy, které místní celodenně přežvykují. Procházka po trhu a pozorování místních je jedinečná šance, jak poznat ty pravé Maledivy.

Rybí trh v Malé

Využijte dlouhé čekání na noční odlet z Malediv k návštěvě Malé
Hydroplány ze vzdálenějších resortů přiváží turisty na letiště brzy odpoledne. Mezi příletem hydroplánu a odletem letadla do Evropy je často několik hodin. Tuto dobu můžete využít k návštěvě Malé - lodě do Malé odplouvají z přístaviště u letiště každých 10 minut, cesta trvá 10 minut a prohlídka Malé vám nezabere více než 2 hodiny. Zavazadla si můžete odložit za poplatek do letištní úschovny.