Doprava na Srí Lance

Dopravní systém na Srí Lance a v samotném centru hlavního města Kolomba je opravdu pro všechny cestovatele a návštěvníky velkým zážitkem. Dopravním kolonám, které jsou každodenním stereotypem na každém rohu se nelze nijak vyhnout. Sotva lze najít semafor či dopravní značení mimo centrum celého ostrova. Dopravní předpisy či předepsaná pravidla řízení na silnicích se tu jen málokdy dodržují. Neplatí zde žádné pravidlo pravé ruky, ale spíše pravidlo, kdo dřív zatroubí, ten uhne a kdo dřív uhne, ten dřív jede.

Jízdní řády

Jízdní řády jsou na Srí Lance jedna velká neznámá. Většina místních lidí se ale zde umí orientovat bez problémů a vědí přesně, kam si stoupnout nebo popř. kam zavolat či kde hledat. Nejlepší radou a doporučením pro všechny cestovatele, kteří chtějí využít městskou hromadnou dopravu je tedy se kdykoliv a kohokoliv zeptat, klidně z ulice a informaci si ověřit. Místní lidé zkrátka vždy vědí a pro nás Evropany budou jízdní řády na Srí Lance pořád velkou záhadou.

Veřejná doprava na Srí Lance - autobusy

Veřejné autobusy

Cestování místními veřejnými autobusy indické značky TATA se pro běžné turisty a cestovatele Srí Lankou může stát mnohdy až nepohodlným zážitkem a mačkající se tlačenicí.
Všechny veřejné autobusy se v centru Kolomba běžně zastavují mávnutím ruky, na znamení řidiči, který na moment své vozidlo zastaví a lidé do něj naskakují, někdy téměř doslova za jízdy. Po celou dobu má většinou autobus otevřené dveře, což je v mnoha veřejných dopravních prostředcích známou a také jedinou možnou klimatizací. Potěšující ale je, že i přes veškerý nekomfort se Srílančani vždy a za jakýchkoliv okolností na vás usmívají. Proto i v ten nejnepohodlnější okamžik během jakékoliv jízdy se i vám na tváři vykouzlí úsměv, který musíte všem oplatit.


Také si můžete povšimnout, že pokud je autobus narvaný k prasknutí, spousta lidí neví jak by vytvořili více místa a kam by také umístili své kabelky nebo batohy. Proto zde funguje jedno praktické pravidlo, kterým se tu každý řídí. Všechny batohy a kabelky musí každý po nastoupení do autobusu sundat a odložit je buď do přední části autobusu k řidiči, na jednu hromadu nebo do přihrádek nad sedadlo anebo (a to nejčastěji) na klín cizím sedícím osobám. Takže pokud sedíte a máte svůj batoh na klíně, je dost pravděpodobné, že dostanete ještě druhou nálož.


Dalším neobvyklým překvapením v dopravních prostředcích je také stání v koloně nebo čekání na zastávce, během něhož nastoupí do autobusu chudí žebráci, kteří nejprve povypráví svůj příběh ve sinhálštině a když domluví, prochází uličkou a s nataženou dlaní prosí a žebrají o peníze.
Každý den jsou všechny autobusy v centru velmi přelidněné, protože se stále jedná o nejlevnější dopravní prostředek, který využívá téměř většina domácich. Styl jízdy probíhá v doprovodu hlasitých melodií a písniček, které hrají z televize visící obvykle nad panem řidičem.

Během jízdy také neminete pana revizora – obvykle velmi štíhlého a trochu ušmudlaného mužíka s barevnými papírky v ruce, který na každé zastávce pravidelně křičí a vříská: "Ba-hi-nna, Ba-hi-nna, Ba-hi-nna!" Jako pokyn k rychlému nastupování a vystupování. Od lidí pak tenhle mužík vybírá za jízdy pár drobných na jízdenku. Někdy jízdenku dostanete, někdy ne, ale platit musíte vždy. Většinou je to jen něco málo okolo 20 -70 rupií, v závislosti na vzdálenosti, kam daleko máte namířeno. Místo, kde chcete vystupovat si ale musíte pohlídat sami a včas upozornit pana revizora či ostatní postávající lidi, kdy a kde budete vystupovat.

Vládní autobusy

Pokud se chcete vydat za cestováním někam daleko, (např. z centra Kolomba směrem na jih či východ na krásné pláže nebo surfovat) je lepší zvolit jízdu tzv. Government busem neboli vládním autobusem, který slouží většinou pro přepravu osob na dlouhé vzdálenosti. Poznáte jej tak, že má obvykle červenou barvu a jízda v něm, bude stejně nezapomenutelným zážitkem jako v obyčejném veřejném autobusu, jen s tím rozdílem, že bude trvat dvakrát tolik hodin s menším počtem zastávek.

Vládní autobusy mají většinou své jízdní řády, kterými se řídí. Občas ale může být velký problém tyto jízdní řády dohledat, ať už na autobusových zastávkách nebo na internetu. Proto je vždy lepší zvolit osvědčenou metodu a na informace o odjezdech a příjezdech je lepší se zeptat u místních lidí, kteří vždy přesně vědí a dokáží ochotně pomoci a poradit.


Bohužel Srí Lanka patří k těm zemím, kde se na jízdní řády nelze skoro nikdy spolehnout a informace o odjezdech a příjezdech je tu jedna velká neznámá. Mezi nejznámější a hlavní autobusové stanice patří např. Pettah Bus Station, Colombo Bus Station, Mawatha Bus Station a Kandy Bus Station.

A/C autobusy

Na Srí Lance existují i klimatizované autobusy, micro busy či van dodávky. Cestování v těchto dopravních prostředcích je velmi pohodlné a proto je také cena jízdenek či místenek o něco vyšší. Občas se také může stát, že cena jízdenky je ještě dvakrát tolik větší právě pro turisty a cizince.

 

Veřejná doprava na Srí Lance - tuk tuk

Sinhálsky přezdívaný „three wheel“ je ten nejkurióznější tříkolový dopravní prostředek a zároveň jeden z těch nejotravnějších, kvůli kterému na silnicích dennodenně vzniká spoustu dopravních nehod a dlouhých kolon, ale i přesto je pro každého obrovským zážitkem se v něm svézt.
Tuk tuk je vhodný zejména pro přepravu na krátké vzdálenosti, ale je dobré se mít na pozoru a vědět, že obvyklá nastavená cena za 1 km se pohybuje okolo 50 – 60 srílanských rupií. Dost často ovšem dochází k tomu, že řidiči zmiňovaných tuk tuků se snaží turisty a cizince obrat o peníze, rádi smlouvají a samozřejmě nabízejí jejich „skvělé a výhodné ceny.“


Každý řidič je na své tříkolové vozítko náležitě pyšný a potrpí si na výzdobě v kýčovitém designu plných samolepek, přívěsků nebo barevných praporků a vtipných citátů. Tím největším lákadlem jsou ale vylepené obrázky delfínů či velryb, plakáty o surfování na plážích, jízdy na vodním skútru, drahokamy a další lákadla, kterými se snaží nalákat a navnadit turisty a cizince na kouzelná místa, ale samozřejmě za velmi nevýhodné ceny.

Veřejná doprava na Srí Lance - vlak

Tento ikonický dopravní prostředek je pro všechny vášnivé cestovatele nejvyhledávanějším způsobem dopravy po Srí Lance. Zdejší vlaky tu obvykle nemají žádné dveře, vagony a kupé vypadají velmi omšele až zastarale a většinou bez fungující klimatizace uvnitř. Jedna jízda může trvat klidně až 3-4 hodiny za zvuku skřípějících brzd, na všech pravidelných zastávkách.Vyjímkou nejsou ani pravidelná několikahodinová zpoždění. Díky tomu si ale můžete v klidu vychutnat nezapomenutelné výhledy na čajové plantáže a palmy, hory a božskou scenérii na skutečnou tropickou džungli.

V každém vlaku existují tři vlakové třídy, první třída je většinou klimatizovaná, ve druhé třídě se nachází kulaté ventilátory či fukary, které ale ne vždy fungují a třetí třída se prodává s místenkami a je obvykle nejlevnější, protože je jen malá pravděpodobnost, že se v ní najde volné místo k sezení. Do každé třídy je nutno koupit jízdenky vždy zvlášť a na nádraží, ze kterého cestujete. Na Srí Lance vede několik železničních tratí, která má 4 nejznámější hlavní trasy:

  • Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla
  • Colombo – Galle – Matara
  • Colombo – Polonnaruwa – Trincomale
  • Colombo – Anuradhapura – Vavunia

Podobně jako v autobusech i tady ve vlaku lidé musí přetrpět a stát na nohou několik hodin v úmorném horku, namačkaní jeden na druhého. Ne vždy jsou také k dispozici všechny vlakové třídy. Nejčastěji se pro přepravu cestujících využívají vlaky, ve kterých je dostupná pouze třetí třída a od toho se odvíjí omezený počet míst. Existují tu ale také vlaky InterCity, ve kterých je nejznámější cestování právě první třídou např. na trase z Colomba do Batticaoly. Cestování místními vlaky je pro všechny velkým dobrodružstvím a ohromným zážitkem!

Jednou z nejkrásnějších a nejznámějších tras, během které lidé pořizují ikonické fotografické snímky je na trase Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla. Je až neuvěřitelné, jaké přenádherné fotky z těchto míst zvykají a že právě místní vlak se stal tak oblíbenou a nejvíce vyhledávanou turistickou atrakcí.

Z historických doložených poznatků bylo na Srí Lance postaveno několik železnic díky Britům, v dobách kdy Srí Lanka byla britskou kolonií. Britové zde také postavili jednu z nejkrásnějších železničních staveb The Nine Arch Bridge – most, který tvoří viadukt mezi nejznámějšími stanicemi Demodara a Ella. Tento most je postaven pouze z cihel, hornin a cementu bez jediného kusu oceli. Pokud budete mít štěstí můžete zastihnout projíždějící ikonický vlak s mávajícími lidmi a pořídit oblíbené snímky na kolejích v otevřené přírodě.

Doprava na Srí Lance - skútr

K cestování po Srí Lance také neodmyslitelně patří i dopravní prostředek jako je skútr a motorka.
I přes známý místní dopravní chaos na silnicích a nedodržování předepsaných pravidel jízdy je motorka stále více a více oblíbenějším dopravním prostředkem, v samotném centru Colomba, a to zejména u mladších lidí, kteří jsou místními piráty silnic a snaží se rychle prokličkovat mezi auty, autobusy a tuk tuky každý den. Vidět zde také můžete klidně tříčlennou rodinu, která se sveze na jednom skútru společně s malým dítětem uprostřed bez jakékoliv bezpečnostní přilby.


Skútr je také velmi oblíbeným dopravním prostředkem zejména v okolí pláží nebo v horách, kde si můžete pronajmout skútr klidně na celý den nebo i týden.
Cena se pohybuje běžně okolo 1500 – 1700 srí lanských rupií/den.

Tipy na snadné a bezpečné cestování

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem cestování po Srí Lance a především v centru Kolomba je služba osobního řidiče přes známé mobilní aplikace PickMe či Uber Taxi.

Tyto aplikace občas ušetří čas i peníze. Nabízí zvolit si vlastní typ daného vozidla pro přepravu, jako např. tuk tuk, osobní automobil, dodávku nebo třeba malé nano auto. Po potvrzení zobrazí aplikace cenu, čas příjezdu daného vozidla i fotografii pana řidiče s poznávací značkou. Proto zde můžeme hovořit, že se jedná o profesionálně vyškolené řidiče a z hlediska bezpečnosti je tento způsob dopravy velmi oblíbeným.