Smlouvání

Smlouvání

V Evropě jsou ceny pevně dané. Ať už jdeme do obchodu, restaurace nebo se ubytujeme v hotelu. Cena je pro nás buďto přijatelná nebo se musíme poohlédnout po levnější variantě. Jen těžko někdo z nás přijde na hotelovou recepci a začne s udivenou recepční diskutovat o nižší ceně za pokoj nebo v supermarketu vyžadovat po prodavačce slevu za příliš zralá rajčata.

To, co je u nás nemyslitelné, by se na Srí Lance dalo považovat za zcela běžnou praxi při nakupování. Ceny jsou kolikrát daleko vyšší, protože prodavači se smlouvajícími zákazníky už předem počítají.

Samozřejmě ne na všech místech je smlouvání vhodné. V restauracích nebo v jakýchkoli stravovacích zařízení, která mají na jídelním lístku pevně dané ceny, jsou jakékoli pokusy zcela zbytečné. Podobně tomu je i v supermarketech, lepších hotelech a u vstupů na památky.

Bez smlouvání se naopak neobejdete na tržnicích a u jakýchkoli stánků. Dále se jej vyplatí ovládat při domluvě s tuk-tukáři, své služby veřejně nabízejícími průvodci nebo pouličními prodavači. Běžné také je hledat ubytování přímo na místě a mít tak šanci na lepší cenu, než jakou najdete přes rezervační portály. Majitelé guest housů nebo menších hotelů jsou občas ochotni slevit i stovky rupií. Pokud zůstáváte déle a oni mají zrovna prázdný pokoj, jste ve velké výhodě.

Vybízí se tedy celkem dost příležitostí, kdy smlouvat. Tady je pár tipů, které vám ho ulehčí:

  • Neberte smlouvání jako způsob, jak ušetřit co nejvíce peněz nebo soutěž o to, kdo přeargumentuje toho druhého. Jedná se o zábavnou slovní hru, při níž se obě strany postupně snaží dostat na cenu, která je pro ně přijatelná.
  • Nebojte se přátelského přístupu a použití vtipu. S úsměvem jde všechno lépe a o smlouvání to platí dvojnásob.
  • Hrajte nezájem. Stejný sarong nebo pokoj s výhledem na pláž můžete dostat i o pár metrů dál. Jakmile prodavač vycítí, že jste se rozhodli pro koupi a věc opravdu chcete, cenu nesníží. Občas zabere i předstíraný odchod. Majitel guest housu či prodavač na vás občas na poslední chvíli zakřičí, že teda platí.
  • Často pomůže, když peníze držíte předem v ruce, a druhá strana je má tudíž na očích.
  • Mějte u sebe drobné. Jakmile po usmlouvané ceně 26 Rs dáte někomu 5 000 Rs, jen těžko vám vše vrátí do poslední rupie.

Srí Lanka tedy láká nejen na přírodní krásy, tropické klima a vůni exotiky, ale i na nízké ceny. V porovnání s Českou republikou si budete občas připadat jako v cenové pohádce.

Smlouvání
Smlouvání