Veřejná doprava na Srí Lance - vlak

Veřejná doprava na Srí Lance - vlak

Tento ikonický dopravní prostředek je pro všechny vášnivé cestovatele nejvyhledávanějším způsobem dopravy po Srí Lance. Zdejší vlaky tu obvykle nemají žádné dveře, vagony a kupé vypadají velmi omšele až zastarale a většinou bez fungující klimatizace uvnitř. Jedna jízda může trvat klidně až 3-4 hodiny za zvuku skřípějících brzd, na všech pravidelných zastávkách.Vyjímkou nejsou ani pravidelná několikahodinová zpoždění. Díky tomu si ale můžete v klidu vychutnat nezapomenutelné výhledy na čajové plantáže a palmy, hory a božskou scenérii na skutečnou tropickou džungli.

V každém vlaku existují tři vlakové třídy, první třída je většinou klimatizovaná, ve druhé třídě se nachází kulaté ventilátory či fukary, které ale ne vždy fungují a třetí třída se prodává s místenkami a je obvykle nejlevnější, protože je jen malá pravděpodobnost, že se v ní najde volné místo k sezení. Do každé třídy je nutno koupit jízdenky vždy zvlášť a na nádraží, ze kterého cestujete. Na Srí Lance vede několik železničních tratí, která má 4 nejznámější hlavní trasy:

  • Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla
  • Colombo – Galle – Matara
  • Colombo – Polonnaruwa – Trincomale
  • Colombo – Anuradhapura – Vavunia

Podobně jako v autobusech i tady ve vlaku lidé musí přetrpět a stát na nohou několik hodin v úmorném horku, namačkaní jeden na druhého. Ne vždy jsou také k dispozici všechny vlakové třídy. Nejčastěji se pro přepravu cestujících využívají vlaky, ve kterých je dostupná pouze třetí třída a od toho se odvíjí omezený počet míst. Existují tu ale také vlaky InterCity, ve kterých je nejznámější cestování právě první třídou např. na trase z Colomba do Batticaoly. Cestování místními vlaky je pro všechny velkým dobrodružstvím a ohromným zážitkem!

Jednou z nejkrásnějších a nejznámějších tras, během které lidé pořizují ikonické fotografické snímky je na trase Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla. Je až neuvěřitelné, jaké přenádherné fotky z těchto míst zvykají a že právě místní vlak se stal tak oblíbenou a nejvíce vyhledávanou turistickou atrakcí.

Z historických doložených poznatků bylo na Srí Lance postaveno několik železnic díky Britům, v dobách kdy Srí Lanka byla britskou kolonií. Britové zde také postavili jednu z nejkrásnějších železničních staveb The Nine Arch Bridge – most, který tvoří viadukt mezi nejznámějšími stanicemi Demodara a Ella. Tento most je postaven pouze z cihel, hornin a cementu bez jediného kusu oceli. Pokud budete mít štěstí můžete zastihnout projíždějící ikonický vlak s mávajícími lidmi a pořídit oblíbené snímky na kolejích v otevřené přírodě.